Tympanometria – nieinwazyjna metoda badania słuchu

Tympanometria to jedna z metod badania słuchu. Wykonuje się ją szczególnie w przypadku podejrzenia niedosłuchu lub niedowładu nerwu twarzowego. Zaletami tej metody jest nieinwazyjność oraz duża dokładność wyniku.

Przed wykonaniem badania należy zgłosić się na konsultację do otolaryngologa, który dokona oceny drożności trąbki słuchowej. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistów z Centrum Medycznego PROMED.

Wskazania do wykonania tympanometrii

Zabieg tympanometrii najczęściej zleca się w następujących przypadkach:

– niedosłuchu przewodzeniowego;

– niedosłuchu przewodzeniowego spowodowanego upośledzeniem działania trąbki słuchowej;

– niedosłuchu odbiorczego;

– niedowładu nerwu twarzowego;

– perforacji błony bębenkowej;

– zapalenia ucha środkowego.

Badanie to bardzo często wykonuje się w diagnozowaniu niedosłuchu u dzieci, głównie dlatego, że należy ono do najbardziej obiektywnych i nieinwazyjnych metod badania ucha środkowego.

Na czym polega tympanometria?

Badanie tympanometrii trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie powoduje uczucia dyskomfortu u pacjenta i jest całkowicie bezbolesne. Zazwyczaj poprzedzają je trzy inne badania: ocena drożności trąbki słuchowej, audiometria tonalna i audiometria słuchowa.

Tympanometria polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego sondy, która dokonuje pomiaru odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej przy zmianie ciśnienia w kanale słuchowym.

W trakcie badania pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. W tym czasie urządzenie rejestruje reakcję na dźwięki, zmiany ciśnienia oraz związane z nimi odchylenia błony bębenkowej. Szczególnie istotne podczas badania jest to, aby pacjent nie mówił ani nie przełykał, ponieważ może to zafałszować wynik.

Wynik badania przedstawiony jest w postaci krzywej, zwanej inaczej tympanogramem. Na podstawie analizy tego wykresu lekarz może stwierdzić m.in.: pękniecie błony bębenkowej, niedrożność trąbki Eustachiasza lub infekcje ucha środkowego. Natomiast wykonanie takiego badania u dzieci bardzo często pozwala określić stopień ubytku słuchu.

Przygotowanie do badania

Badanie tympanometrii nie wymaga od pacjenta wielu skomplikowanych przygotowań. Niemniej jednak przed zgłoszeniem się na nie do poradni laryngologicznej warto pamiętać o kilku ważnych szczegółach.. Przede wszystkim w ramach przygotowania do badania należy wyczyścić uszy. Zalegająca w nich woskowina może utrudnić wykonanie badania.

W przypadku, gdy pacjentem, u którego ma zostać przeprowadzona tympanometria jest dziecko zaleca się, aby rodzic objaśnił mu wcześniej przebieg badania. Dzięki temu mały pacjent w trakcie badania zachowa spokój, nie będzie płakał lub wykonywał niepotrzebnych ruchów. To z kolei przyczyni się do sprawnego i szybkiego wykonania typanometrii.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje