Zapalenie zatok szczękowych

Silny ból głowy, ostry przeszywający ból w okolicy oczodołu lub objawy typowe dla przeziębienia takie jak gorączka, osłabienie i brak apetytu mogą być symptomami zapalenia zatok szczękowych.

Nieleczone zapalenie zatok szczękowych może doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia. Poznać jego przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

Poznaj przyczyny zapalenia zatok szczękowych?

Do najczęstszych przyczyn zapalenia zatok należą infekcje układu oddechowego pojawiające się na skutek przeziębienia lub grypy. Rozwojowi choroby szczególnie sprzyjają nawracające infekcje wirusowe.

Inną przyczyną zapalenia zatok szczękowych są choroby zębów i przyzębia. Wszelkie tego typu infekcje oraz stany zapalne mogą przyczynić się do rozwoju schorzenia. Aby uniknąć przykrych konsekwencji warto dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie korzystać z wizyt kontrolnych u stomatologa. Niemniej jednak należy dodać, że zapalenie zatok szczękowych może stanowić powikłanie po leczeniu kanałowym lub po wyrwaniu zęba.

Dowiedz się jakie są objawy zapalenia zatok szczękowych

Głównym objawem zapalenia zatok szczękowych jest ostry, wręcz przeszywający ból, zlokalizowany w okolicy oczodołu oraz czoła. Charakterystyczne jest to, że nasila się on przy schylaniu, kaszlu, wysiłku fizycznym, a także dotykaniu tej okolicy. Typowym objawem zapalenia zatok szczękowych jest także ból zębów oraz ból w okolicach skroniowych.

Zdarza się także, że zapaleniu zatok szczękowych towarzyszy: upośledzona drożność nosa (zazwyczaj jednostronna), obrzęk policzka lub wyciek ropnej wydzieliny z nosa. U osób dotkniętych tym schorzeniem bardzo często występuje również ogólne osłabienie, podwyższona temperatura i brak łaknienia.

Sposoby leczenia zapalenia zatok szczękowych

Leczenie zapalenia zatok szczękowych polega na usunięciu przyczyny odpowiedzialnej za ich powstawanie. W związku z tym jeżeli z postawionej przez lekarza diagnozy wynika, że schorzenie rozwinęło się na skutek infekcji, koniczne jest wdrożenie leczenia środkami przeciwzapalnymi lub antybiotykami (w zależności od tego, jakie jest podłoże infekcji). W przypadku, gdy objawom zapalenia zatok towarzyszy gorączka lekarz może zlecić zastosowanie leków, które przyczynią się do jej obniżenia. Aby uśmierzyć silny ból głowy i zatok szczękowych można przyjmować również środki przeciwbólowe.

W przypadku, gdy zapaleniu zatok szczękowych towarzyszy silny katar pacjentom zaleca się stosowanie kropli do nosa, mających na celu zmniejszenie obrzęku oraz rozrzedzenie wydzieliny. W wielu przypadkach pomocne jest także płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną. Natomiast jeżeli przyczyną bólu jest wydzielina zalegająca w zatoce szczękowej lekarz może zalecić jej nakłucie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje