Sucha śluzówka nosa – co może być przyczyną?

Sucha śluzówka nosa to dolegliwość, której przyczyny zwykle nie są niepokojące. Najczęściej suchy nos to następstwo przebywania w pomieszczeniach, w których panuje suche powietrze czy stosowania pewnych leków. Jednak w niektórych przypadkach wysuszona śluzówka nosa może stanowić objaw choroby. Sprawdź, co może być przyczyną wysuszonej błony śluzowej nosa.

Wysuszona śluzówka a suche powietrze

Przyczyną suchej śluzówki może być przebywanie w pomieszczeniach, w których włączony jest kaloryfer i panuje w nich wysoka temperatura, jak również w miejscach, gdzie używa się wentylatorów czy klimatyzacji. W takich pomieszczeniach powietrze jest bardzo suche, wilgotność nie przekracza 30%, a najlepiej dla naszego organizmu, gdy poziom ten oscyluje w granicach 60%. To powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wodę, którą wykorzystuje się m.in. do nawilżenia wdychanego powietrza, stąd pojawiają się problemy z wysuszoną śluzówką.

Dlatego niezwykle istotne jest, by w miejscach, w których przebywamy, panowała właściwa temperatura oraz wilgotność powietrza. Warto zaopatrzyć się w termometr oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia – optymalna dla nas temperatura to 18 – 20℃, w szczególności w pomieszczeniu, w którym śpimy. Jeśli zaś chodzi o utrzymanie prawidłowej wilgotności, pomocny może okazać się higrometr, czyli miernik wilgotności powietrza oraz nawilżacz, który zadba o należytą wilgotność. Można także wieszać mokre ręczniki na kaloryferze.

Upały i mrozy przyczyną suchej śluzówki

Zarówno duży mróz i porywisty wiatr zimą, jak i suche powietrze panujące podczas upałów, niekorzystnie wpływają na stan naszej śluzówki. Dlatego należy w tym okresie szczególnie zadbać o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu, wypijając co najmniej 2 – 2,5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Suchy nos a dym papierosowy, kurz i chemikalia

Unoszące się w powietrzu kurz, dym papierosowy czy pyłki paraliżują rzęski znajdujące się wewnątrz jamy nosowej, tym samym powodując suchość błony śluzowej nosa. Pyły, środki chemiczne czy opary substancji drażniących także mogą wysuszać nasz nos, bowiem stanowią one przyczynę pojawienia się w śluzówce górnych dróg oddechowych stanu zapalnego, który uniemożliwia ruch rzęsek, a także hamuje proces oczyszczania nosa. Na te czynniki w szczególności narażone są osoby pracujące w branży chemicznej, ale także np. pracownicy perfumerii czy drogerii.

Przyjmowanie niektórych leków a wysuszona śluzówka nosa

Długotrwałe, tj. ponad 7-dniowe stosowanie kropli do nosa zawierające w swym składzie pochodne imidazolu (oksymetazolina, ksylometozalina) mogą powodować wysuszanie błony śluzowej nosa. Wówczas mamy do czynienia z tzw. polekowym nieżytem nosa. Ponadto wysuszony nos może stanowić skutek uboczny przyjmowania określonych leków przeciwalergicznych oraz na nadciśnienie i wrzody.

Jakie są jeszcze przyczyny wysuszonej śluzówki nosa?

Do innych przyczyn wysuszonej błony śluzowej nosa zalicza się:

  • Infekcje górnych dróg oddechowych – drobnoustroje przyczyniają się do uszkodzenia nabłonka rzęskowego w nosie oraz zatokach przynosowych.
  • Zaburzenia hormonalne – problem z suchym nosem to częsta przypadłość kobiet po menopauzie, u których dochodzi do spadku poziomu estrogenów w organizmie.
  • Zespół Sjögrena, czyli zespół suchości – to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której dochodzi do upośledzenia gruczołów łzowych i ślinianek, co skutkuje suchością błon śluzowych, rogówki, a także suchością w jamie ustnej.
  • Zespół pustego nosa – jatrogenny nieżyt zanikowy nosa to dolegliwość, która rozwija się u niektórych osób po operacji zmniejszania małżowin nosowych lub po korekcie przegrody nosowej. W przebiegu choroby dochodzi do obustronnego zatkania nosa, pojawiają się strupy oraz wysuszenie śluzówki.
  • Alergia, np. na pyłki lub roztocza kurzu.

Natomiast rzadszymi przyczynami suchego nosa są:

  • Ziarniniakowatość Wegenera – choroba w trakcie, której dochodzi do martwiczego, ziarniniakowatego zapalenia naczyń krwionośnych, przede wszystkim górnych i dolnych dróg oddechowych oraz nerek.
  • Niedoczynność tarczycy – choroba wiążąca się z niedoborem hormonów tarczycy.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów – ogólnoustrojowa choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym.
  • Kiła – ogólnoustrojowa choroba zakaźna przenoszona drogą płciową.
  • Grzybica – choroba zakaźna wywołana najczęściej przez drożdżaki z rodzaju Candida.
  • Niedobór witaminy A, witamin z grupy B i żelaza.
  • Dieta uboga w białko.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje