Foniatra – czym się zajmuje? Jakie badania wykonuje?

lekarz foniatra w gabinecie wyposażonym w specjalistyczny sprzęt

Laryngolog foniatra to lekarz, który zajmuje się na co dzień badaniem oraz leczeniem różnorodnych patologii głosu. Przeważnie doświadczeni foniatrzy są jednocześnie audiologami albo otolaryngologami. Przy mniejszych lub większych problemach z emisją głosu w pierwszej kolejności warto skorzystać właśnie z pomocy lekarza, który specjalizuje się w foniatrii.

Foniatra czym się zajmuje?

Wizyta u foniatry najczęściej sprowadza się do przeprowadzenia wielu licznych testów i badań, których głównym zadaniem jest dokładne określenie rzeczywistego stanu poszczególnych strun głosowych. Za pomocą specjalnego mikrofonu lekarz foniatra nagrywa próbki dźwięku, które emitowane są przez pacjenta. Nagrane dźwięki są analizowane przez specjalne programy komputerowe, które zwracają szczególną uwagę nie tylko na częstotliwość, ale również na natężenie. Foniatra wykonuje także badania laryngostroboskopem. Jest to bardzo charakterystyczne narzędzie medyczne, które po znieczuleniu wprowadza się bezpośrednio do gardła i krtani. W dużej mierze to właśnie dzięki laryngostroboskopowi możliwy jest bezpośredni wgląd w aktualny stan narządów mowy danego pacjenta.

Kiedy warto skorzystać z pomocy doświadczonego foniatry?

Jak wspomniano we wstępie foniatrzy to specjaliści, którzy zajmują się różnorodnymi problemami z emisją głosu. Fachowa pomoc specjalisty jest niezbędna wtedy, gdy przez dłuższy czas utrzymuje się dokuczliwa chrypka. Z pomocy foniatry mogą skorzystać oczywiście nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Pamiętać należy o tym, że poszczególne narządy mowy rozwijają się właśnie w młodym wieku. Jak łatwo się domyślić z pomocy laryngologów foniatrów korzystają głównie osoby, które pracują głosem. Mowa tutaj między innymi o aktorach, piosenkarzach, czy nauczycielach. Problemy z emisją głosów mogą wynikać także z wrodzonych wad, przebytych infekcji, czy też przerośniętych migdałów. Z pomocy foniatry warto skorzystać również wtedy, gdy pojawi się matowy głos, znaczne zawężenie skali głosu, czy też okresowe zanikanie głosu. Zaniepokoić powinny również bóle w obrębie gardła i krtani.

Jakie są najpopularniejsze choroby narządu głosu?

Najczęstszymi problemami z głosem jest dysfonia czynnościowa oraz niedomykalność głośni. Pomoc foniatry jest wskazana również przy tzw. obrzęku Reinkego, przy którym pojawia się znaczny przyrost fałdów głosowych. Częstymi problemami jest także niedowład oraz porażenie poszczególnych fałdów głosowych. Foniatrzy w trakcie leczenia bardzo często współpracują z terapeutami głosu i fizjoterapeutami. Przy wielu dolegliwościach satysfakcjonujące efekty przynoszą zabiegi jonoforezy, profesjonalne inhalacje, czy też galwanizacja. Jeżeli u małych dzieci występuje opóźniony rozwój mowy, to wówczas również warto skorzystać z fachowej konsultacji. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku wyraźnych wad wymowy.

Ćwiczenia foniatryczne

Przy wielu problemach z głosem ostatnią formą leczenia zaburzeń są zabiegi chirurgiczne. Operacja jest niezbędna przede wszystkim, gdy pojawią się guzki mogące poważnie zagrozić zdrowiu pacjenta. W większości przypadkach lekarz foniatra podaje leczenie farmakologiczne, czy też rehabilitację. Przy pomocy specjalnych ćwiczeń emisyjnych można rozwiązać wiele problemów. Osoby, które narażone są na problemy z głosem powinny pamiętać także o profilaktyce. Ogromną rolę odgrywają nie tylko systematyczne ćwiczenia, ale również zdrowa dieta. Zrezygnować trzeba z papierosów, alkoholu i częstego picia kawy. Warto zwrócić uwagę także na temperaturę przyjmowanych pokarmów.

Zobacz także: Zakażenie ucha zewnętrznego – objawy, przyczyny, skuteczne leczenie

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje