Tympanometria – na czym polega? Kiedy wykonać badanie?

laryngolog wykonuje badanie tympanometryczne u pacjenta

Tympanometria to obiektywne badanie słuchu, dzięki któremu można wykryć nie tylko niedosłuchy, ale również wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Specjalistyczne badanie tympanometryczne przeprowadza się najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia. W razie potrzeby badanie można przeprowadzić również u niemowląt.

Tympanometria co to jest?

Tympanometria to nic innego jak audiometria impedancyjna. Najprościej rzecz mówiąc jest to badanie, które skupia się na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Mowa tutaj oczywiście o tej części ucha, która odpowiada właśnie za przekazywanie dźwięków pobranych z najbliższego otoczenia. Podczas badania mierzy się odbicie fal dźwiękowych od błony bębenkowej w momencie zmiany ciśnienia w kanele słuchowym. W dużej mierze to właśnie dzięki opisywanemu badaniu można określić tzw. sztywność błony bębenkowej.

Jak wygląda badanie?

Podczas badania pacjentowi umieszcza się sondę tympanometru bezpośrednio w kanele ucha zewnętrznego. Dzięki sondzie możliwe jest zbadanie wyjścia ciśnienia w jamie bębenkowej. Do zmian ciśnienia dochodzi w momencie, gdy pacjent przełyka ślinę lub zatyka nos. Wymienione czynności wywołują ujemnie ciśnienie w jamie bębenkowej. Jeżeli chodzi o dodatnie ciśnienie, to wywoływane jest one poprzez wykonanie głębokiego wydechu z jednoczesnych zamknięciem ust i zatkaniu nosa. Opisywane badanie trwa kilka minut, a pacjent odczuwa tylko niewielki dyskomfort.

Jakie są wskazania do badania?

Badanie słuchu tympanometria wykonuje się przy niedosłuchu przewodzeniowym nie tylko przy niezmienionej błonie bębenkowej, ale również wtedy, gdy widoczny jest płyn w jamie bębenkowej. Badanie jest wskazane także przy złej drożności trąbki słuchowej, czy też przy niedosłuchu odbiorczym. Osoby, które mają niedowład nerwu twarzowego także mogą skorzystać z badania tympanometrycznego. Z praktycznego punktu widzenia jedynymi przeciwwskazaniami jest brak błony bębenkowej. Badanie można wykonać w wielu klinkach w całej Polsce, w tym w CM Promed w Krakowie. Ceny badania wahają się w przedziale od 25 do 50 zł. Pamiętać należy również o tym, że do ceny należy doliczyć również konsultację otolaryngologiczną/audiologiczną.

Tympanometria wyniki – jak je odczytać?

Po wykonaniu badania wyniki przedstawiane są na wykresie w formie krzywej. W wizualny sposób uzyskujemy zapis wszelkich odchyleń błony bębenkowej. Jeżeli szczyt krzywej wypada nad wartością ciśnienia „0”, to wówczas mamy do czynienia z prawidłowym wykresem. Jeżeli pojawia się wykres w innym kształcie, to wówczas mamy sygnał, że są nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu słuchu.

Co oznacza płaska krzywa?

Płaska krzywa oznacza zazwyczaj obecność wysięku w uchu środkowym. Przy takiej krzywej może występować również całkowita niedrożność trąbki słuchowej. W przypadku małych dzieci płaska krzywa praktycznie w 100% informuje o rozwoju wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Według statystyk około 80% dzieci do 5 roku życia zapada na wymienioną dolegliwość. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałych ubytków słuchu, dlatego też nie można jej bagatelizować.

Co oznacza krzywa typu C?

Krzywa typu C to kolejny nieprawidłowy wykres tymponometrii. Mowa tutaj o krzywej ze szczytem wyraźnie przesuniętym w lewo, czyli w stronę ujemnych wartości ciśnienia. Taka krzywa informuje o nieprawidłowościach w pracy trąbki słuchowej. Częstymi przyczynami takiego wyniku są niedrożności. Problemy mogą pojawić się również przy wklęśnięciu błony bębenkowej. Warto wspomnieć również o tym, że krzywa typu C może również świadczyć o przeroście trzeciego migdałka.

Przeczytaj także: Niedrożność nosa. Najczęstsze przyczyny 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje