Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Zapalenie ślinianek

Obrzęk policzków lub okolic żuchwy, ból podczas jedzenia, podwyższona temperatura i brak apetytu. Zapalenie ślinianek, popularnie nazywane też świnką, to jedna z najczęściej spotykanych chorób wieku dziecięcego. Na czym polega to schorzenie i jak je leczyć? Czy podczas tej choroby można stosować antybiotyki, czy jest to raczej niewskazane?

Przyczyny zapalenia ślinianek.

Najczęstszą przyczyną świnki jest stan zapalny ślinianek. Objawia się on opuchlizną policzków, okolic żuchwy lub pod językiem – to właśnie w tych miejscach znajdują się gruczoły odpowiedzialne za produkcję śliny. Na tę chorobę zapadają najczęściej dzieci: infekcja przenosi się drogą kropelkową, nawet mimo wprowadzenia obowiązkowych szczepień. Śwince towarzyszą ból podczas dotykania i jedzenia oraz uczucie zmęczenia: maluchy często tracą przez to apetyt, ponieważ przeżuwanie pokarmu jest dla nich nieprzyjemne. Choć początkowe objawy są podobne do zwykłego przeziębienia (gorączka, bóle głowy, zanik chęci jedzenia), pojawiający się następnie ból ślinianek jednoznacznie wskazuje na to, że dziecko złapało świnkę. Gruczoły są opuchnięte i powiększone, podczas ich dotykania oraz spożywania posiłków dziecko odczuwa ból. Okolice wokół ślinianek są zaczerwienione, a ich zapalenie trwa od 5 dni nawet do dwóch tygodni.

Leczenie ślinianek.

Jak leczyć świnkę? Ze względu na to, iż zapalenie ślinianek to choroba wirusowa, nie należy podawać dziecku antybiotyków – powinniśmy sięgnąć raczej po leki obniżające gorączkę oraz przeciwbólowe. Leczenie zapalenia ślinianek opiera się głównie na załagodzeniu jej objawów: pacjent powinien dużo odpoczywać, przyjmować dużo płynów oraz nie narażać się na nadmierny wysiłek fizyczny. Wskazane jest spożywanie pokarmów, które nie podrażniają śluzówki – dobrze sprawdzą się np. przeciery, musy czy kleiki. Nie wymagają one żucia i nie wysuszają nadmiernie śluzówki jamy ustnej, dzięki czemu pacjent nie jest narażony na dodatkowe nieprzyjemności związane z chorobą.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje