Szumy uszne

Niemal każdemu z nas zdarzyło się usłyszeć nieprzyjemny pisk lub brzęczenie w uszach. Niestety, u niektórych osób nie jest to jedynie krótkotrwałe i pojawiające się incydentalnie wrażenie. Z badań statystycznych wynika, że aż 15% Polaków cierpi z powodu szumów usznych.

Na zespół dźwięków określanych jako szumy uszne, składają się wrażenia słuchowe takie jak: pisk, gwizd, brzęczenie, dudnienie itp. Mogą mieć zmienny charakter – w trakcie trwania szumów usznych może zmieniać się rodzaj, skala, głośność, wysokość oraz natężenie danego dźwięku.

Szumy uszne zazwyczaj wpływają negatywnie na komfort i jakość życia osób, które na co dzień borykają się z tym problemem. Zakłócają koncentrację, uniemożliwiają skupienie, a w dodatku powodują ciągłą i narastającą irytację oraz duży dyskomfort psychiczny. Niekiedy szumy uszne mogą doprowadzić nawet do depresji.

Czym spowodowane są szumy uszne?

Szumy uszne to zaburzenie o podłożu neurologicznym. Jedna z teorii zakłada, że szumy uszne są spowodowane uszkodzeniem komórek słuchowych znajdujących się w uchu wewnętrznym (ślimaku). Ślimak składa się z dwóch rodzajów komórek słuchowych – komórek rzęsatych zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ich funkcja polega na odbieraniu, a następnie przesyłaniu słyszanych dźwięków do mózgu, gdzie zostają przez nas zinterpretowane i zrozumiane. Uszkodzenie komórek zewnętrznych upośledza proces przekazywania dźwięku. W efekcie komórki słuchowe mogą wysyłać do mózgu spontaniczne sygnały, które są wzmacniane lub podgłaśniane przez układ słuchowy. Wówczas osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą słyszeć charakterystyczny pisk lub brzęczenie, czyli tzw. szumy uszne.

Częstą przyczyną występowania szumów usznych są czynniki psychologiczne. Ponadto mogą się one pojawić również na skutek: urazu akustycznego, zapalenia ucha, nagłego stresu, ubytku słuchu. Niekiedy powstają także w wyniku nieodpowiednich nawyków żywieniowych lub stanowią efekt uboczny stosowania leków.

Leczymy szumy uszne metodą TRT

W krakowskim Ośrodku Leczenia Szumów Usznych PROMED przy ul. Rozrywka 24a przyjmują konsultanci z wieloletnim doświadczeniem z zakresu otolaryngologii, neurologii i psychologii. Nasi specjaliści na co dzień zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu oraz szumów usznych. Otaczają swoich Pacjentów kompleksową opieką diagnostyczno-leczniczą oraz terapeutyczną.
Czytaj więcej o leczeniu szumów usznych metodą TRT: https://www.cmpromed.pl/leczenie-szumow-usznych-metoda-trt/

Więcej informacji uzyskasz także pod nr telefonu: +48 798 99 22 11. Umów się na konsultację.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje