Dlaczego chrapiemy? Przegląd głównych przyczyn chrapania. 

przyczyny chrapania
przyczyny chrapania

Chrapanie to dość powszechny problem, a zgodnie z dostępnymi danymi dolegliwość ta dotyczy nawet co drugiego Polaka i co czwartej Polki. Co ważne, chrapanie może narażać pogarszać jakość snu osób znajdujących się w tym samym pomieszczeniu co osoba chrapiąca, a samą osobę chrapiącą narażać na rozwój bezdechu sennego.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, a jego charakterystyczny dźwięk powstaje na skutek drgań związanych z rozluźnieniem mięśni podniebienia miękkiego i gardła oraz powietrza przechodzącego przez te struktury. W osób, które chrapią rozwijać się może bardzo niebezpieczny problem w postaci bezdechu sennego.

Z czego bierze się chrapanie?

W wielu wypadkach skłonność do chrapania wzrasta wraz z wiekiem. Z tego powodu problem chrapania dość rzadko dotyczy osób młodych, a zdecydowanie częściej osób w średnim wieku i seniorów. Warto dodać, że chrapanie może występować stale lub też może pojawiać się jako konsekwencja zmęczenia i wysiłku fizycznego lub spożycia alkoholu.

Jakie są najczęstsze przyczyny chrapania?

Chrapanie to problem, który dotyczy przede wszystkim mężczyzn po 40. roku życia oraz osób z nadwagą i otyłością, nadciśnieniem tętniczym lub palących papierosy. Chrapanie może się także pojawiać w przypadku kobiet po menopauzie. Wśród innych przyczyn chrapania wymienia się:

  • krzywą przegrodę nosowa,
  • wady wrodzone związane z budową górnych dróg oddechowych,
  • niedrożność nosa wynikająca z obecności polipów,
  • alergie,
  • przerost migdałków,
  • obniżenie napięcia mięśni języka i gardła,
  • nadwagę i otyłość,
  • palenie papierosów,
  • spanie w pozycji na wznak.

Warto dodać, że chrapanie może występować okresowo i mieć związek z infekcjami układu oddechowego wynikającymi z przeziębienia, zapalenia zatok lub kataru alergicznego. Chrapanie może się również pojawiać w związku z przyjmowaniem leków uspokajających, zwiotczających mięśnie oraz antydepresantów.

Czy chrapanie może występować u dzieci?

Tak. Chrapanie może się pojawiać w przypadku dzieci. Zwykle ma ono związek z powiększeniem trzeciego migdałka na skutek nawracających infekcji. W przypadku, w którym chrapaniu związanemu z przerośniętym migdałkiem towarzyszy bezdech senny, konieczne jest jest jego usunięcie. Poza tym, chrapanie u dzieci może wynikać z alergii objawiającej się katarem i przekrwieniem błony śluzowej nosa, a także mieć związek z krzywą przegroda nosową czy niedrożnością nosa wynikającą z zapaleniem zatok. Należy dodać, że w przypadku najmłodszych dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, chrapanie i świszczący oddech może wynikać z wiotkości elementów chrzęstnych, które budują krtań malucha. Z tego powodu chrapanie u dzieci wymaga konsultacji medycznej i w niektórych przypadkach wiąże się z koniecznością wdrożenia leczenia w postaci usunięcia trzeciego migdała, zoperowania krzywej przegrody nosowej czy ograniczania alergii. Warto pamiętać także o tym, że chrapanie dziecka może prowadzić nie tylko do występowania do bezdechu sennego, ale także zaburzać jakość snu i spowalniać rozwój malucha.

Dlaczego kobiety w ciąży chrapią?

W przebiegu ciąży dochodzi do wielu zmian w ciele kobiety. Przybieranie na wadze może między innymi wpływać na przeponę. Puchnąć mogą także kanały nosowe. Poza tym, chrapanie może się z nadciśnieniem.

Jakie mogą być skutki chrapania dla zdrowia?

Chrapanie może powodować bóle głowy, rozdrażnienie oraz trudności z koncentracją. Może się ono także wiązać z występowaniem nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Poza tym, chrapanie może prowadzić do występowania zespół bezdechu sennego. W jego przebiegu dochodzi do zatrzymania oddechu na okres dłuższy niż dziesięć sekund. Należy pamiętać o tym, że bezdech senny jest niebezpieczny, ponieważ powodować może niedotlenienie i zaburzenia rytmu serca. Taki okresowy zanik oddechu może stwarzać zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale nawet życia chorego.

Jakie są sposoby na chrapanie?

W celu ograniczenia chrapania i zmniejszenia jego negatywnego wpływu na zdrowie należy:

  • zadbać o redukcję masy ciała, ponieważ otyłość może nasilać zaburzenia oddychania podczas snu z powodu nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej na szyi i zmniejszenia średnicy gardła,
  • zaprzestać palenia papierosów,
  • ograniczyć picie alkoholu, zwłaszcza przed snem, ponieważ alkohol może zwiększać liczbę bezdechów i wydłużać czas ich trwania.

W przypadku występowania uciążliwych objawów można sięgać po preparaty łagodzące objawy chrapania, w tym:

  • leki doustne,
  • spraye do gardła lub nosa,
  • maści do nosa.

Poza tym, konieczne może okazać się leczenie z wykorzystaniem zabiegów chirurgicznych mających na celu:

  • skorygowanie skrzywionej przegrody nosa,
  • zmniejszenie wielkości małżowin nosowych,
  • endoskopową operację zatok,
  • radiotermoablację podniebienia miękkiego.

Rodzaj leczenia chrapania powinien być zawsze uzależniony od rodzaju przyczyn i nasilenia objawów. W wielu wypadkach chrapanie można ograniczać i znacznie poprawiać komfort życia nie tylko samego chorego, ale również innych domowników.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje