Zatkany nos u dziecka – jak odetkać? Najlepsze sposoby

dziecko z zatkanym nosem wyciera katar

Zatkany nos to bardzo częste zjawisko, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest o tyle uciążliwą dolegliwością, że utrudnia swobodne oddychanie i spokojny sen. Zatkany nos u dziecka może poprzedzać infekcję wirusową lub reakcję alergiczną. Nie można lekceważyć tych objawów, ponieważ wydzielina spływa po ścianie gardła i osiada na oskrzelach, prowadząc w wielu sytuacjach do zapalenia płuc.

Zatkany nos u dziecka – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa u dzieci zalicza się infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych oraz alergię. Zarówno wirusy, jak i alergeny podrażniają błonę śluzową jamy nosowej, co prowadzi do jej przekrwienia i większej przepuszczalności naczyń krwionośnych. Z tego powodu zaczyna rozwijać się stan zapalny, co skutkuje wzrostem wydzielanego śluzu z tkanek. Zwiększona ilość wydzieliny uniemożliwia swobodny przepływ powietrza i w taki oto sposób powstaje uczucie zatkanego nosa. Jeśli niedrożność nosa często powraca i narasta, można podejrzewać, że dziecko w ten sposób reaguje na obecność alergenu. Przyczyny zatkania nosa u dzieci dzielimy na wrodzone i nabyte. Do wrodzonych zalicza się:

  •  zwężenie nozdrzy tylnych;
  •  torbiele jamy nosowej;
  •  zmiany naczyniowe w części czaszkowo-gardłowej;
  •  nowotwory;
  •  przepuklinę oponowo-mózgową;

Przyczyny nabyte są następujące:

  •  przerost migdałka gardłowego;
  •  skrzywienie przegrody nosowej;
  •  polip nosa;
  •  ciało obce w jamie nosowej;
  •  uraz mechaniczny;

Zobacz także: kataralne zapalenie ucha 

Jak odetkać dziecku nos?

Zatkany nos u dziecka niewątpliwie utrudnia maluchowi funkcjonowanie. Zastosowane metody, ułatwiające odetkanie nosa, nie sprawią, że problem całkowicie ustąpi, ale z pewnością poprawią samopoczucie dziecka i skrócą czas rekonwalescencji. Leczenie zatkanego nosa u dzieci uzależnione jest od przyczyny jego pojawienia się. Może przybrać postać terapii zachowawczej, ale w niektórych sytuacjach niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Aby odetkać dziecku nos, można skorzystać z szeregu metod, dostępnych w warunkach domowych. Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest użycie gruszki lub odciągacza kataru, a starszaki mogą z powodzeniem próbować wysmarkać zalegającą wydzielinę. Warto również zastosować preparaty rozrzedzające wydzielinę (głównie na bazie soli morskiej), które są dostępne w aptekach bez recepty. Wielu rodziców oklepuje dzieci, co zapewnia drenaż grawitacyjny. Świetnym pomysłem jest także skorzystanie z leczniczego działania olejków eterycznych – np. w postaci aromaterapii lub plastrów, przyklejanych na zatkany nos.

Zobacz także: Ból ucha u niemowlaka – jak rozpoznać i leczyć

Pozostałe sposoby na zatkany nos u dziecka

Dobrym pomysłem na odetkanie nosa u dziecka jest po prostu wyjście na spacer, oczywiście pod warunkiem, że nie ma gorączki i innych objawów chorobowych. Świeże, a wręcz chłodne powietrze obkurcza naczynia krwionośne i udrażnia nos. Należy również często wietrzyć pomieszczenia. Wymiana powietrza ułatwia zasypianie i lepsze oddychanie. Niezastąpione w sytuacji zatkanego nosa są inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej, z użyciem nebulizatora. Nawilżają podrażnioną śluzówkę i ułatwiają oddychanie. Warto dodatkowo pamiętać o nieprzegrzewaniu dziecka – zbyt mocno nagrzany kaloryfer jeszcze bardziej wysusza śluzówkę i potęguje zatkanie nosa. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, np. poprzez powieszenie mokrego ręcznika na grzejnik lub wykorzystanie nawilżaczy powietrza. Jeśli chodzi o żywność, to zbawienne działanie wykazuje kasza jaglana, która ma właściwości odśluzowujące. Można podawać ją dziecku na różne sposoby.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje