Operacyjne leczenie polipów zatok metodą FESS

zatokiPolipy zatok są bardzo uciążliwą przypadłością. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest operacyjne usunięcie polipów zatok. W tym celu zdecydowanie najlepsze jest przeprowadzanie endoskopowej operacja czynnościowa zatok (FESS). Jest to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia, która przynosi bardzo zadowalające rezultaty.

Polipy zatok – czym są i jak powstają?

Polipy zatok powstają wskutek stanu zapalnego w obrębie zatok  i związanego z nim narastania błony śluzowej. Rozrastając się stopniowo blokują ujście zatok bądź górnych dróg oddechowych. Polipy nosa i zatok występują najczęściej u osób dorosłych, statystyki wskazują, że znacznie częściej przypadłość ta dotyka mężczyzn. Do ich występowania przyczyniają się  niektóre schorzenia takie jak: astma, alergie objawiające się przewlekłymi nieżytami nosa, mukowiscydoza. Polipy zatok częściej występują także u osób z osłabionym układem odpornościowym, a także u palaczy oraz u tych, którzy są narażeni na kontakt z  agresywnymi środkami chemiczne. Najprawdopodobniej powstawanie polipów zatok mogą warunkować także czynniki genetyczne – obserwuje się również rodzinną predyspozycję do występowania tej przypadłości.

Objawy polipów zatok

Najczęstszymi objawami obecności polipów w nosie są:

  • niedrożność nosa,
  • katar,
  • oddychanie przez usta (ponieważ oddychanie przez nos jest znacznie utrudnione),
  • płytki sen,
  • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa i uczucie jej ściekania po tylnej ścianie gardła Polipy
  • zaburzenia powonienia

FESS – na czym polega leczenie polipów tą metodą

Skrót FESS to w rozwinięciu: Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok (z ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery). Ostatnimi czasy metoda ta zyskuje na popularności, niemniej jednak nadal w wielu ośrodkach w kraju jest ona niedostępna. Warto zatem skorzystać z pomocy placówek medycznych takich jak CM Promed, gdzie można zasięgnąć porady specjalistów, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu zabiegów metoda endoskopową (FESS).

Leczenie schorzeń dróg oddechowy metodą endoskopowej polega na dokładnym usunięciu zmian w obrębie ujść zatok przynosowych. Wykorzystując w tym celu profesjonalne endoskopy optyczne możliwe jest bardzo precyzyjne usunięcie wszystkich zmian, które blokują ujście zatok przynosowych, np. polipów nosa i polipów zatok. Zastosowanie metody FESS umożliwia także wytworzenie szerokiego połączenia pomiędzy jamą nosa i zatokami przynosowymi co przywraca prawidłowy przepływ powietrza w drogach oddechowych i znacznie poprawia komfort życia pacjenta.

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+