Rodzaje bólu brzucha – diagnostyka i leczenie

Rodzaje bólu brzucha - diagnostyka i leczenie

Pacjenci najczęściej przychodzą do lekarza z objawami bólu brzucha. Zazwyczaj jest on trudny do zniesienia i skutecznie niszczy plany na cały dzień. Ból brzucha często pojawia się u kobiet w ciąży oraz występuje u dzieci po spożytym posiłku.

Przyczyny bólu brzucha

Za ból brzucha odpowiadają skurcze mięśni gładkich i nie ma znaczenia czy jest to silny czy też słaby ból i jaką charakterystykę mają dolegliwości. Ból brzucha może też być odczuwany w stresujących sytuacjach oraz po nadmiernym przejedzeniu się lub przyczyną może być choroba przewlekła.

Najczęściej bóle brzucha są spowodowane takimi czynnikami jak:

  • zaburzenia metaboliczne
  • zmiany chorobowe narządów jamy ustnej
  • zmiany chorobowe narządów położonych nad jamą brzuszną
  • leki lub trucizny
  • zaburzenia psychiczne.

Bardzo często ból brzucha łączy się z takimi objawami jak wzdęcia, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca spadek ciśnienia tętniczego i tym podobne.

Rodzaje bólu brzucha

Wyróżnia się wiele bólów brzucha i zazwyczaj klasyfikacja opiera się na miejscu występowania dolegliwości. Pod względem tego kryterium wyróżnia się: ból brzucha po lewej stronie, ból brzucha po prawej stronie, ból w dole brzucha, ból w okolicy pępka. Dodatkowo ból brzucha dzieli się na dwa rodzaje: ból stały i ból spastyczny inaczej nazywany kolkowym.
Stały ból brzucha to piekący, charakteryzujący się uczuciem kłucia lub ściskania. Przy bólu brzucha, który powoduje Twój niepokoj należy odwiedzić gastroenterologa.

Taki ból może informować o dolegliwościach mających związek z:

  • owrzodzeniem dwunastnicy lub żołądka
  • zapaleniem jamy brzusznej
  • komplikacjami kamicy woreczka żółciowego

Spastyczny ból brzucha pojawia się okresowo i jest krótkotrwały. Jest to jednak bardzo bolesna dolegliwość o dużym nasileniu i intensywności. Ból powodowany jest skurczeniem i rozkurczaniem mięśniówki narządów wewnętrznych takich jak: jelita, pęcherzyk żółciowy, macica, moczowody.

Ból tego typu może wywoływać:

  • ból miesiączkowy
  • kamica żółciowa
  • nagromadzone gazy

Ból brzucha charakteryzuje się też ze względu na przyczynę. Bóle trzewne są wywoływane podrażnieniami nerwów układu autonomicznego, a bóle somatyczne powoduje nieżyt nerwów układu somatycznego. Bóle trzewne są zazwyczaj tępe i trudno je umiejscowić, ponieważ jest to ból promieniujący. Ból ten nasila się w czasie odpoczynku, a w czasie wykonywania ruchów słabnie i zanika, więc chory charakteryzują się pobudzeniem. Bóle somatyczne są ciągłe i łatwo je zlokalizować. Towarzyszy mu napięcie mięśni, więc chory unika ruchów i jest spokojny.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje