Ból gardła jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. Zwykłe zapalenie gardła powinno trwać nie dłużej niż 5-7. W przypadku kiedy ból trwa dłużej, a domowe rozwiązania i specyfiki bez recepty nie działają, wówczas warto wybrać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że z pozoru zwykły ból gardła jest jego przewlekłą odmianą.
Czym różni się zwykłe zapalenie gardła od przewlekłego?
Na pierwszy rzut oka w przypadku tych dwóch dolegliwości gardło wygląda podobnie. Gardło jest zaczerwienione i pojawią się ból, zwłaszcza podczas przełykania. Różnicą jest zazwyczaj czas trwania choroby. Jeśli nie mija ona po tygodniu, można uznać, że jest to przewlekły ból gardła.
Objawy przewlekłego bólu gardła
Objawy przewlekłego bólu gardła obejmują m.in.:
– trwający ponad tydzień ból gardła,
– zaczerwienienie gardła.
– suchy kaszel,
– uczucie suchości w gardle,
– trudności w przełykaniu,
– uczucie ciała obcego w gardle,
– pochrząkiwanie.
Przewlekłemu bólowi gardła nie towarzyszy gorączka. Objawy mogą zmniejszać się, by ponownie za chwilę powrócić. Przez to pacjentowi ból gardła może dokuczać przez miesiące.
Przyczyny przewlekłego bólu gardła
Różne czynniki mogą powodować ból gardła w formie przewlekłej. Przyczyny przewlekłego bólu gardła to zazwyczaj przebywanie w suchym pomieszczeniu, które owocuje niewystarczającym nawilżeniem błon śluzowych. Przyczyną dolegliwości może być także niewystarczające wydzielanie śluzu w gardle. Może ono dotykać kobiet po menopauzie. Borykają się z nim także osoby chore na cukrzycę, szczególnie często idzie ona w parze z refluksem żołądkowo-przełykowym. U niektórych osób ból gardła może być powodowany alergią. Lekarz laryngolog powinien zdiagnozować ból gardła i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Leczenie przewlekłego bólu gardła
Leczenie opisywanej dolegliwości powinno być dostosowane do tego, z jakiej przyczyny się ono pojawiło. W przypadku alergii powinno się przyjmować leki alergiczne, po uprzedniej wizycie u lekarza o specjalizacji alergolog. Z kolei w przypadku powiązania z refluksem należy zmienić dietę i dążyć do wyleczenia tej dolegliwości. Leczenie przewlekłego bólu gardła nie może obyć się bez nawilżania. W końcu jedną z jego przyczyn jest zbyt niskie nawilżenie błon śluzowych. Pomocne mogę być w tym inhalacje i płukanki gardła z dodatkiem, szałwii, rumianku, czy też gliceryny. Mają one właściwości nawilżające. Należy zadbać także o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Przewlekły ból gardła nie lubi także papierosów – w takiej sytuacji należy rzucić palenie. Podsumowując, ból gardła nie wymaga skomplikowanego leczenia, pod warunkiem, że nie jest objawem innych, poważniejszych chorób.