Testy skórne na alergię – dla kogo i po co?

Testy skórne

testy skórne na alergię

Ciągle walczysz z nawracającym katarem, suchym kaszlem, dusznościami lub bólami głowy? Nie możesz pozbyć się swędzących krostek, które pojawiają się na ciele bez wyraźnej przyczyny? Powiedz temu STOP i zrób testy skórne, gdyż najpewniej wymienione dolegliwości powoduje alergia.

Czym jest alergia i skąd się bierze?

Nazwa alergia wzięła się od słowa alergen, czyli czynnika, który wywołuje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego u alergików. Natomiast u osób zdrowych alergen nie wywołuje żadnej reakcji organizmu. Alergia może pojawić się u człowieka w każdym wieku, więc nawet jeśli nie jesteśmy alergikami, to nigdy nie możemy być całkowicie pewni, że nie zostaniemy nimi w przyszłości. Najprościej, alergia to nadwrażliwość organizmu na konkretną substancję.
Nie wiadomo dlaczego niektórzy cierpią na alergie, a inni nigdy nie mieli z nią do czynienia. Ponadto, alergii nie da się w żaden sposób zapobiec. Ryzyko zostania alergikiem wzrasta u osób, które w swojej rodzinie miały przypadki alergii.

Jak rozpoznać alergię?

Objawy alergii są powszechne i łatwe do rozpoznania. Najbardziej charakterystyczne z nich to:

  • nawracający katar,
  • zatkany nos,
  • kichanie,
  • łzawienie i swędzenie oczu,
  • suchy kaszel (bez cech infekcji),
  • drapanie w gardle,
  • duszności,
  • bóle głowy,
  • gorączka,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • jak również swędzące zmiany skórne.

Objawy alergii przypominają przeziębienie, jednak mogą się one zmieniać z dnia na dzień. Alergia może również trwać dłużej niż przeziębienie. Jest to zależne od nasilenia alergii, rodzaju alergenów i wrażliwości organizmu na nie.

Co zrobić, gdy istnieje podejrzenie alergii?

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej sobie osoby alergię, to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do alergologa. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, lekarz zajmujący się chorobami, które wywoływane są przez alergeny. Podczas wizyty u alergologa zostaje przeprowadzony wywiad z pacjentem, a także zostają zlecone testy alergiczne. Te działania pozwalają określić rodzaj alergii i sposób leczenia jej objawów.

Dlaczego testy alergiczne są ważne?

Testy alergiczne pełnią bardzo ważną rolę. Pomagają one lekarzowi w skutecznym rozpoznaniu rodzaju alergii, co jest jednym z trudniejszych elementów diagnostyki medycznej. Dodatkowo, wyniki testów alergicznych są kluczowe podczas dobierania terapii dla pacjenta. Wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia ma znaczący wpływ na życie pacjenta, gdyż odpowiednia terapia pozwala na znaczna poprawę jego funkcjonowania. Odpowiednio dobrane leki mogą sprawić, że objawy alergii całkowicie ustąpią. Niewłaściwie zdiagnozowana lub nieleczona alergia ma negatywny wpływ na życie pacjenta, m.in. powoduje złe samopoczucie i zmniejszoną aktywność, co odbija się na jego życiu prywatnym i zawodowym.

Jakie są rodzaje testów alergicznych?

W diagnostyce alergii najczęstszym badaniem są testy skórne. Ich popularność wynika z tego, iż są proste w wykonaniu oraz koszt ich wykonania jest stosunkowo niski.
Testy skórne polegają na punktowym kontakcie skóry z alergenem. Wynik testu określa miejscowa reakcja alergiczna na ciele pacjenta.
Istnieją trzy typu testów skórnych:

  • testy śródskórne;
  • testy punktowe;
  • testy płatkowe.

Testy śródskórne polegają na wstrzyknięciu niewielkiej ilości substancji z alergenem pod skórę pacjenta. Testy punktowe są bezpieczniejsze od testów śródskórnych, gdyż procedura ich wykonania polega na nałożeniu kropelki substancji z alergenem na skórę, a następnie nakłucie tego miejsca igłą. Zabieg ten może być nieco bardziej nieprzyjemny od testów śródskórnych. Ostatni rodzaj, czyli testy płatkowe, wykonuje się przez nałożenie na skórę kawałków (płatków) bibuły, które uprzednio zostały nasączone substancją zawierającą konkretny alergen.
W każdym z wymienionych rodzajów testów skórnych wynik określa rozmiar bąbla, który pojawił się w miejscu styczności skóry z alergenem, po upływie ok. 15-20 minut od wykonania próby. Warto jednak nadmienić, iż testy skórne nie są całkowicie dokładne, a ich wynik stanowi jedynie wskazówkę dla dalszego procesu diagnostycznego. Wynik ujemny nie wyklucza całkowicie braku alergii u pacjenta. Dodatkowo, u ok. 15-30% pacjentów zdarza się, że podczas testów skórnych pojawia się bąbel, mimo iż w rzeczywistości nie mają oni alergii na określony składnik.

Czy testy skórne są odpowiednie dla każdego?

Przed wybraniem się na testy skórne warto mieć na uwadze, że minimum na dwa tygodnie przed ich wykonaniem należy odstawić leki przeciwhistaminowe, czyli te które leczą alergię objawowo.
Ponadto, testy skórne nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży, gdyż kontakt z alergenem może wywołać gwałtowną reakcje organizmu, która może okazać się szkodliwa dla dziecka.
Dodatkowo, przeciwwskazaniem do testów skórnych płatkowych jest zażywanie leków z grupy glikokorytkosteroidów, czyli leków o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym.
Wykonanie testów skórnych jest również niewskazane dla pacjentów, u których odstawienie leków przeciwhistaminowych może być niebezpieczne, jak również pacjentów zagrożonych ryzykiem silnej reakcji anafilaktycznej w przypadku kontaktu z alergenem oraz dla osób z poważnymi i rozległymi zmianami skórnymi.

W celu umówienia wizyty w poradni alergologicznej lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje