Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Ucho pływaka – leczenie i możliwe powikłania

Kiedy szumy uszne stają się problemem

Ucho pływaka, czyli zapalenie ucha zewnętrznego, powstaje na skutek długotrwałego narażania zewnętrznego przewodu słuchowego na działanie wilgoci lub wody. Choroba częściej występuje w okresie wakacyjnym, w szczególności u osób często pływających lub nurkujących, stąd też jej nazwa. Jeśli leczenie tego schorzenia nie zostanie wdrożone odpowiednio szybko, może stanowić przyczynę wielu powikłań. Dlatego tak niezwykle ważna jest szybka diagnostyka i rozpoznanie ucha pływaka.

Ucho pływaka – leczenie

W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego należy udać się do lekarza, który wykona otoskopię, czyli wziernikowanie ucha, a także pobierze wymaz z ucha do badania bakteriologicznego. Na podstawie uzyskanych wyników z przeprowadzonych badań, specjalista dobierze odpowiednie leczenie.

W przypadku zakażenia bakteryjnego zwykle leczenie ucha pływaka polega na aplikowaniu do ucha kropli z antybiotykiem. Jeśli zaś choroba jest bardziej zaawansowana, zazwyczaj wdraża się antybiotykoterapię doustną. W przypadku występowania dokuczliwego bólu pacjentowi zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych dostępnych w aptece bez recepty. Dużą rolę w leczeniu ucha pływaka odgrywa także regularne oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego przez lekarza. Jeśli natomiast mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym, wówczas podstawą leczenia jest mechaniczne oczyszczanie przez specjalistę przewodu słuchowego zewnętrznego, jak również podawanie leków przeciwgrzybiczych.

W przypadku pojawienia się choroby, należy także:

  • przez 1-2 miesiące unikać pływania;
  • podczas kąpania się lub mycia głowy osłaniać ucho po to, by nie doszło do kontaktu z wodą;
  • zabezpieczać ucho przed zimnem – wymaga ono ciepła;
    unikać przeciągów;
  • stosować ciepłe okłady w celu złagodzenia bólu ucha – świetnie się sprawdza nagrzany ręcznik bądź poduszka elektryczna.

Ucho pływaka – możliwe powikłania

Zapalenie ucha zewnętrznego może nawracać. Jeśli jest nieleczone lub niewłaściwie leczone, może przejść w stan przewlekły i powodować trudności w terapii. Uszkodzenie błony bębenkowej często stanowi przyczynę poważnego w skutkach zapalenia ucha, które może stanowić początek groźnych i mocno bolesnych powikłań. Narażone są na nie osoby, u których stan zapalny objął głębsze struktury słuchu, ale też osoby z obniżoną odpornością bądź innymi chorobami, np. cukrzycą. W tych przypadkach może dojść do złośliwego zapalenia ucha wewnętrznego. Wówczas infekcja obejmuje nie tylko ucho zewnętrzne, ale również skórę, tkankę podskórną, chrząstki, elementy kostne ucha, a także jego układ nerwowy, co może skutkować niedowładem lub porażeniem nerwu twarzowego po stronie zapalenia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje