Podcięcie wędzidełka języka  – wskazania do zabiegu.

Zabieg podcięcia wędzidełka językaWędzidełko języka to fałd pokryty błoną śluzową, który łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Kiedy wędzidełko jest za krótkie, ogranicza ruchy języka, a co za tym idzie, uniemożliwia wysunięcie języka czy dotarcie językiem do podniebienia. Taka przypadłość bywa inaczej nazywana ankyloglossią i jest częstą wadą anatomiczną występującą u noworodków.

Jakie są konsekwencję krótkiego wędzidełka?

Dziecko, które urodziło się z za krótkim wędzidełkiem, może cierpieć na:

  • Postępujące wady wymowy, przede wszystkim seplenienie
  • Ślinotok, będący skutkiem zaburzeń odpływu śliny ze ślinianek podjęzykowych
  • Zaburzenia ssania i połykania, utrudniające karmienie piersią oraz butelką
  • Problemy z oczyszczaniem jamy ustnej, co może powodować rozwój próchnicy i przykry oddech
  • Wady zgryzu

Jak rozpoznać, że twoje dziecko ma za krótkie wędzidełko?

Jeśli lekarz nie stwierdził jednoznacznie wady, jest kilka objawów, na które mama powinna zwrócić uwagę:

  • Dziecko ma problem z wymową, szczególnie głosek „t”, „n” i „d” i sepleni
  • Nie potrafi objąć językiem sutka, podczas karmienia męczy się i płacze
  • Kiedy w diecie dziecka pojawiają się pokarmy stałe, dziecko ma problem z odruchem żucia i połykania
  • Zauważyłaś, że twoje dziecko produkuje za dużą ilość śliny, która zbiera się pod językiem, a czasem wypływa na zewnątrz

Dla pewności, możesz poprosić dziecko o wykonanie krótkiego testu. Poproś je, by wysunęło język w kierunku brody. Jeśli to zadanie sprawi mu problem, język będzie kierował się na boki, możliwe też, że dziecko będzie odczuwać przy tym ból – prawdopodobnie ma za krótkie wędzidełko.

Jeśli zaobserwowałaś u swojej pociechy powyższe symptomy, powinnaś udać się do lekarza, który najprawdopodobniej skieruje was na zabieg fretonomii, czyli podcięcia wędzidełka.

Przebieg zabiegu

Zabieg fretonomii polega na podcięciu włóknistego fałdu języka. Na czas zabiegu dziecko powinno być na czczo. Kiedy wędzidełko wymaga jedynie lekkiego podcięcia, zabieg można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Duże zrośnięcie wędzidełka wymaga wykonania operacji w szpitalu. Czas trwania zabiegu to około 20 minut. Zabieg odbywa się pod częściowym znieczuleniem i nie wiąże się z dużym bólem, a krwawienie ustępuje samoistnie. Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Po zabiegu

Znieczulenie ustępuje po około dwóch godzinach, po tym czasie dziecko można spokojnie nakarmić i napoić. Wskazane jest, by jeszcze kilka dni po zabiegu ranę systematycznie oczyszczać i masować, aby zapobiec ponownemu zrośnięciu wędzidełka. W pierwszych dniach dieta powinna być półpłynna i lekka, pozbawiona ostrych i gorących potraw. Po zabiegu w przypadku noworodków, zalecane jest częste przystawianie dziecka do piersi. Jeśli ból występuje u starszych dzieci, wystarczą standardowe środki przeciwbólowe. Dziecko powinno także ograniczyć wysiłek fizyczny i dużo wypoczywać. W przypadku dalszych wad wymowy, warto także udać się na konsultacje z logopedą i rehabilitację, co zapobiegnie zrostom.

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+