Witamina B12 a zdrowie serca i układu krwionośnego

witamina B12
witamina B12

Witamina B12, czyli kobalamina, została wyizolowana po raz pierwszy w 1948 roku, ale opisana została dopiero w 1956. Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie i jest absolutnie niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu. Bierze ona między innymi udział w tworzeniu czerwonych krwinek, a także odgrywa istotną rolę w przemianach tłuszczów i węglowodanów. Jest ona także konieczna dla właściwego działania układu nerwowego oraz zdrowia serca i całego układu krwionośnego.

Dlaczego rola witaminy B12 jest tak ważna?

Witamina B12 odgrywa istotne znaczenie w wielu przemianach zachodzących w organizmie. Skutkiem jej niedoboru jest między innymi anemia złośliwa, czyli niedokrwistość Addisona i Biermera. Niedobory witaminy mogą wynikać z braku jej odpowiedniej podaży w diecie, a także z chorób przewodu pokarmowego czy alkoholizmu. Wśród innych skutków niedoboru witaminy B12 poza niedokrwistością wymienia się także zaburzenia prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, a także uszkodzenia układu nerwowego i zaburzenia natury psychicznej.

Czym cechuje się witamina B12?

Witamina B12 to w rzeczywistości grupa związków, które w wyniku przemian zachodzących w organizmie przechodzą z jednej formy w drugą. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 jest stosunkowo niewielkie, ale jej dostarczenie w odpowiedniej ilości jest niezwykle ważne. Warto dodać, że procesy związane z prawidłowym wchłanianiem witaminy B12 z przewodu pokarmowego zachodzą w jelicie krętym, ale warunkowane są obecnością tak zwanego czynnika wewnętrznego wytwarzanego w żołądku przez znajdujące się tam komórki okładzinowe.

W jakich procesach bierze udział witamina B12?

Witamina B12 jest konieczna dla zachodzenia procesów krwiotwórczych prowadzących do powstawania czerwonych krwinek. Poza tym, witamina B12 wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego, przemian metabolicznych tłuszczów i węglowodanów oraz bierze udział w procesach związanych z powstawaniem białek.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 zależy od wieku danej osoby oraz od jej płci. Zwiększona podaż na witaminę B12 pojawia się w przypadku kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Jakie są niedobory witaminy B12?

Brak odpowiedniej podaży witaminy B12 skutkuje zaburzeniami w prawidłowej pracy  układu krwiotwórczym. Warto w tym wypadku podkreślić, że niski poziom witaminy B12 powoduje upośledzenie wytwarzania erytroblastów oraz prowadzi do ich przedwczesnego niszczenia w szpiku. Krwinki czerwione, czyli erytrocyty żyją krótko, czego efektem jest niedokrwistość megaloblastyczna. Tego rodzaju zmiany powodują objawy w postaci:

  • osłabienia,
  • wzmożonej męczliwości,
  • trudności z koncentracją,
  • zawrotów głowy,
  • przyspieszonej akcji serca,
  • duszności,
  • bladości,
  • objawów ze strony układu pokarmowego,
  • utraty apetytu i spadku masy ciała,
  • utraty smaku,
  • nudności, biegunek i zaparć.

W przypadku niedoborów witaminy B12 pojawia się pieczenie języka, który ma charakterystyczny wygląd. Język staje się bowiem ciemnoczerwony oraz gładki, powiększony i lśniący. Wraz z anemią mogą występować także objawy neurologiczne w postaci mrowienia w palcach czy drętwienia rąk i nóg. Brak odpowiedniej podaży witaminy B12 prowadzi także do zmian w obrębie błonie śluzowej przewodu pokarmowego oraz do uszkodzenia układu nerwowego w postaci między innymi zwyrodnienia rdzenia kręgowego. Brak witaminy B12 może także prowadzić do zaburzenia pamięci, stanów depresyjnych i otępienia.

Czy nadmiar witaminy B12 może być szkodliwy?

W warunkach fizjologicznych nadmiar witaminy B12 jest skutecznie usuwany z organizmu wraz z moczem. Przyjmuje się jednak, że wysoki poziom witaminy B12 w organizmie może zwiększać ryzyko występowania niektórych nowotworów, w tym raka jelita grubego, raka piersi czy raka żołądka. Nadmierna podaż witaminy B12 skutkuje także rozwojem chorób układu krwiotwórczego oraz zaburzeniem pracy wątroby.

W jakich produktach znajduje się witamina B12?

Źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso i podroby, a także mleko, sery twarogowe i ser żółty oraz jaja, ryby i skorupiaki. Warto dodać, że witamina B12 może być także przyjmowana w formie suplementacji doustnej. Tego rodzaju rozwiązane polecane jest w przypadku stosowania diety wegetariańskiej. W sytuacji, w które dochodzi do zaburzenia prawidłowego wchłaniania witaminy B12 możliwe jest jej podanie w sposób domięśniowy lub podskórny.

Czy witamina B12 ma wpływ na kołatanie serca?

Tak. Witamina B12 to substancja, która skutecznie chroni organizm przed tak zwanym stresem nitrozacyjnym. Jednym z jego objawów jest zbyt niskie ciśnienie krwi. Nadmiar wolnych rodników azotowych w organizmie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i nadmierny spadek ciśnienia krwi. Przyjmowanie wysokich dawek witaminy B12 w formie aktywnej biologicznie metylokobalaminy prowadzi do skutecznego neutralizowania rodników azotowych oraz zapobiegania wielu niepokojących objawom, w tym miedzy innymi:

Podsumowanie

Witamina B12, jest kluczowa dla zdrowia serca i układu krwionośnego. Odgrywa ważną rolę w tworzeniu czerwonych krwinek, metabolizmie tłuszczów i węglowodanów oraz funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobory mogą prowadzić do anemii, problemów neurologicznych i psychicznych. Główne źródła witaminy B12 to produkty zwierzęce, a suplementacja jest zalecana dla wegetarian i osób z problemami wchłaniania. Witamina B12 chroni także przed stresem nitrozacyjnym, co pomaga zapobiegać arytmii i miażdżycy. Nadmiar B12 jest wydalany, ale bardzo wysokie poziomy mogą zwiększać ryzyko niektórych nowotworów.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje