Holter EKG – wszystko, co należy wiedzieć o badaniu

kobieta mająca założony Holter EKG

Holter EKG to badanie diagnostyczne, przeprowadzane celem rozpoznania chorób serca lub monitorowania efektywności zastosowanych metod ich leczenia. Wykonuje się je również profilaktycznie, np. u pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka schorzeń serca. Sam holter jest niedużym urządzaniem z elektrodami przyklejanymi do ciała, monitorującymi akcję serca przez 24 lub 48 godzin.

Wskazania do badania holterowskiego

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania holtera są różne dolegliwości o charakterze kardiologicznym, których z uwagi na ich epizodyczny charakter nie da się wykryć u pacjenta podczas wizyty u lekarza. Holter EKG pozwala na zweryfikowanie pochodzenia omdleń, nawracających kołatań serca czy zawrotów głowy, a tym samym wykrycie zaburzeń nieprawidłowości rytmu serca czy choroby wieńcowej. Badanie to wykorzystywane jest także w diagnostyce wrodzonych wad serca, monitorowaniu stanu zdrowia po przebytym zawale czy ocenie skuteczności leczenia antyarytmicznego. Holter KEG przeprowadza się również w celu sprawdzenia rytmu serca po wszczepieniu sztucznego rozrusznika, bądź też kardiowertera-defibrylatora. Rzadszym wskazaniem do wykonania tego badania jest diagnostyka bólów w klatce piersiowej, np. w przypadku wystąpienia przeciwwskazań do wykonania próby wysiłkowej.

Przebieg badania holtera

Badanie holterowskie nie wymaga przeprowadzania dodatkowych badań oraz specjalnych przygotowań – w niektórych przypadkach wskazane jest jedynie okazanie lekarzowi wyników ostatniego badania EKG. Aparat holtera przypomina nieco walkmana i posiada elektrody, które przyklejane są w różnych miejscach do wygolonej i oczyszczonej klatki piersiowej pacjenta. Elementy te łączą się z urządzeniem rejestrującym EKG, przypinanym do paska spodni lub innej części odzieży. Noszenie aparatu holtera przez 24 lub 48 godzin nie ogranicza aktywności pacjenta, który powinien w ciągu dnia wykonywać standardowe czynności. Dotyczy to zarówno zwykłej pracy, jak i wysiłku fizycznego. Jeżeli pacjent regularnie uprawia sport, powinien to robić również z holterem. Holter serca przeprowadza analizę nawet w trakcie snu, kiedy ujawnia się część arytmii na skutek epizodów niedotlenienia mięśnia sercowego. W ten sposób wykryć można zaburzenia rytmu występujące zarówno podczas codziennych zajęć, jak i spoczynku. Pomiary badania zapisywane są automatycznie w pamięci urządzenia, a następnie odczytywane oraz interpretowane przez lekarza.

Może Cię również zainteresować: kłucie w klatce piersiowej – co powinieneś o nim wiedzieć.

Analiza wyników holtera EKG

W okresie badania, pacjent powinien prowadzić dziennik i zapisywać w nim zaobserwowane dolegliwości, czas ich wystąpienia oraz okoliczności pojawiania się. Nie można brać kąpieli i prysznica, a także używać poduszek i koców elektrycznych. Pacjent nie powinien również manipulować przy samym urządzeniu, z wyjątkiem naciskania odpowiedniego przycisku przy wystąpieniu dolegliwości. Holter dokonuje oceny dobowego rytmu serca automatycznie, jednak analiza ta wymaga dodatkowej weryfikacji lekarskiej – z wykorzystaniem notatek pacjenta, które zawierają zapis dolegliwości odczuwanych przez niego w okresie badania. Wykazanie występowania arytmii komorowych i nadkomorowych powinno uwzględniać wiek, stan zdrowia oraz aktywność życiową badanej osoby, ponieważ niektóre zaburzenia mogą się pojawiać nawet u ludzi zdrowych. Badanie holtera jest bezbolesne i nieinwazyjne, a samo urządzenie niewielkie oraz pozbawione okablowania. Noszenie aparatu nie wywołuje dyskomfortu spowodowanego niewygodą czy ciężarem, a także nie utrudnia wykonywania codziennych czynności.

W naszej klinice CM Promed u kardiologa można wykonać badanie holterowskie, a także inne specjalistyczne badania.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje