Zatokowy ból głowy

Przewlekły nieżyt nosa - objawy, przyczyny, leczenie

To nic przyjemnego, kiedy codziennie budzimy się z silnym bólem głowy, który przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu organizmu. Gdy odczuwamy pulsację, tętnienie, świdrowanie i rozpieranie, mamy najczęściej do czynienia z zatokowym bólem głowy. Pochylanie się a także po prostu myślenie będą wtedy niezwykle utrudnione. Dlatego też warto się dowiedzieć: co jest za to wszystko odpowiedzialne i jak z powrotem dojść do pełnego zdrowia. Zatokowy ból głowy jest objawem zapalenia zatok i można go wyleczyć, tylko najpierw trzeba uporać się z tym, co się dzieje w trakcie choroby.

Zatokowy ból głowy – jego przyczyny i objawy

W wyniku zakażenia zatok nadmiar wydzieliny nie znajduje ujścia i gromadzi się, co powoduje charakterystyczny ból głowy: odczuwany mocniej z rana i w pozycji leżącej oraz kiedy się pochylamy, unosimy głowę lub też następuje szybka zmiana temperatury. Zatokowy ból głowy może być różnie odczuwany ze względu na to, które zatoki są niedysponowane: szczękowe, mniejsze czołowe, klinowe czy sitowe. Dolegliwość ta promieniuje do skroni i górnej części głowy – uczucie rozpierania w tym obrębie nasila się także przy opukiwaniu lub ucisku, podczas kaszlu i wysmarkania nosa, a także przy każdorazowym wysiłku.

Można zatem wyróżnić ból:
– czoła i okolicy oczodołu – odczuwany jako rozpierający i nasilający się w czasie ucisku lud dotyku; świadczy o zapaleniu zatoki czołowej;
– twarzy i głowy – objawiający się także bólem za okiem; jest oznaką zapalenia zatoki szczękowej i sitowej;
– skroni i z tyłu głowy rozprzestrzeniający się do policzka i ucha; wskazuje na zapalenie zatoki klinowej.

Do pełni wskazania za zatokowy ból głowy towarzyszyć mogą także:
– ból zębów,
– wydzielina spływająca do nosa albo po tylnej ścianie gardła,
– podwyższona temperatura ciała,
– dyskomfort,
– kaszel.

Szybka pomoc i leczenie

Przewlekły nieżyt nosa - objawy, przyczyny, leczenieLaryngologia jest tutaj odpowiednią dziedziną, w zakresie której powinnyśmy szukać specjalisty w swoim rejonie. Pomoże on w uporaniu się z objawami oraz przyczynami. Czasami mogą wystarczyć silniejsze leki przeciwbólowe, a w innych przypadkach także leki:
– przeciwobrzękowe (np. krople do nosa, tabletki),
– mukolityczne, które rozrzedzą wydzielinę,
– przeciwhistaminowe,
– antybiotyki,
– kortykosteroidy, które należą do grupy leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym.

Cel: zdrowe zatoki

Wprowadzenie leczenia powinno skutkować polepszeniem się naszego stanu. Lżejsze oddychanie pełną piersią, możliwość pochylenia się, by założyć buty – będą na nowo dostępnymi czynnościami. Pamiętajmy, by nie lekceważyć chorób zatok, a gdy odczuwamy zatokowy ból głowy to należy podjąć szybką decyzję i udać się do laryngologa. Pomoc dla siebie jest zawsze priorytetem, toteż weźmy pod uwagę wszelkie objawy i powiedzmy o nich specjaliście, któremu łatwiej będzie postawić konkretną diagnozę. Wyleczone zatoki pozwolą na normalne działania, które są tak istotne każdego dnia. Przewlekłe choroby mijają, a coraz bardziej innowacyjne leki jeszcze szybciej działają i docierają do obranego celu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje