Ropień okołomigdałkowy, zwany również naciekiem okołomigdałkowym jest miejscowym powikłaniem po anginie i towarzyszy mu silny ból po stronie nacieku oraz problemy z połykanie. Co więcej ropień może rozwinąć się u osób, które na anginę nie zachorowały. Nieleczony może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, w związku z czym niepojących objawów nie należy lekceważyć i skonsultować je niezwłocznie z lekarzem.
Ropień okołomigdałkowy przyczyny
Naciek okołomigdałkowy ma postać zbiornika z treścią ropy, zlokalizowanego w okolicy okołomigdałkowej, zwykle po jednej stronie. Najczęściej pojawia się w wyniku nieprawidłowego leczenia bądź zignorowania anginy o charakterze paciorkowym, ale może również pojawić się u pacjentów, u których angina się nie rozwinęła. Ponadto ropień okołomigdałkowy może być również powikłaniem po nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym zapaleniu migdałków.
Naciek okołomigdałkowy objawy
W początkowej fazie powstawania ropnia obserwuje się następujące dolegliwości:
– nasilający się ból po jednej stronie gardła;
– coraz większe problemy z połykaniem;
– sczękościsk.
W dalszej kolejności pojawiają się objawy takie, jak:
– ślinotok i nieprzyjemny zapach z ust,
– trudności w mówieniu;
– wysoka gorączka, dreszcze i ból głowy;
– powiększone węzły chłonne i obrzęk twarzy po stronie nacieku;
– ból uch po stronie infekcji;
– zaczerwienienie błony śluzowej i obrzęknięcie okolicy migdałka.
Ropień okołomigdałkowy leczenie
Diagnostyka tej jednostki chorobowej odbywa się na podstawie:
– wywiadu lekarskiego z pacjentem;
– badań klinicznych (zwykle poprzez pobranie treści ropy przy użyciu igły i strzykawki oraz oddanie jej do analizy, w niektórych przypadkach niezbędna jest tomografia komputerowa i USG szyi).
Leczenie nacieku okołomigdałkowego odbywa się zwykle za pomocą antybiotykoterapii, polegającej na dożylnej aplikacji leku. Niestety w wielu przypadkach owa metoda leczenia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wówczas pozostają zabiegi laryngologiczne metodą chirurgiczną – np. nacięcie i zdrenowanie ropnia w znieczuleniu miejscowym, a ogólnym u dzieci.
Jeśli chodzi o powikłania ropnia okołomigdałkowego, to warto zaznaczyć, że występują rzadko, ale z całą pewnością nie wolno ich ignorować. Nieleczony naciek okołomigdałkowy może doprowadzić do następujących dolegliwości:
– kłopotów z oddychaniem czy blokady dróg oddechowych;
– ropnego zapalenia ślinianki przyusznej;
– infekcji bakteryjnej tkanek żuchwy, szyi lub klatki piersiowej;
– sepsy,
– zapalenia opon mózgowych;
– ropowicy szyi;
– zapalenia płuc.