Rhinowirusy – główni sprawcy przeziębień

Rhinowirusy - główni sprawcy przeziębień

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni rozpoczyna się okres zwiększonej podatności zachorowania na przeziębienie. Najpowszechniejszą jego przyczyną są rhinowirusy, które odpowiadają za aż połowę infekcji. W jaki sposób dochodzi do zakażenia się rynowirusami i jakie objawy towarzysza tej dolegliwości?

Jakie są przyczyny przeziębienia? Najczęściej są nimi rhinowirusy

Rhinowirusy są wirusami, które po znalezieniu się w naszym organizmie przyłączają swój materiał genetyczny do cząsteczek naszego DNA, na skutek czego ludzkie komórki zaczynają samoistnie wytwarzać następne wirusy. Komórki naszego organizmu pełnią funkcję gospodarza, bez którego rhinowirusy nie są w stanie zacząć się rozmnażać. HRV preferują środowisku o niskiej temperaturze, a ich siedliskiem jest jama nosowo-gardłowa. Największa liczba zachorowań na przeziębienie ma miejsce właśnie w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy to właśnie wdychamy chłodne powietrze. Rhinowirusy odpowiedziane są także za powstanie innych infekcji w postaci zakażenia ucha/płuc czy zaostrzenie objawów astmy.

W grupie zwiększonego ryzyka zakażeniem znajdują się przede wszystkim astmatycy. Rynowirusy przenoszone są drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść nawet na skutek kontaktu z rzeczami osoby zakażonej. Niewłaściwa higiena osobista i osłabiony system immunologiczny drastycznie zwiększają ryzyko zakażenia.

Czym objawia się zakażenie rhinowirusami?

Zarażenie się HRV objawia się zatkanym nosem, wodnistą wydzieliną z nosa, kichaniem i obrzęknięciem błony śluzowej nosa. Dodatkowymi objawami są uczucie drapania w gardle i ogólnego osłabienia. Wraz z ilością namnażających się rynowirusów pojawią się także ból głowy i podwyższona temperatura ciała. Nieżyt nosa i ból gardła utrzymują się do tygodnia, a kaszel może towarzyszyć choremu nawet do trzech tygodni. Z kolei podwyższona temperatura zwykle ustępuje już po trzech dniach.

Leczenie przeziębienia

Przeziębienie leczy się objawowo, stosując leki łagodzące dokuczliwe symptomy zakażenia rhinowirusami. Nie stosuje się antybiotykoterapii, chyba że dojdzie do rozwoju infekcji i objęcia zakażeniem innych organów. Jeśli objawy się zaostrzą, wystąpi intensywny ból i pojawi się wysoka gorączka, to konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku samego przeziębienia sięga się jedynie po niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym oraz medykamenty antyhistaminowe i łagodzące kaszel. Pomocne w leczeniu przeziębienia okazują się również preparaty udrażniające nos i redukujące ból. Z naturalnych metod polecane jest picie soku z kiszonej kapusty i cytryny oraz rozgrzewających herbat ziołowych. Warto również sięgnąć po czosnek. Chory powinien pić wystarczającą ilość płynów i wypoczywać.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje