Otolaryngologia – czym się zajmuje?

Close-up Of Female Doctor Examining Boy's Ear With An Otoscope

Termin otolaryngologia może dla niektórych brzmieć nieco enigmatycznie. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat. Otolaryngologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi, czyli m.in. gardła, nosa, ucha, krtani. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia, np. szczękowa, a także endoskopia czy mikrolaryngoskopia. Otolaryngologia zajmuje się także leczeniem dolegliwościami języka, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, przełyku oraz dolnych dróg oddechowych.

Laryngologia a otolaryngologia

Laryngologia i otolaryngologia to ta sama dziedzina medycyny. Krótsza nazwa jest formą potoczną, przyjęła się powszechnie zapewne dlatego, że łatwiej i krócej się ją wymawia. Ta dziedzina medycyny dzieli się na kilka specjalności. Są to: foniatria, rynologia, audiologia, chirurgia podstawy czaszki, a także onkologia laryngologiczna. Foniatria zajmuje się dźwięcznością, jedną z cech artykulacji głosek, a co za tym idzie koncentruje się wokół problemów związanych z funkcjonowaniem wiązadeł głosowych. Audiologia to nauka o słuchu, jego zaburzeniach, a także sposobach leczenia. Rynologia to specjalność związana z diagnozowaniem i leczeniem chorób nosa i zatok przynosowych. Onkologia laryngologiczna to specjalność, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów przełyku oraz innych narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Ponadto, z konsultacji laryngologicznej warto skorzystać w sytuacji, gdy mamy objawy takie jak: zatkane uszy, nagła głuchota, chrapanie, ropień,szumy uszne, krwawotoki z nosa. Do laryngologa można się wybrać także, gdy dokuczają nam: zaburzenia równowagi, zawroty głowy, długotrwała chrypa lub zaburzenie przełykania.

Specjalista otolaryngolog zajmuje się również profilaktyką chorób uszu, gardła, nosa itd. Pod opieką tego lekarza powinny znaleźć się w szczególności osoby, które np. ze względu na wykonywany zawód są narażone na dolegliwości dotyczące narządu mowy. Chodzi m.in. o nauczycieli czy wokalistów. Przedstawiciele wspomnianych profesji trafiają do gabinetu otolaryngologicznego w trakcie okresowych lub kontrolnych badań pracowniczych.

Badania laryngologiczne

Podczas badania laryngologicznego niezbędny jest sprzęt optyczny. Dzięki niemu lekarz może przyjrzeć się dokładnie mikrostrukturom zlokalizowanym na badanym obszarze. Obserwacja i ocena stanu tych miejsc nie byłaby możliwa bez zastosowania sprzętu optycznego ze względu na ograniczone możliwości ludzkiego oka. Do narzędzi najczęściej wykorzystywanych w gabinecie laryngologicznym należą: otoskop, endoskop i mikroskop. Ponadto specjaliści z CM Promed informują, że przy badaniach węchu przeprowadza się testy czynnościowe, natomiast w trakcie badania zatok stosuje się sprzęt rentgenowski, a także w niektórych przypadkach wykonuje się tomografię komputerową. Czasami, kiedy lekarz ma wątpliwości dotyczące diagnozy, wykonuje endoskopię lub punkcję zatok. Stan krtani i tchawicy ocenia się przy zastosowaniu laryngoskopu, endoskopu bądź bronchoskopu.

 

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+