Alergia wiosenna – najczęstsze alergeny, objawy, sposoby na alergię wiosenną

kobieta cierpiąca na alergię wiosenną

Przyczyn alergii może być wiele, podobnie jak symptomów tej przypadłości. Niektórych uczulają konkretne pokarmy, drugich zwierzęca sierść, innych pyłki czy roztocza kurzu. Kluczowe będzie zawsze znalezienie źródła problemów i wyeliminowanie alergenu. Ciągły kontakt z czynnikiem uczulającym wiąże się z ogromnym dyskomfortem i szeregiem nieprzyjemnych reakcji organizmu – często nie ograniczają się one wyłącznie do kichania i nieżytu nosa, ale obejmują też obrzęki, świąd, pieczenie, łzawienie oczu, wysypkę, trudności z oddychaniem itd.

Wiele osób boryka się z sezonową alergią, która pojawia się każdej wiosny. Warto się do tego przygotować i podjąć odpowiednie działania, aby zniwelować nieprzyjemne objawy tej dolegliwości.

Alergia wiosenna objawy i najczęstsze alergeny

Alergia wiosenna pojawia się w wyniku nieprawidłowej reakcji systemu immunologicznego, który zaczyna nadmiernie i niewłaściwe reagować na konkretną substancję lub związek chemiczny. Niepozorny pyłek, który nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, może zostać potraktowany przez nadwrażliwy organizm jako alergen, z którym należy walczyć. Reakcja układu immunologicznego na konkretny alergen może być różna, ale najczęstszymi objawami są katar, kichanie, łzawiące i zaczerwienione oczy, uczucie duszności, świąd nosa i skóry, obrzęk powiek, wrażliwość skóry i jej suchość, mniejsze lub większe problemy z oddychaniem i żołądkowe, w niektórych przypadkach pojawia się nawet wysypka i bąble na skórze objęte stanem zapalanym. Niektóre osoby mylą objawy alergii z symptomami przeziębienia czy grypy, czyli popularnych infekcji wiosennych. Należy jednak od razu podkreślić, że choroby układu oddechowego rozwijają się powoli i towarzyszy im też szereg innych objawów. Z kolei przy alergii wiosennej reakcja organizmu jest natychmiastowa, zaraz po kontakcie z alergenem i intensywna.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie testów skórnych, aby wiedzieć, co dokładnie uczula, dzięki czemu będzie można tego unikać w miarę możliwości lub chociaż zmniejszyć ekspozycję na alergen – przykładem jest zmniejszenie aktywności na zewnątrz w czasie kwitnienia i pylenia roślin. Problemy z alergią wiosenną mogą pojawić się już w lutym, gdy zaczyna pylić olsza i leszczyna. W następnych miesiącach pojawiają się pyłki brzozy, dębu, topoli, jesionu i wielorakich traw. Sporym problemem dla wielu osób są pyłki zbóż, szczególnie pszenicy i żyta, których niestety nie brakuje w powietrzu od maja do lipca. Niektórych uczulają nawet kwitnące chwasty, które rosną niemalże wszędzie, a wiele z nich kwitnie aż do wczesnej jesieni. Niepozorna pokrzywa czy bylica może stać się źródłem wielu nieprzyjemnych objawów dla osoby, która jest uczulona na te rośliny. Warto też mieć na uwadze to, że wiosną uczulają nie tylko pyłki drzew i traw, ale też szereg innych alergenów, łącznie z kurzem, roztoczami, sierścią zwierząt i zarodnikami pleśni.

Zobacz również: czy mając alergię, można zaszczepić się na COVID-19?

Domowe sposoby na alergię wiosenną – jak sobie radzić z uporczywymi symptomami?

Wiedząc już, co jest przyczyną alergii wiosennej, można zacząć od zminimalizowania czasu ekspozycji na alergeny. Trudno mówić o całkowitym uchronieniu się przed pyłkami drzew i traw, które znajdują się we wdychanym powietrzu. Niewielkie stężenie pyłków ma miejsce rano i wieczorem, dlatego warto w tym czasie ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz i wietrzenie pomieszczeń. Unikać powinno się też parków, łąk, sianokosów. Kolejną kwestią będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych, czyli zabezpieczenie się przed wniknięciem do błon śluzowych alergenów. Po powrocie do domu nie pozostaje nic innego, jak zdjąć ubranie, wziąć prysznic i założyć czyste ubranie. Dobrym czasem na spacery są deszczowe dni. Istotne będzie też częste zmienianie pościeli, ubrań, domowych tekstyliów. Zadbać powinno się o odpowiednią dietę, wzmacniającą układ odpornościowy, bogatą w witaminy, minerały i antyoksydanty. Warto pomyśleć też o odczuleniu, dzięki czemu organizm przestanie tak gwałtownie reagować na alergeny. Pomocne są też napary ziołowe z rumianku, krwawnika oraz leki antyhistaminowe, gdy naturalne metody nie przyniosą oczekiwanych efektów. Można również skorzystać z leków na alergię – dostępnych w aptece bez recepty. Przy bardziej uciążliwych objawach polecamy udać się do alergologa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje