Czy mając alergię, można zaszczepić się na COVID-19?

pielęgniarka trzymająca szczepionkę na covid

Koronawirus, wywołujący groźną chorobę zakaźną układu oddechowego zwaną COVID-19, doprowadził już w samej Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii do ponad 427 000 zgonów. Szansą na uniknięcie zakażania wirusem SARS-CoV-2 jest zaszczepienie się przeciwko niemu. W Polsce szczepienia na COVID-19 już ruszyły i będą dostępne dla coraz szerszego grona obywateli, m.in. w naszej przychodni odbędą się szczepienia na COVID-19 w Krakowie.

Czy warto się szczepić? Różnego typu akcje informacyjne mają zachęcać społeczeństwo do szczepienia się. Budzą jednak wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród osób ze stwierdzonymi alergiami różnego typu. Pojawiają się pytania czy sczepienia są dla nich bezpieczne z uwagi choćby na możliwość wystąpienia reakcji poszczepiennych w postaci na przykład wstrząsu anafilaktycznego (reakcji alergicznej)? Tymczasem odpowiedź jest twierdząca, o ile kwalifikacje do szczepień będą odbywały się zgodnie z rekomendacjami opracowanymi przez Zespół Ekspertów pod kierunkiem prof. dr hab. Kariny Jahnz-Różyk – Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii.

Alergia a szczepienie przeciwko koronawirusowi

Każda szczepionka, podobnie jak powszechnie stosowane leki, może wywoływać niepożądane skutki – jak na przykład wstrząs anafilaktyczny, co dla alergików ma szczególne znaczenie. A w związku z pojawieniem się informacji o kilku ciężkich reakcjach alergicznych i anafilaksji po podaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi osoby z alergią mają wątpliwości czy mogą się bezpiecznie szczepić. Mając to na uwadze oraz planowanymi wkrótce powszechnymi szczepieniami COVID-19 (którymi to mają być objęte osoby po 18. roku życia) Zespół Ekspertów pod kierunkiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii (prof. dr hab. Kariny Jahnz-Różyk ) przygotował rekomendacje dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA (Comirnaty) dla Lekarzy kwalifikujących do szczepień oraz Konsultantów Alergologów.

Szczepionka na COVID-19 a alergia – procedura kwalifikacji do szczepienia

Zgodnie rekomendacjami wspomnianych Ekspertów kwalifikacja do szczepień osób ze stwierdzoną alergią powinna odbywać według określonego schematu:

  •  1 etap – Osoba chcąca się zaszczepić musi wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”, zawierający m.in. pytania dotyczące:
    – rozpoznania w przeszłości u pacjenta uogólnionej reakcji alergicznej (wstrząsu anafilaktycznego) po podaniu jakiegoś leku, ekspozycji na lateks lub pokarmu, albo po ukąszeniu owada;
    – wystąpienia kiedykolwiek niepożądanej reakcji po szczepieniu;
    – rozpoznania w przeszłości uczulenia na gilkol polietylenowy (PEG) lub inne substancje.
    Następnie jest on analizowany przez lekarza. W przypadku odpowiedzi TAK lub NIE WIEM, na którekolwiek z pytań będą wymagane dodatkowe wyjaśnienia przez lekarza, a w uzasadnionych przypadkach powinna odbyć się konsultacja w poradni alergologicznej z doświadczeniem w stosowaniu szczepionek. Jeśli natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia, to jest ono wykonywane.
  •  2 etap- Obejmuje on konsultację w Poradni Alergologicznej, w której lekarz weryfikuje wywiad oraz przeprowadza odpowiednią diagnostykę oceniając ryzyko wystąpienia anafilaksji w reakcji na składniki szczepionki. W dalszej kolejności albo kwalifikuje do szczepienia, albo je odracza bądź też całkowicie odstępuje od jego wykonania.

Warto zaznaczyć, że Zespół Ekspertów zaleca, aby nie odstępować od szczepienia osób z innymi niż opisane w rekomendacji stanami alergii oraz u osób z kontrolowaną astmą oskrzelową. Podkreśla również, że pacjenci borykającymi się z alergią nie powinni być wykluczani ze szczepień.

Szczepienie na koronawirusa w Krakowie będzie możliwe także w naszej klinice CM Promed. 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje