Alergia latem – co najczęściej uczula? Jak sobie radzić z letnią alergią?

kobieta dmucha w dmuchawce latem i zmaga się z letnią alergią

Liczba alergików stale wzrasta. W dużej mierze jest to wynikiem zwiększającego się stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Właśnie dlatego problem dotyka zarówno mieszkańców wsi, jak i miast. Potencjalną przyczyną alergii może być również osłabienie układu immunologicznego – częste infekcje dróg oddechowych mogą sprawić, że nawet niegroźne alergeny staną się zagrożeniem dla organizmu. W niektórych przypadkach problem nasila się letnich, a nie wiosennych miesiącach.

Co uczula latem?

Mogłoby się wydawać, że alergia nasila się wiosną, ponieważ to właśnie wtedy pyli największa ilość roślin. Nie oznacza to jednak tego, że nieprzyjemne i męczące dolegliwości nie pojawiają się latem. Osoby, które się z nimi borykają powinny zajrzeć do kalendarza pyleń, gdzie znajdują się szczegółowe informacje. W czerwcu oraz lipcu pyli w szczególności trawa oraz komosa. Od czerwca do sierpnia alergicy są narażeni na pyłki Alternaria, Cladosporium oraz pokrzywy. W sierpniu intensywnie pyli również bylica. Oczywiście lista potencjalnych alergenów jest o wiele dłuższa, jednak wspomniane rośliny najczęściej wywołują uciążliwe reakcje alergiczne.

Letnia alergia – jak się objawia?

Do najpowszechniejszych objawów letniej alergii można zaliczyć nieżyt nosa, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, zapalenie spojówek. W przypadku astmy pojawiają się także duszności czy też charakterystyczne świszczenie podczas oddychania. Nie można nie wspomnieć również o zmianach skórnych m.in. pokrzywce.

Alergia latem może oznaczać uczulenie na słońce. Na skórze pojawia się czerwony rumień połączony z pokrzywką. Ważne jest to, aby pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Alergicy nadwrażliwi na słońce powinni spędzać możliwie największą ilość czasu w cieniu, co nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji warto jest zadbać o odpowiedni strój, który zasłoni ciało.

Alergia letnia może być także spowodowana ukąszeniem owadów. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się m.in. obrzękiem skórnym, pokrzywką, rumieniem, dusznością, świszczącym oddechem, bólem brzucha, biegunką, gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego. Niezbędne jest szybkie udzielenie pomocy medyczne. Trzeba mieć świadomość, że wstrząs anafilaktyczny stanowi realne zagrożenie dla życia, a więc kontakt ze specjalistą zalecany jest natychmiast po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów.

Jak radzić sobie z letnimi alergenami?

W przypadku uczulenia na pyłki roślin konieczne jest ograniczenie kontaktu z alergenami do absolutnego minimum. Nie zaleca się długich spacerów w godzinach porannych, ponieważ to właśnie wtedy odnotowywane jest najwyższe stężenie pyłków w powietrzu. Ponadto, dobrze jest zrezygnować ze spędzania czasu na zewnątrz w dni intensywnego pylenia. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat można znaleźć w sieci.

Zobacz także: Alergia pokarmowa – przyczyny, objawy, leczenie

Mieszkanie najlepiej wietrzyć w godzinach wieczornych oraz nocnych. Pomocna może okazać się firanka lub moskitiera. Taka ochrona okna ograniczy przenikanie pyłków do wnętrza budynku. W okresie pylenia lepiej unikać łąk, pól, lasów mieszanych i liściastych. Względnie bezpieczne są lasy iglaste. Osoby planujące wakacje powinny wziąć pod uwagę pobyt nad morzem lub w górach.

Objawy alergii powinny być łagodzone. W przypadku złego samopoczucia nie należy narażać się na duży wysiłek fizyczny. Rekomendowane jest także płukanie nosa oraz zatok przynosowych. W aptekach i sklepach medycznych dostępne są specjalistyczne zestawy. Podstawą jest dobór odpowiedniego roztworu (najlepiej zastosować sól fizjologiczną). W przypadku uporczywych problemów z alergią warto udać się do alergologa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje