Czy można w sposób naturalny pozbyć się dzwonienia w uszach?

dzwonienie w uszach

Szumy uszne lub dzwonienie to przypadłości, które powodują duży dyskomfort pacjentów. Mogą się one pojawiać w różnych sytuacjach, w tym choćby po głośnym koncercie czy przebywaniu na lotnisku. Pacjenci dość często uskarżają się nie tylko na same szumy, ale również ból oraz uczucie nieprzyjemnego dzwonienia czy brzęczenia.

Co może być przyczyną dzwonienia w uszach?

Dzwonienie w uszach może występować w związku z głośnymi wydarzeniami, w tym koncertami czy meczami na stadionie. Mogą się one również pojawiać i znikać bez wyraźnego powodu. U niektórych pacjentów diagnozowane są również chroniczne szumy uszne, które są bardzo uciążliwe i znacznie pogarszają jakość codziennego życia.

Jakie czynniki mogą powodować niekorzystne zmiany?

Dzwonienie w uszach może mieć kilka przyczyn. Zmiany mogą być spowodowane między innymi przez ubytek słuchu spowodowanym przez uraz lub starzenie się. Poza tym, niekorzystne zmiany może powstawać na skutek:

  • uszkodzenia ucha wewnętrznego następujące na skutek długotrwałej ekspozycji na głośne dźwięki,
  • niewłaściwej higieny uszu,
  • stanu zapalnego ucha,
  • zaburzeń skroniowo-żuchwowych,
  • używania nieodpowiednich aparatów słuchowych

Szumy uszne określane jako dzwonienie, szelest brzęczenie czy syczenie mogą się również pojawiać jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, w tym aspiryna. Poza tym, szumy mogą być konsekwencją złych nawyków, takich jak:

  • palenie papierosów,
  • spożywanie alkoholu,
  • stosowania niewłaściwej diety.

W jaki sposób można ograniczyć przykre objawy?

Szumy uszne mogą być przykrą konsekwencją nieprawidłowej higieny uszu. W wyniku tego dochodzi do nadmiernego gromadzenia się woskowiny w przewodzie słuchowym, dolegliwości bólowych, a nawet rozwoju procesów zapalnych i infekcji w uchu środkowym. W skrajnych przypadkach możliwa przejściowa utrata słuchu. W celu ograniczenia możliwości tworzenia się korków z woskowiny usznej konieczna jest właściwa higiena uszu. Nie zaleca się stosowania patyczków kosmetycznych. W zamian stosować można krople i inne preparaty dostępne w sprzedaży aptecznej oraz ciepłe krople oliwy z oliwek.

Po jakie inne naturalne metody warto sięgać?

Szumy uszne można redukować stosując terapię dźwiękiem. W tym celu stosuje się tak zwany biały szum, który nie tylko eliminuje zakłócenia akustyczne, ale działa również uspokajająco na słuchacza. W ograniczaniu szumów duże znaczenie ma odprężenie organizmu, ponieważ stres powoduje i nasila objawy. Godną polecenia techniką relaksacyjną, którą warto wypróbować jest medytacja, która odpręża umysł i ciało, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza napięcie mięśniowe. Polecane są również ćwiczenia oddechowe, które przynoszą spokój i wpływają na dobre samopoczucie. W domowym zaciszu warto również znaleźć czas na regenerującą kąpiel w wannie, a także miły czas z bliskimi. Osoby borykające się z szumami usznymi nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej, ponieważ spacerowanie czy bieganie pozwala zredukować stres i poprawić samopoczucie. Pacjenci mogą również korzystać z terapii poznawczo-behawioralnej, która redukuje poziom stresu oraz pomaga się relaksować. Praca z terapeutą ułatwia określenie działań pomocniczych i destrukcyjnych oraz dokonywanie odpowiednich dla zdrowia wyborów. Zalecane jest również rzucenie palenia, ponieważ nikotyna znacznie ogranicza swobodny dopływ krwi do zakończeń komórek nerwowych, które zlokalizowane są w uchu wewnętrznym. Nikotyna powoduje uszkodzenie komórek przekazujących dźwięk do mózgu oraz nasilenie szumów usznych.

O czym powinny pamiętać osoby borykające się z szumami usznymi?

Pacjenci uskarżający się na szumy uszne powinni unikać zmęczenia oraz zadbać o odpowiednią ilość regenerującego odpoczynku, który jest niezbędny dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Zmęczenie, nadmierny stres oraz brak odpoczynku to częste przyczyny dzwonienia w uszach raz innych przykrych dolegliwości. Osoby borykające się z dolegliwościami powinny również zwrócić uwagę na jakość i ilość spożywanych pokarmów. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na pokarmy przeciwzapalne, ponieważ stosowanie diety przeciwzapalnej sprzyja zapobieganiu nie tylko samemu dzwonieniu w uszach, ale również innym zmianom spowodowanego przewlekłymi stanami zapalnymi ucha wewnętrznego. Wśród pokarmów, które korzystnie wpływają na zdrowie wymienia się między innymi:

  • pomidory,
  • zielone warzywa liściaste,
  • suszone owoce,
  • oliwę z oliwek,
  • tłuste ryby, w tym łososia, sardynki i makrelę.

Wymienione produkty ograniczają stany zapalne i łagodzą szumy uszne. Warto pamiętać o tym, że pokarmy bogate w cukry rafinowane oraz w tłuszcze nasycone mogą z kolei powodować i nasilać mają stany zapalne. W celu uniknięcia przykrych objawów należy zatem unikać pokarmów, które są przetworzone oraz tak zwanego śmieciowego jedzenia, w tym chipsów, słodyczy czy produktów zawierających w swoim składzie rafinowane węglowodany. Zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną to doskonały sposób na dobre samopoczucie i zdrowie.   

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje