Pielęgnacja skóry alergicznej

Skóra alergiczna (atopowa) jest niezwykle wymagająca i przez to bardzo trudna w pielęgnacji. W związku z tym należy ją szczególnie traktować oraz uważać nie tylko na rodzaj używanych kosmetyków i ich skład, ale również na twardą wodę. Nie bez znaczenia jest również stosowana na co dzień dieta. Warto więc wiedzieć czym się cechuje cera alergiczna oraz w jaki sposób powinno się ją pielęgnować.

Skóra atopowa a skóra wrażliwa bądź naczynkowa – czym się różnią?

Cera wrażliwa i naczynkowa jest często mylona z cerą alergiczną. Wynika to z tego, że reakcje owych typów skóry na określone czynniki drażniące są bardzo do siebie podobne. trzeba jednak podkreślić, ze pomimo wielu cech wspólnych mają też pewne różnice. Warto więc na wstępie dokładnie sprecyzować czym poszczególne rodzaje skóry się charakteryzują by je prawidłowo odróżniać oraz pielęgnować.Trzeba też zaznaczyć, że o ile cera alergiczna jest zawsze wrażliwa, to skóra wrażliwa nie musi być alergiczna.

Odwieź: Alergolog Kraków

Podobieństwa skóry alergicznej, wrażliwej oraz naczyniowej:

– niemal identyczne reakcje na niesprzyjające czynniki (np. twardą wodę, składnik kremu) – uczucie pieczenie (a nawet palenia), rumień, świąd czy wysypka (pokrzywka);

– taka sama budowa – płytkie unaczynienie, uszkodzona bariera lipidowa naskórka (często wraz z jego warstwą rogową).

Natomiast odróżnia je mechanizm powstawania zmian. W przypadku cery alergicznej dyskomfort powodują alergeny przenikające poprzez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową i pobudzające zakończenia nerwowe przez mediatory stanu zapalnego. Alergeny najpierw wywołują reakcją alergiczną organizmu, a przy ponownym kontakcie z nim powodują powstanie mniej lub bardziej zaognionych stanów zapalnych.
Często towarzyszą im tak zwane reakcje odległe, a więc choćby wysypka w innej części ciała – na rękach czy brzuchu. Poza tym zmiany alergiczne wymagają zwykle zastosowania leków przeciwhistaminowych.

Z kolei zmiany na skórze wrażliwej czy naczyniowej pojawiają się w zasadzie natychmiast po zetknięciu z drażniącym czynnikiem (np. twardą wodą u cery wrażliwej lub np. wiatrem czy mrozem u cery naczyniowej), zaś cera alergiczna reaguje na nie z opóźnieniem – reakcja widoczna nawet po kilku dniach.

Warto również wiedzieć, że tak na prawdę każdy rodzaj cery może stać się alergiczny i to w każdym wieku. Skłonność do alergii jest uwarunkowana genetycznie, ale może pozostać przed długie lata nieujawniona.

Pielęgnacja skóry alergicznej – czego unikać a co stosować

Cera atopowa wymaga szczególnej troski i w związku z tym nie łatwo ją pielęgnować. Skóra alergiczna zazwyczaj nie toleruje :

– wielu składników znajdujących się w kosmetykach takich, jak na przykład: lanolina, glikol propylenowy, barwniki, konserwanty, parabeny, substancje zagęszczające i nabłyszczające, witamina C, oleje mineralne (np. parafina), a także kompozycje zapachowe;

– stosowania nadmiernej ilości kosmetyków różnego typu;
– klimatyzowanych pomieszczeń;
– zanieczyszczonego powietrza;
– używek (np. papierosy, alkohol);
– twardej i chlorowanej wody.

Niekorzystny wpływ na cerę atopową ma również stres oraz alergeny znajdujące się w pokarmach – u osób z alergią pokarmową, u których po zjedzeniu określonego pokarmu pojawiają się zmiany na skórze. Wówczas wyeliminowanie z codziennej diety składników uczulających wpływa na poprawę kondycji skóry zmniejszając podrażnienia. Bardzo często jest to czekolada, orzechy, cytrusy, pomidory czy mleko oraz jego przetwory.

Mając to wszystko na uwadze pielęgnacja skóry alergicznej powinna więc bazować na kosmetykach, które będą odbudowywać jej uszkodzoną warstwę lipidową oraz ją właściwie nawilżać, odżywiać, wzmacniać, jak również łagodzić podrażnienia. W związku z tym należy do codziennej pielęgnacji skóry atopowej stosować kosmetyki:

– hipoalergiczne;
– bezzapachowe;
– o odczynie pH 5,5;
– o działaniu przeciwzapalnym;
– regenerujące warstwę rogową naskórka;
– chroniące przed promieniowaniem UV.

Zobacz także: Alergia na leki co powinieneś o niej wiedzieć

Warto więc sięgać po kosmetyki mające w swoim składzie:

– naturalnego pochodzenia emolienty (np. w postaci różnego rodzaju olejków, kwas hialuronowy, mocznik, kolagen) dbające o właściwe nawilżenie i elastyczność skóry oraz zapewniające jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;

– witaminę E, D oraz ceramidy – odbudowujące oraz wzmacniające barierę lipidową skóry;

– alantoinę, pantenol – łagodzące podrażnienia, uczucie pieczenia i swędzenia, a także likwidujące uczucie napięcia skóry.

Ponadto lepiej stosować kosmetyki z jednej linii pielęgnacyjnej, ponieważ używanie kilku różnych może wywoływać niepożądane reakcje alergiczne. Trzeba też zrezygnować z mydła zastępując go delikatnymi żelami bądź dermatologicznymi kostkami myjącymi. W pielęgnacji skóry atopowej istotna jest również temperatura wody, która powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała. Gorąca woda jedynie potęguje podrażnienia. Z kolei do prania warto wybierać środki piorące typu „sensitive”przeznaczone do skóry atopowej by nie powodować dodatkowego podrażnienia osłabionej skóry.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje