Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego – przyczyny, objawy, leczenie

mężczyzna cierpiący na zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego trzyma się za bolące ucho

Jedną z przyczyn niedosłuchu może być zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego, co wiąże się z nieprawidłowym działaniem zmysłu słuchu i równowagi. Objawia się to między innymi problemami z utrzymaniem równowagi, co w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ślimak znajdujący się w uchu odpowiada za zmył słuchu, natomiast błędnik za zmysł równowagi. Nie trudno będzie wobec tego domyślić się tego, jak bardzo problematyczne musi być dla pacjenta tego typu schorzenie. Co jest jego przyczyną i w jaki sposób się je leczy?

Jakie są przyczyny zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego?

W przypadku zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego można mówić o nerwie czaszkowym, ściśle powiązanym ze zmysłem słuchu i równowagi. Jego rola jest dużo ważniejsza – to właśnie nerw przedsionkowo-ślimakowy determinuje właściwą pozycję głowy i gałek ocznych. Do rozwoju tego schorzenia może dojść różnym wieku, ale zgodnie ze statystykami borykają się z nim głównie osoby po trzydziestce, przed ukończeniem 55. roku życia. Przyczyną powstawania tej choroby nie są do końca znane. Przypuszcza się, że jest wynikiem zakażenia wirusem. Nie ma co do tego żadnych jednoznacznych przesłanek. Niektórzy przypisują zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego wirusowi świnki, odry, grypy, ospy, opryszczki czy nawet półpaśca. Inni z kolei upatrują się przyczyny rozwoju tego schorzenia w bakteriach – np. pneumokoki, meningokoki. Nie brakuje doniesień odnośnie tego, że powodem tej choroby jest autoagresja organizmu lub zaburzenia naczyniowe.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego objawy

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego objawia się wystąpieniem gwałtownych i mocno nasilonych zawrotów głowy. Pacjenci porównują swoje odczucia do czegoś w rodzaju wirowana, nad którym nie mają żadnej kontroli. Zaburzeniom równowagi i problemom utrzymania stojącej pozycji towarzyszą nudności i wymioty. Dochodzi też do przejściowego oczopląsu, niedosłuchu lub nawet całkowitej głuchoty. Chory czuje niepokój i lęk. Objawy te utrzymują się najczęściej przez okres dwóch tygodni, ale nie jest to normą, każdy przypadek może być inny. Symptomy te są wynikiem zakłóceń w przekazie sygnałów między błędnikiem a mózgiem. Płynące z uszu informacje są niespójne, co manifestuje się uczuciem wirowania.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego leczenie

W celu zdiagnozowania zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego przeprowadza się wywiad lekarski z pacjentem, a następnie przechodzi do wykonania próby przy pomocy wody o różnej temperaturze, wlewanej do uszu, obserwując reakcje gałek ocznych. Robione są badanie otolaryngologiczne i testy przedsionkowe. Po zdiagnozowaniu schorzenia wdrażane jest odpowiednie leczenie. Przepisywane są leki działające objawów, czyli niwelujące stopień nasilenia zawrotów głowy. Stosowane są również leki przeciwwymiotne. W niektórych przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy. Wsparciem okazują się być leki przeciwhistaminowe i uspokajające. Choremu pozostaje przeczekać najdłuższy okres, aż do ustąpienia uporczywych objawów schorzenia. Normalne funkcjonowanie w tym czasie staje się niestety niemożliwe, szczególnie przy dwustronnymi zapaleniu nerwu przedsionkowo-ślimakowego – jednym z symptomów jest niepewny chód. Objawy u niektórych sposób są na tyle silne, że nie można wykonać najmniejszego ruchu głową czy nawet oczami. Najlepsze rokowania mają osoby objęte tylko jednostronnym zapaleniem nerwu przedsionkowo-ślimakowego. W ostrej fazie choroby wysypiaj rytmiczne ruchy gałek ocznych, niezależnych od pacjenta. Jako, że etiologia zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego jest niejasna, nie można zastosować leczenia przyczynowego.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje