Co pyli w sierpniu?

Na co alergia w sierpniu?

co pyli w sierpniu

Ciągle walczysz z nawracającym katarem, suchym kaszlem, dusznościami lub bólami głowy? Nie możesz pozbyć się swędzących krostek, Sierpień to trudny okres dla alergików. W tym czasie pyli wiele gatunków roślin, a alergia i reakcje uczuleniowe dają się we znaki osobom uczulonym. Zgodnie z informacjami wskazywanymi przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, w sierpniu pyli między innymi bylica i pokrzywa. W środowisku występują również zarodniki grzybów mikroskopowych. Stężenie zarodników i pyłków tych roślin jest wysokie na terenie całego kraju i utrzymuje się aż do września.

Czy sierpień to trudny okres dla alergików?

Zdecydowanie tak. W tym miesiącu kwitnie między innymi ambrozja, której pyłki wywoływać mogą dokuczliwe reakcje alergiczne. W środowisku pojawiają się również zarodniki grzybów mikroskopowych głównie z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata. Rozwojowi grzybów sprzyjają optymalne warunki środowiskowe, w tym wysoka wilgotność powietrza oraz dość wysoka temperatura powietrza.
Zobacz także: Co to jest alergia wziewna.

Co pyli w sierpniu?

Alergia to choroba, której objawy są bardzo dokuczliwe. Osoby borykające się z tego rodzaju dolegliwościami powinny pamiętać o tym, że sierpień to miesiąc, w którym swój szczyt pylenia osiąga bylica. Bylica to dość powszechnie spotykany chwast, którego pyłki pojawiają się już na przełomie lipca i sierpnia. W pierwszej kolejności obfite pylenie rośliny ma miejsce w południowo-wschodniej Polsce. Na intensywność pylenia rośliny w poszczególnych częściach kraju wpływa kilka czynników, w tym przede wszystkim warunki atmosferyczne. Warto również pamiętać o tym, że opady oczyszczają powietrze z pyłków.
Zobacz także: alergia latem – co pyli w lecie?

Jakie inne rośliny pylą w sierpniu?

W sierpniu pyli między innymi:

  • bylica pospolita,
  • pokrzywa,
  • ambrozja,
  • babka zwyczajna,
  • szczaw zwyczajny,
  • komosa.
    W powietrzu pojawiają się również pyłki traw oraz zarodniki grzybów.

Czy zarodniki grzybów mikroskopowych mogą powodować reakcje alergiczne?

Zdecydowanie tak. Zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria mogą powodować silne reakcje uczuleniowe. Stężenie zarodników wymienionych grzybów w sierpniu jest wysokie i utrzymuje się zwykle aż do listopada. W przypadku grzybów z rodzaju Alternaria intensywność pylenia słabnie na początku września.

Jak długo pyli bylica pospolita?

Bylica pospolita to roślina, w przypadku której stężenie pyłków jest wysokie zwykle w trakcie dwóch pierwszych dekad miesiąca. Pod koniec sierpnia stężenie pyłków nieco spada i utrzymuje się na średnim poziomie.

Pokrzywa

Pokrzywa to roślina, której okres kwitnienia rozciąga się od czerwca do sierpnia. Roślina ta wytwarza bardzo duże ilości pyłku, ale pyłek ten dość rzadko powoduje silne reakcje alergiczne. Stężenie pyłku pokrzywy jest szczególnie duże na terenie Mazowsza i Pomorza i utrzymuje się na wysokim poziomie przez pierwszą dekadę sierpnia. Na koniec sierpnia stężenie to spada i utrzymuje się na średnim poziomie. Pyłki pokrzywy przez dość długi czas utrzymują się na wysokim poziomie również w centralnej Polsce, zaś po dwudziestym sierpnia nie są obserwowane w południowej i północno-wschodniej części kraju.

Ambrozja

Ambrozja zaczyna wytwarzać pyłki w drugiej połowie sierpnia. Ich wysokie stężenie utrzymuje się aż do października i wpływa na uciążliwe reakcje uczuleniowe. Intensywność objawów może ograniczać alergolog poprzez wykonywanie odczulania czy przepisywanie leków przeciwalergicznych. Ambrozja nie pojawia się na obszarze południowo-zachodniej oraz północno-wschodniej części kraju, zaś w centralnej Polsce oraz na obszarze Pomorza i Mazowsza wysoki poziom pyłków spada dopiero pod koniec sierpnia.

Trawy

Trawy wymieniane są jako jedne z najczęstszych przyczyn silnych i dokuczliwych reakcji alergicznych stwierdzanych na terenie całego kraju. Poziom pyłków traw jest stosunkowo niski w centralnej, południowo-zachodniej i północno-wschodniej części kraju, zaś na Mazowszu i Pomorzu wysoki poziom pyłków pojawia się pod koniec miesiąca. Zwiększona ilość pyłków obserwowana jest pomiędzy godziną piątą a ósmą rano oraz ponownie nasila się popołudniu, czyli pomiędzy godziną siedemnastą a dziewiętnastą.

Babka zwyczajna

Babka zwyczajna to roślina, której okres kwitnienia przypada na czas pomiędzy kwietniem i wrześniem. Przez ten czas stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo niskie i przez długi czas pozostaje na niezmienionym poziomie.

Szczaw zwyczajny

Szczaw zwyczajny pyli silnie od lipca aż do końca września, jednak poziom pyłków znacznie spada w sierpniu. Co więcej, stężenie pyłków na terenie wschodniej i północnej części kraju jest dość niskie przez cały ten czas, a na obszarze Polski centralnej pyłki pojawiają się w powietrzu jedynie do dwudziestego sierpnia.

Komosa

Komosa to kolejna roślina, której okres pylenia przypada na sierpień. Poziom pyłków w powietrzu utrzymuje się na dość dużym poziomie i obniża się dopiero pod koniec miesiąca.

Jak ograniczyć intensywność dolegliwości?

Intensywność dolegliwości pomaga ograniczyć alergolog, który tworzy najbardziej optymalny plan leczenia. Poza tym, ilość pyłów w powietrzu spada po intensywnych opadach i może zmieniać się wraz z upływem dnia. W okresie sierpnia warto śledzić komunikaty, które informują alergików o potencjalnym zagrożeniu związanym z okresem intensywnego pylenia roślin.

W celu umówienia wizyty w poradni alergologicznej lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje