Plastyka kosteczek słuchowych

Jedynym z zabiegów z zakresu otolaryngologii jest plastyka kosteczek słuchowych czyli ossikuloplastyka. Celem operacji jest zniwelowanie uszkodzeń łańcucha przewodzącego dźwięki w uchu środkowym, natomiast jej efektem jest znaczna poprawa słuchu pacjenta.

Do uszkodzenia kosteczek słuchowych i błony bębenkowej może dojść na skutek urazu lub przewlekłego stanu zapalnego. Proces przewodzenia dźwięków do ucha wewnętrznego zostaje wówczas zaburzony. Konsekwencją tego stanu jest niedosłuch przewodzeniowy. U wielu pacjentów diagnozuje się jednocześnie zmiany w uchu wewnętrznym, które powodują pogorszenie zdolności odbiorczych ucha, czyli tzw. niedosłuch odbiorczy. Takie zaburzenie określa się mianem niedosłuchu mieszanego.

Plastyka kosteczek słuchowych – na czym polega ten zabieg i w jakim celu się go wykonuje?

Podczas zabiegu plastyki kosteczek słuchowych dokonuje się rekonstrukcji łańcucha przewodzącego dźwięki w uchu środkowym. Celem operacji jest przywrócenie odpowiedniej ruchomość łańcucha kosteczek słuchowych, a w rezultacie polepszenie słuchu pacjenta. Specjaliści z CM Promed informują, że bardzo często podczas zabiegu ossikuloplastyki u pacjenta konieczne jest także wykonanie plastyki błony bębenkowej (myringoplastyki).

Zabieg ossikuloplatyki może przybrać różne formy w zależności od tego jaki charakter mają uszkodzenia kosteczek słuchowych pacjenta. W wielu przypadkach polega on na zastąpieniu zniszczonych kosteczek słuchowych przez materiały z tkanek własnych pacjenta lub przez protezę. Rekonstrukcji można dokonać się również za pomocą specjalnego cementu. Inną formą zabiegu jest łączenie rozerwanego łańcucha kosteczek lub mobilizacji jego nieruchomych fragmentów przy pomocy cementu, kleju lub tasiemki metalowej.

Okres rekonwalescencji i zalecenia po plastyce kosteczek słuchowych

Plastyka kosteczek słuchowych to operacja, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W związku z tym pacjent w pierwszych godzinach po zabiegu może odczuwać typowe objawy, które występują po zastosowaniu narkozy, np.: bóle i zawroty głowy oraz nudności. Po operacji konieczna jest hospitalizacja, która trwa zazwyczaj kilka dni.

W trakcie operacji w uchu pacjenta zostaje założony opatrunek. Usuwa się go po około tygodniu. Niemniej jednak, aby realnie ocenić efekty zabiegu należy odczekać około 4 tygodnie.

Tuż po zdjęciu opatrunku pacjent może odczuwać wrażenie, że otaczające go dźwięki są bardzo głośne, a przez to uciążliwe. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj przez kilka dni. Po tym czasie pacjent przyzwyczaja się do nowego poziomu słyszenia.

Pacjent po operacji musi zadbać o kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim należy dbać o zdrowie, a przede wszystkim unikać infekcji. Ze względu na to, że przez kilka tygodni po operacji mogą występować bóle i zawroty głowy warto również zrezygnować z prowadzenia pojazdów, obsługiwania urządzeń mechanicznych oraz pracy na wysokościach. Pacjenci powinni zachować także ostrożność podczas kąpieli, ponieważ zaleca się, aby przynajmniej przez miesiąc po zabiegu nie moczyć zoperowanego ucha. Należy również pamiętać, że nawet przez rok po zabiegu konieczne jest wykonywanie kontrolnych badań audiologicznych w różnych odstępach czasowych.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje