W jakich sytuacjach Twoje dziecko będzie potrzebować konsultacji u laryngologa?

W jakich sytuacjach Twoje dziecko będzie potrzebować konsultacji u laryngologa?

Niekiedy zdarza się tak, że u dziecka zauważa się kłopoty związane ze słuchem, równowagą czy oddychaniem. Niezbędna może stać się wtedy wizyta u dziecięcego laryngologa.

Czym dokładnie zajmuje się taki lekarz i kiedy warto się z nim skonsultować w sprawie zdrowia swojego dziecka?

Jakimi problemami zajmuje się laryngolog dziecięcy?

Mówiąc w skrócie, lekarz ten diagnozuje i leczy: choroby nosa i zatok, schorzenia uszu oraz zaburzenia słuchu, zapalenia gardła oraz krtani, a także dolegliwości związane z trzecim migdałkiem. Zajmuje się on również problemami z narządami zmysłów: smaku, węchu, zmysłu równowagi. Laryngolog posiada również wiedzę i kompetencje do przeprowadzania prób czynnościowych nerwów czaszkowych oraz do wykonywania punkcji i iniekcji. Jest to także lekarz, który zajmie się drobnymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak usuwanie polipów z nosa czy też usuwanie migdałków podniebiennych. Do jego obowiązków należy też leczenie nieżytów nosa, chorób zapalnych, gardła, uszu i zatok; udrażnianie zatkanych przewodów słuchowych oraz usuwanie ciał obcych z uszu, nosa i gardła. Ten specjalista zbada również słuch i będzie uczestniczyć w doborze aparatu słuchowego/implantu ślimakowego.

Kiedy dziecko potrzebuje wizyty u laryngologa?

Przesłanki do zapisania na taką wizytę mogą być różne. Będą to na pewno sytuacje, kiedy u dziecka zauważy się objawy takie jak: zawroty i bóle głowy, bóle gardła, kłopoty z przełykaniem, krwawienie z nosa, problemy z uchem (szumy, ból, uczucie zatkania), przewlekły katar,
chrapanie i częste spanie z otwartą buzią.

Konsultacje laryngologiczne mogą okazać się niezbędne także wtedy, gdy dziecko:
– słabo słyszy (albo gdy ma się podejrzenia takiego stanu), czego przyczyną może być pęknięcie błony bębenkowej;
– ma nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, co może być związane z przerośniętym trzecim migdałkiem;
– mimo wizyt u pediatry i przestrzegania wyznaczonego przez niego leczenia, wciąż boryka się z infekcjami gardła i uszu;
– boryka się z długotrwałą chrypką, która nie ustępuje nawet po przyjęciu farmaceutyków,
– ma niespodziewany wyciek z ucha,
– w okolicy ślinianek przyusznych ma opuchliznę, a jego węzły chłonne są bolesne i powiększone,
– urodziło się z wadą w obrębie twarzoczaszki.

Warto też dodać, że laryngolog dziecięcy jest lekarzem do którego trzeba się udać, kiedy u małego pacjenta pojawią się kłopoty z głosem lub słuchem. Dopiero po takiej konsultacji, laryngolog zadecydować może o skierowaniu do foniatry. Młodzi rodzice powinni także wiedzieć, że noworodek w drugiej dobie swojego życia będzie miał badany słuch jeszcze w szpitalu. Jednak później, lekarz pediatra w niektórych przypadkach może skierować maluszka na kontrolę do laryngologa. Będzie tak, kiedy wystąpi podejrzenie problemów ze słuchem (gdy dziecko nie reaguje na hałas i nie odwraca główki w kierunku źródła dźwięku). Przesłanką do bardziej szczegółowych badań będą też częste zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych albo na ostre zapalenie ucha niemowlęcia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje