Operacje szyi – torbiel boczna i środkowa

Dysfonia - zanik głosu. Przyczyny i leczenie

W wielu sytuacjach niezbędnym elementem leczenia jest zabieg chirurgiczny. W Centrum Medycznym PROMED zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem między innymi takich problemów jak: torbiele środkowe szyi, przetoki środkowe i boczne szyi, kłębczak szyi (paraganglioma), diagnozowanie węzła szyjnego, czy układu chłonnego szyi.

Torbiel boczna i środkowa szyi

Jedną z najczęściej występujących wrodzonych wad w obrębie szyi, które koniecznie muszą być leczone operacyjnie jest jest torbiel szyi. U kilkuletnich dzieci, choć czasem także u dorosłych pojawiają się torbiele środkowe, zaś u nastolatków występują torbiele boczne. Biorąc pod uwagę miejsce występowania wyróżnia się cztery typy torbieli: powierzchowne – pod powięzią szyi, na pęczku naczyniowo-nerwowym, sięgające do podstawy czaszki między tętnicą szyjną zewnętrzną a wewnętrzną, i przyśrodkowo od tętnicy szyjnej wewnętrznej wzdłuż ściany bocznej gardła.

Objawy torbieli

Objawem może być ból głowy i ucha, wymioty, kołatanie serca, uczucie niepokoju, oraz dysfagia (zaburzenia połykania), duszność i trudności w mówieniu. Widoczne jest też zgrubienie (gładki, niebolesny, sprężysty guz) w górnej części szyi. Wielkość torbieli może ulegać zmianom, nawet w krótkich odstępach czasu. O stanie zapalnym świadczy szybkie powiększanie się torbieli, pojawienie się bólu uciskowego, a następnie samoistnego i gorączki. Objawem charakterystycznym dla torbieli szyi środkowej jej poruszanie się ku górze podczas wysuwania języka i połykania.

Przebieg zabiegu i hospitalizacja

Przed zabiegiem powinno wykonać się badania diagnostyczne takie jak: usg, kt, mri, biopsja cienkoigłowa, angiografia. W wypadku podejrzenia torbieli środkowej szyi należy wykonać diagnostykę gruczoła tarczowego, aby upewnić się, czy torbiel nie jest jedyną aktywną hormonalnie tkanką tarczycową.

Operacja wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym i polega na przecięciu powierzchni szyi i usunięciu torbieli. Całość trwa około 2-3 godzin. Wycięta tkanka wysyłana jest do badania histopatologicznego.

Szwy są usuwane po 7 dniach. W niektórych przypadkach na 2-3 dni po zabiegu zakładny jest drenaż do rany pooperacyjnej. Mogą wystąpić powikłania: krwiak i infekcja w ranie pooperacyjnej, długie gojenie rany, możliwe nadkażenie rany, bliznowiec. Są one bardziej prawdopodobne, w wypadku wcześniejszego częstego nakłuwania trobieli w celu spuszczenia płynu, lub gdy była w stanie zapalnym, bądź w przypadku reoperacji.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje