Ucisk w gardle – przyczyny, sposoby leczenia

kobieta trzymająca się za gardło z powodu uczucia ucisku w gardle

Ucisk w gardle jest dla wielu osób powodem niepokoju. Wiadomym jest, że opisywana dolegliwość wywołuje dyskomfort, a nawet ból. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, co ją wywołuje, gdyż wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Część pacjentów skarży się na poczucie obecności ciała obcego w przełyku, dla innych największym problemem jest utrudnione połykanie.

Należy mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków gula w gardle powstaje na tle nerwowym. Oczywiście podczas diagnozy należy odrzucić wiele rozmaitych schorzeń, a więc nie obędzie się bez wizyty u laryngologa.

Czym jest globus histericus?

Globus histericus, czyli inaczej gula w gardle to powszechna dolegliwość, która występuje u pacjentów w różnym wieku. Objawia się ona uciskiem występującym w okolicach gardła – może on mieć charakter tymczasowy lub stały. U niektórych pojawia się poczucie przeszkody/ciała obcego w przełyku, przez co spożywanie płynów oraz pokarmów jest utrudnione. Wspomniane niedogodności mogą świadczyć o chorobie somatycznej. Czasami zdarza się tak, że uczucie guli w gardle nie jest wywołane żadnych fizycznym schorzeniem, a stanem lękowym.

Omawiana dolegliwość może więc sygnalizować obecność nerwicy np. spowodowanej długotrwałym stresem. Warto wiedzieć, że ludzka psychika jest bezpośrednio powiązana z fizjologią – oba obszary wzajemnie na siebie oddziałują, a więc nie można ich oddzielić. Zaburzenia na tle emocjonalnym dają wiele symptomów. U sporej grupy pacjentów uczucie ucisku w gardle nie jest jedynym objawem. Mogą pojawić się zaburzenia pracy układu pokarmowego m.in. nerwica żołądka. Wiadomym jest, że wyłącznie specjalistyczne leczenie pozwala uniknąć zaostrzenia problemu.

Co wywołuje gulę w gardle?

Jak już wspomniano, gula w gardle może być objawem nerwicy lękowej i innych zaburzeń psychicznych. Nie można jednak wykluczyć innych schorzeń, które objawiają się właśnie w ten sposób. Mowa tutaj o m.in.:

  •  urazach i schorzeniach przełyku,
  •  powiększonych migdałkach i innych schorzeniach laryngologicznych,
  •  powiększonych węzłach chłonnych,
  •  chorobach tarczycy.

Oczywiście bardzo ważne jest to, aby obserwować swój stan zdrowia, a wszelkie nieprawidłowości zgłosić lekarzowi. W ten sposób można znacząco przyspieszyć diagnozę. Do niepokojących symptomów zalicza się m.in.:

  •  podwyższoną temperaturę ciała,
  •  anemia,
  •  nieuzasadniony spadek wagi.

 

Jak przebiega diagnoza?

Uczucie ucisku w gardle wymaga profesjonalnej diagnozy, a więc konieczne jest umówienie się na wizytę lekarską u laryngologa. Zwykle już podstawowe badanie pozwala określić przyczynę dolegliwości. Czasami jednak omawiany proces jest o wiele bardziej złożony. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań m.in. laryngologicznych oraz gastrologicznych. Nierzadko wymagana jest również ultrasonografia szyi. Nie są to jednak inwazyjne badania, a więc nie trzeba się ich obawiać.

Zobacz także: szybka diagnostyka nowotworowa.

Leczenie ucisku w gardle

Ucisk w gardle – jak się go pozbyć? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba. Podstawą jest trafne określenie podłoża problemu, gdyż dopiero wtedy można określić tok leczenia. Jeśli mamy do czynienia z konkretnymi schorzeniami (np. przerostem węzłów chłonnych), to konieczne jest udanie się do specjalisty. Wraz z eliminacją choroby znika również uczucie guli w gardle.

W przypadku, gdy opisywana dolegliwość pojawiła się na tle nerwowym należy wykluczyć obecność chorób psychicznych np. depresji. Leczenie zaburzeń lękowych oraz nerwicy nie jest proste, a więc należy stosować się do zaleceń eksperta. Ważne jest również to, aby sukcesywnie uczyć się panowania nad emocjami.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje