Zabieg leczenia chrapania metodą laserową

Na problemy z chrapaniem cierpi około 22% Polaków. Występują one częściej u mężczyzn oraz u osób starszych. Oprócz przeszkadzania w śnie innym domownikom, może się z tym wiązać wiele innych groźnych dla zdrowia schorzeń, których przykładem może być bezdech senny. Jest on wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ nieleczony może prowadzić nawet do zawału serca.

Przyczyny i metody leczenia chrapania

Jest wiele różnorodnych przyczyn chrapania. U dorosłych najczęściej są one spowodowane wadami wrodzonymi: nieprawidłową budową gardła i nieprawidłową drożnością nosa (skrzywieniem przegrody bądź polipami) lub mogą być nabyte, poprzez zażywanie używek (palenia tytoniu i spożywania alkoholu) i otyłość. U dzieci chrapanie może być związane z przerostem migdałków.

Pierwszym krokiem do pozbycia się chrapania jest farmakologia. Jeśli ona zawiedzie stosowane proponowane są inne metody leczenia: radiochirurgia i laser. Sposób leczenia jest wybierany przez lekarza, po wykonaniu badań. Różnią się one stopniem inwazyjności oraz skutecznością. Jednak zabieg laserowy przez wielu lekarzy uważany jest za bardziej trwały.

Leczenie chrapania metodą laserową

Cykl zabiegów laserowych mających zakończyć problemy z chrapaniem składa się z kilkukrotnego naświetlania struktur gardła (bocznych powierzchni nasady języka, języczka, podniebienia miękkiego i łuków podniebiennych), co ma na celu usztywnienie zbyt wiotkiego podniebienia. Najczęściej do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wystarczą trzy zabiegi, jednak u większości chorych widać poprawę już po pierwszym. Zalecane przerwy między nimi to 15 dni (między pierwszym a drugim) i 30 dni (między drugim a trzecim). Przygotowanie ogranicza się do niespożywania posiłków w czasie godziny przed zabiegiem. Plusem zastosowania metody laserowej jest brak znieczulenia i leków (także przeciwbólowych po zabiegu) oraz jego nieinwazyjność, dzięki której okres rekonwalescencji jest naprawdę krótki. Po zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących spożywania jedzenia czy napojów.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje