Audiolog – co leczy? Jakie badania wykonuje?

lekarz audiolog wykonuje badanie audiologiczne

Lekarz audiolog specjalizuje się w diagnozie oraz leczeniu zaburzeń słuchu. W zdecydowanej większości przypadków to laryngolog kieruje pacjentów do audiologa. Jedną z przyczyn jest podejrzenie niedosłuchu, jednak każdy przypadek jest zupełnie inny. Szczegółowe badania są niezbędne również w przypadku wystąpienia wysokiego ryzyka ubytku słuchu na skutek przebytego zapalenia ucha środkowego. Nawracające zapalenie ucha także powinno skłonić do wizyty w poradni audiologicznej.

Audiolog co leczy?

Audiolog czym się zajmuje? Takie pytanie zadaje sobie niejedna osoba. To lekarz laryngolog, który posiada specjalizację w dziedzinie audiologii. Jego praca opiera się na diagnozie oraz leczeniu rozmaitych zaburzeń słuchu. Skierowanie do audiologa może zostać wystawione nie tylko przez laryngologa, ale również lekarza pierwszego kontaktu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie zapisać się na wizytę u specjalisty w prywatnym ośrodku zdrowia.

Do audiologa warto zgłosić się w przypadku m.in.:

  •  znaczącego pogorszenia słuchu,
  •  szumów usznych,
  •  nadwrażliwości słuchowej,
  •  uczucia zatkanych uszów,
  •  nawracających stanów zapalnych ucha,
  •  przebytego zapalenia opon mózgowych,
  •  problemów z mową, braku reakcji na dźwięki (u dzieci).

Audiolog leczy zarówno dorosłych pacjentów, jak i dzieci. W przypadku maluchów konieczny jest wybór odpowiednich metod diagnostycznych, które są adekwatne do młodego wieku.

Audiolog = foniatra?

Audiolog zajmuje się zupełnie innymi dolegliwościami, niż foniatra. Właśnie dlatego nie należy mylić ze sobą tych specjalistów. Foniatra specjalizuje się w leczeniu zaburzeń mowy np. zanikającego głosu, problemów z połykaniem, przewlekłej chrypki, drapania w gardle. Warto jednak mieć świadomość, że narząd słuchu i mowy jest ze sobą mocno powiązany. Właśnie dlatego wielu audiologów posiada także specjalizację z foniatrii. To spore udogodnienie z punktu widzenia pacjentów, którzy nie muszą odwiedzać kilku gabinetów lekarskich.

Przeczytaj więcej, na temat tego, co leczy i jakie badania wykonuje foniatra.

Kiedy mówimy o zaburzeniach słuchu?

Zaburzenia słuchu występują pod wieloma postaciami. W przypadku objawów o niesprecyzowanym podłożu należy zgłosić się do laryngologa. Być może lekarz uzna, że konieczne jest skierowanie do audiologa. Jednym z powszechnych zaburzeń słuchu jest niedosłuch, który przejawia się ograniczoną zdolnością odbierania dźwięków. Można wyróżnić niedosłuch wrodzony oraz nabyty. Schorzenie nabyte często pojawia się na skutek urazów mechanicznych, przebytych chorób i infekcji, naturalnego procesu starzenia, nadmiernego obciążenia słuchu.

Szumy uszne to uporczywa dolegliwość, które sprawia, że pacjent chronicznie odczuwa wrażenie dźwięku (np. piszczenie, buczenie, dzwonienie). Wrażenie jego rozchodzenia się następuje w uszach lub głowie. Trzeba zaznaczyć, że nie ma to nic wspólnego z bodźcami zewnętrznymi. Schorzenie może powodować rozdrażnienie, zmęczenie, bóle głowy, a także wiele innych męczących objawów.

O nadwrażliwości słuchowej mówimy w przypadku nadmiernej wrażliwości uszu. Dyskomfort lub ból pojawia się pod wpływem dźwięków, których natężenie jest niższe niż 90 dB HL.

Wizyta u audiologa – przebieg

Pierwszym krokiem jest ogólna ocena słuchu pacjenta – w tym celu stosuje się otoskop, dzięki któremu można wykryć uszkodzenia fizyczne. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to specjalista przeprowadza specjalistyczne badania diagnostyczne, takie jak:

  • Audiometria tonalna – umożliwia określenie poziomu upośledzenia słuchu. Badanie przeprowadzane jest w dźwiękoszczelnej kabinie.
  • Tympanometria – jest to badanie niezbędne w przypadku diagnozy niedosłuchu oraz zapalenia ucha środkowego.
  • Badanie ABR – pozwala na rejestrację potencjałów słuchowych pnia mózgu. Specjalista wykorzystuje różnorodne dźwięki, które odbierane są przez pacjenta przez słuchawki.

Przeczytaj również: katar sienny. Przyczyny, objawy, metody leczenia 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje