Obrzęk błony śluzowej nosa – przyczyny, objawy, leczenie

kobieta ma zatkany nos przez obrzęk błony śluzowej nosa

Obrzęk błony śluzowej nosa to uciążliwe schorzenie, które skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie organizmu. W większości przypadków nie stanowi ono realnego zagrożenia dla zdrowia, jednak niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Zwykle stosuje się leki łagodzące uporczywe dolegliwości. Pacjent może wspomóc się także domowymi metodami. Warto podkreślić, że nieleczony obrzęk błony śluzowej niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego względu nie można dopuścić do pojawienia się groźnych powikłań.

Czym jest obrzęk błony śluzowej nosa?

Obrzęk błony śluzowej nosa stanowi następstwo stanu zapalnego, który może rozwinąć się na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Do innych przyczyn zalicza się reakcje alergiczne, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, podrażnienie śluzówki pyłami lub substancjami (np. chemikaliami). Przewlekły nieżyt nosa zmniejsza komfort codziennego życia. Ulgę przynoszą środki lecznicze oraz pielęgnacyjne, które łagodzą dolegliwości. Dużą rolę odgrywa zaangażowanie pacjenta – istnieje możliwość całkowitej regeneracji nabłonka.

Zobacz także: Zatkany nos – jak go odetkać.

Ciekawe jest, że obrzęk błony śluzowej nosa często pojawia się u kobiet w ciąży. Wynika to z faktu, że odnotowuje się u nich gwałtowne zmiany w układzie hormonalnym. Prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia śluzówki zwiększa również stres. Innym powodem są zmiany temperatury (np. wychodzenie z ciepłego pomieszczenia na mróz).

Obrzęk śluzówki nosa – objawy

Obrzęknięta błona śluzowa nosa zwykle wiąże się z niegroźnymi, lecz uciążliwymi dolegliwościami. Z tego powodu jest to schorzenie powszechnie uznawane za męczące. Podstawowym objawem jest nieżyt nosa, co prowadzi do trudności w oddychaniu, zmiany barwy głosu, zaburzeń węchu i smaku. Zalegająca wydzielina zwykle wywołuje uczucie zatkanego nosa.

Objawy zależą w dużej mierze od przyczyny stanu zapalnego. W przypadku infekcji może pojawić się katar, kichanie, wysoka gorączka, ogólne osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, nudności. Nieco inaczej jest w przypadku alergii – zwykle towarzyszy jej świąd oraz wyciek wodnistej wydzieliny.

Obrzęk śluzówki nosa – leczenie

Obrzęk śluzówki nosa zwykle nie wymaga wdrożenia silnych leków. Podstawą jest prawidłowa, a zarazem systematyczna pielęgnacja nosa. Dzięki niej możliwe jest przyspieszenie naturalnej regeneracji. Godny polecenia jest m.in. spray z wodą morską, który zawiera mnóstwo drogocennych minerałów i pierwiastków. Omawiany preparat nie tylko łagodzi obrzęk, ale również działa nawilżająco i odżywczo. Dobrze, jeśli w składzie znajdują się dodatkowe składniki, takie jak np. wyciąg z aloesu, kwas hialuronowy.

Objawy obrzęku śluzówki nosa powinny ustąpić w ciągu 7 dni. Jeśli jednak tak się nie stało, to należy rozważyć wdrożenie leków przeciwzapalnych. Niektóre z nich są sprzedawane bez recepty, jednak podczas ich stosowania należy wykazać się umiarem. Zamiar użycia środków farmakologicznych dobrze jest skonsultować z lekarzem laryngologiem.

Preparaty miejscowe przynoszą szybką, ale krótkotrwałą ulgę. Ich najwyższą skuteczność odnotowuje się w ciągu kilku pierwszych dni. Właśnie dlatego w ulotce można przeczytać, że nie zaleca się ich stosowania dłużej niż 7-10 dni (w zależności od stężenia składników aktywnych). W innym przypadku może dojść do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych – w tym uszkodzenia śluzówki nosa. Przewlekły obrzęk śluzówki nosa nie powinien być leczony samodzielnie. Bardzo ważne jest trafne określenie przyczyny schorzenia. Należy zgłosić się do specjalisty, który zajmie się diagnozą.

Zobacz także: polipy zatok – leczenie

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje