Skutki nieleczonego bezdechu sennego

śpiąca kobieta, u której podczas snu występuje bezdech senny

Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że nieleczony bezdech senny może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Właśnie dlatego nie należy ignorować niepokojących objawów. Warto jest zgłosić się do laryngologa, który zadecyduje o tym, jak powinno przebiegać leczenie. Należy jednak podkreślić, że leczenie bezdechu sennego jest konieczne, pozwoli to bowiem uniknąć groźnych konsekwencji zdrowotnych. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy bezdechu sennego i jakie mogą być skutki nieleczonego bezdechu sennego. 

Czym jest bezdech senny?

Jak już wspomniano, skutki nieleczonego bezdechu sennego mogą być bardzo poważne. Opisywana choroba przejawia się zatrzymaniem lub ograniczeniem przepływu powietrza podczas oddychania. W takiej sytuacji dochodzi do wzmożonej pracy układu oddechowego. Do dysfunkcji dochodzi na poziomie gardła. O bezdechu, czy też spłyceniu oddechu mówimy w momencie, gdy omawiane zjawisko trwa dłużej niż 10 sekund. Warto wspomnieć również o spadku saturacji o około 2-4% (w porównaniu z poziomem saturacji podczas czuwania).

Jak objawia się bezdech senny?

Bezdech senny jest dość łatwy w rozpoznaniu, jednak nie możemy zdiagnozować go samodzielnie. Podczas snu nie kontrolujemy procesu oddychania, a więc ważne są tutaj obserwacje domowników. Bezdech objawia się przede wszystkim głośnym, a zarazem uciążliwym chrapaniem, które zostaje gwałtownie przerwane. Osoby trzecie obawiają się, że doszło do zatrzymania oddechu. Mogłoby się wydawać, że śpiąca osoba po prostu się dusi. Należy podkreślić, że chrapanie jest męczące nie tylko dla osób znajdujących się w pobliżu. Bardzo często prowadzi ono do wybudzania się, przez co jakość snu znacząco spada. Może przełożyć się to na chroniczne zmęczenie oraz rozdrażnienie. Osoby, które cierpią na bezdech senny nierzadko odnotowują również potrzebę częstego oddawania moczu w nocy oraz nadmierną potliwość. Mogą pojawić się również problemy z zasypianiem spowodowane stresem.

Jakie są poranne objawy bezdechu sennego?

Wyżej opisano nocne objawy bezdechu sennego. Należy jednak podkreślić, że skutki schorzenia odczuwamy również po przebudzeniu. W dużej mierze jest to wynikiem niskiej jakości snu. Może pojawić się silny ból głowy, czy też ciągłe poczucie zmęczenia. Pomimo tego, że śpimy zalecane 8 godzin, to nasz organizm jest w złym stanie fizycznym. Bezdech senny negatywnie oddziałuje również na pracę mózgu – spada poziom koncentracji, a logiczne myślenie zaczyna być dużym wyzwaniem. U mężczyzn może dojść do zaburzenia erekcji. Zazwyczaj po przebudzeniu czujemy suchość w ustach, a wargi są obolałe i spierzchnięte.

Jakie są skutki nieleczonego bezdechu sennego?

Nieleczony bezdech senny skutki mogą być bardzo poważne i trudne w eliminacji. Właśnie dlatego nie należy rezygnować z wizyty u laryngologa, który udzieli nam niezbędnej pomocy. Pomocne może okazać się np. spania na boku, czy też unikanie używek, jednak zmiana trybu życia nie zawsze przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Okazuje się, że przyczyną opisywanej choroby bardzo często jest nadwaga lub otyłość, a zrzucenie zbędnych kilogramów może okazać się rozwiązaniem kłopotu.

Do skutków nieleczonego bezdechu sennego zalicza się m.in.:

  •  zaburzenia rytmu sera,
  •  podwyższenie ciśnienia krwi,
  •  cukrzycę,
  •  choroby ze strony układu sercowo-naczyniowego,
  •  zawał serca.

Ci, którzy zastanawiają się, czy bezdech senny trzeba leczyć nie powinni już mieć żadnych wątpliwości. Jak widać pozornie niegroźne schorzenie może doprowadzić do poważnych chorób zwłaszcza kardiologicznych, których całkowite wyleczenie najczęściej jest niemożliwe. Z tego względu najlepiej jak najszybciej reagować i udać się na leczenie bezdechu sennego. 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje