Wizyta u laryngologa dziecięcego – jak przygotować siebie i dziecko?

Wizyta u laryngologa dziecięcego - jak przygotować siebie i dziecko?

Laryngolog dziecięcy jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń gardła, nosa, uszu i narządów równowagi u pacjentów, którzy nie mają ukończonych osiemnastu lat. To także pierwszy lekarz, do którego rodzice udają się w przypadku, gdy dziecko ma problemy z głosem czy słuchem. Dopiero wtedy laryngolog kieruje dziecko na konsultacje z odpowiednim specjalistą – foniatrą, logopedą czy audiologiem.

Czynności laryngologa

Laryngolog dziecięcy w ramach swojej specjalizacji wykonuje szereg czynności. Niektóre z nich wymagają częstego odwiedzania gabinetu, inne – jednorazowej wizyty. Laryngolog w szczególności przeprowadza badania przedmiotowe i podmiotowe, w których skupia się na okolicach szyi, nosa, uszu, jamy ustnej, gardła, ślinianek czy węzłów chłonnych. Oprócz tego wykonuje próby czynnościowe nerwów czaszkowych i leczy nieżyt nosa. Jest też specjalistą, który bada słuch i pomaga wybrać aparat słuchowy lub implant ślimakowy. Niejednokrotnie zdarza się także, że laryngolog konsultuje pacjentów na prośbę innych lekarzy czy uczestniczy w pracach zespołu interdyscyplinarnego. W ramach takiej działalności zajmuje się leczeniem wad wrodzonych twarzoczaszki – między innymi rozszczepu wargi i podniebienia.

Drobne zabiegi

Do zadań laryngologa dziecięcego należy także przeprowadzanie drobnych zabiegów. Specjalista wykonuje więc punkcje, iniekcje, a także pobiera wycinki tkanek do badań laboratoryjnych. Może także przeprowadzać drobne zabiegi chirurgiczne na migdałkach podniebnych, usuwać polipy, ciało obce czy pracować na błonie bębenkowej uszu.

Kiedy należy udać się do laryngologa dziecięcego?

Laryngolog dziecięcy to specjalista, do którego należy udać się przede wszystkim w przypadku, gdy dziecko po przeziębieniu czy grypie skarży się na bóle głowy, ma problemy ze słuchem czy oddycha przez usta. Częstym powodem wizyt jest także notoryczne występowanie bakteryjnego zapalenia gardła, a także przerośniętych migdałków czy zawrotów głowy. Laryngolog dziecięcy jest też odpowiednim specjalistą w przypadku problemów z chrypką utrzymującą się dłużej niż dwa tygodnie mimo leczenia domowymi środkami czy nawet lekami zapisanymi przez pediatrę. Do gabinetu specjalisty można się wybrać także w cięższych przypadkach. Pacjentami są między innymi dzieci urodzone z wadą zlokalizowaną w obrębie twarzoczaszki, wyciekami z ucha, a także osoby, u których podejrzewa się głuchotę lub niedosłuch.

Częstotliwość wizyt

Do gabinetu laryngologa powinno się przychodzić zgodnie z potrzebami. Może się zdarzyć, że jednorazowe spotkanie wystarczy i dziecko wyzdrowieje. Niejednokrotnie jednak wizyt takich jest co najmniej kilka. Zdarzają się też przypadki, w których częstotliwość spotkań musi być naprawdę duża – na przykład przy konieczności okresowego omawiania planów względem leczenia i monitorowania postępów. Niezależnie jednak od ilości wizyt, trzeba wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się przed odwiedzeniem gabinetu. Przede wszystkim należy zebrać posiadaną dokumentację, w tym wyniki starszych badań słuchu dziecka, o ile były wykonywane. Ważne jest także zadbanie o kwestie higieny – wyczyszczenie dziecku uszu, zębów i nosa oraz o komfort psychiczny. Warto wytłumaczyć małemu pacjentowi, jak będzie wyglądał cały zabieg, dzięki czemu wizyta w gabinecie będzie dla niego mniej stresującym przeżyciem.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje