Ucisk w uszach – jak wyrównać ciśnienie w uszach? Najlepsze metody

Ucisk w uszach związany z m.in. wysokim ciśnieniem może sprawić, że wykonywanie obowiązków służbowych czy codziennych czynności w domu staje się mocno utrudnione. Podłoże tego problemu może wynikać z nieprawidłowej budowy ucha lub nieprawidłowości w ciśnieniu w tej części ludzkiego ciała. Jak radzić sobie z uczuciem ucisku w uszach?

Ciśnienie w uszach – wpływ budowy anatomicznej uszu na tę dolegliwość

Za zmysł słuchu i możliwość usłyszenia dźwięków z naszego otoczenia odpowiadają dwie główne struktury: ucho środkowe i ucho wewnętrzne wraz z błędnikiem. Ostatni wymieniony odpowiada nie tylko za słuch, ale również za poczucie równowagi: w przypadku zaburzeń błędnika możemy cierpieć także na trudności w utrzymaniu jednostajnego toru marszu czy biegu.

Powyższe nie oznacza, że ucho składa się tylko ze wspomnianych części. W jego wnętrzu można znaleźć trzy istotne elementy: ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Jeśli chodzi o uczucie ciśnienia w uszach, największe znaczenie ma tzw. trąbka słuchowa (Eustachiusza). Łączy się ona bezpośrednio z gardłem, co prowadzi do wniosku, że dolegliwości ze strony uszu mogą być ściśle powiązane z chorobami gardła czy nosa.

Objawy podwyższonego ciśnienia w uszach

Kłopot nierównego ciśnienia w uszach, choć potencjalnie niegroźny, może być naprawdę nieprzyjemny, jeśli chodzi o objawy. Wśród tychże można wskazać:

  •  ucisk w uszach,
  • uczucie pulsowania we wnętrzu ucha,
  • słyszenie takich odgłosów jak buczenie, brzęczenie, piski czy gwizdy,
  • pogorszenie słuchu,
  • w niektórych przypadkach nierówne ciśnienie uszne wiąże się również z trudnościami w utrzymaniu równowagi,
  • przy zaostrzonych stanach chorzy uskarżają się także na ból o charakterze pulsującym lub promieniującym.

Jeśli powyższe dolegliwości (bądź ich część) występują u chorego i nie słabną w ciągu 24 godzin (albo nawet nasilają się) – konieczna jest wizyta u laryngologa. Uszy należą do delikatnych struktur i jakiekolwiek zaniedbania w ich leczeniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, np. stałego osłabienia słuchu.

Przyczyny ucisku w uszach

Ucisk w uchu i związane z nim ciśnienie w głowie może mieć różne podłoża i nie zawsze powyższe dolegliwości są związane ze stanami zapalnymi. Zdarza się jednak dość często, że ucisk w uchu towarzyszy zapaleniu zatok, katarowi czy infekcji górnych dróg oddechowych.

Wśród najprostszych (choć niekoniecznie najpowszechniejszych) przyczyn uczucia ucisku w uszach można wskazać nagłą zmianę wysokości: lot samolotem bądź nurkowanie. Na szczęście, z tzw. uchem lotnika można poradzić sobie stosunkowo prosto – żując gumę.

Kolejną przyczyną ucisku w uchu może być zatkanie przewodu słuchowego woskowiną. W takiej sytuacji wystarczy zadbać o higienę uszu środkami dostępnymi w aptekach, a jeśli to nie wystarczy – odwiedzić specjalistę, który oczyści ucho.

Dodatkowo, na ciśnienie w uszach może mieć wpływ również nadciśnienie, miażdżyca, a nawet popularnie stosowane leki NLPZ, takie jak aspiryna.

Leczenie uczucia ucisku w uszach – sprawdzone preparaty bez recepty

W aptekach można znaleźć preparaty, które pozwalają w sposób bezpośredni walczyć z szumem i uciskiem w uszach. Wśród nich można wskazać krople do uszu, pozwalające na rozpuszczenie czopa z woskowiny czy krople na katar, które umożliwią obkurczenie śluzówki nosa i tym samym zniwelowanie przykrych objawów.

Można również pokusić się o zakup preparatów ogólnie wspomagających działanie uszu – są to środki zawierające naturalne wyciągi wspierające prawidłowe krążenie krwi – np. z diosminą. Pamiętajmy jednak, że w przypadku utrzymujących się dolegliwości niezbędna jest wizyta u laryngologa. 

Zobacz również: Powikłania zapalenia ucha środkowego. Objawy i leczenie

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje