Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Jakie są przyczyny zatkanego ucha?

Jakie są przyczyny zatkanego ucha?

Zatkane ucho jest bardzo często objawem przeziębienia na skutek silnego kataru, ale to nie jedyna przyczyna tej dolegliwości. Chociaż jest to niepokojący symptom, to jednak nie jest to coś niebezpiecznego i najczęściej jesteśmy w stanie samodzielnie się z nim uporać. Czasami jednak konieczna jest wizyta u laryngologa i podjęcie odpowiedniego leczenia. Z czego może wynikać pogorszenie słuchu i zatkanie ucha?

Zatkane ucho jest bardzo często objawem przeziębienia na skutek silnego kataru, ale to nie jedyna przyczyna tej dolegliwości. Chociaż jest to niepokojący symptom, to jednak nie jest to coś niebezpiecznego i najczęściej jesteśmy w stanie samodzielnie się z nim uporać. Czasami jednak konieczna jest wizyta u laryngologa a w przypadku dziecka u laryngologa dziecięcego i podjęcie odpowiedniego leczenia. Z czego może wynikać pogorszenie słuchu i zatkanie ucha?

Przyczyny zatkanego ucha

Uczucie zatkanego ucha może wystąpić z różnych przyczyn, ale najczęściej winowajcą jest nadmiar woskowiny. W przypadku niektórych osób jej ilość jest produkowana w zbyt dużych ilościach, co skutkuje powstaniem czopów zatykających kanał uszny. To z kolei przyczynia się do osłabienia słuchu. Przyczyną zatkanego ucha może być także zapalenie trąbki Eustachiusza. Z problemem tym borykają się przede wszystkim osoby, którym często towarzyszy silny katar. Bagatelizowanie kataru może przyczynić się do wystąpienia trwałej niedrożności trąbki Eustachiusza i pojawienia się zapalenia. Na początku zaczyna gromadzić się płyn, a potem gęsta wydzielina, co manifestuje się uczuciem zatkanego ucha.

Jeszcze innym powodem uczucia zatkanego ucha mogą być nagłe zmiany ciśnienia. Problem ten często występuje u osób podróżujących samolotem. Na skutek ucisku dużej ilości powietrza na trąbkę Eustachiusza dochodzi do jej zwężenia, a więc nie może ono się z niej wydostać, co objawia się uczuciem zatkania ucha. Dolegliwości te najczęściej mijają samoczynnie. Jeśli jednak nie ustąpią w przeciągu pięciu godzin, należy udać się do specjalisty.

Zobacz także: Zapalenie ucha u dziecka a lot samolotem

Jak pozbyć się problemu w postaci zatkanego ucha?

W przypadku wystąpienia problemów ze słuchem i uczucia zatkanego ucha, nie należy samodzielnie dłubać w przewodzie słuchowym. Nawet jeśli wyczuwamy stwardniałą woskowinę w uchu, to nie należy jej samodzielnie usuwać, nawet przy pomocy specjalnych patyczków. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch i można uszkodzić błonę bębenkową, a to już stanowi bardzo poważny problem. Jeśli ktoś jest osobą ze skłonnością do gromadzenia nadmiernej ilości woskowiny, zaleca się sięgnąć po płyny przeznaczone do czyszczenia uszu. Nawet wówczas należy robić to po wcześniejszym omówieniu tego z lekarzem laryngologiem. Jeśli przyczyną zatkanego ucha jest zapalenie trąbki Eustachiusza, to pomocne okazują się być krople do nosa redukujące obrzęk błony śluzowej. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się być przeprowadzenie zabiegu mającego na celu usunięcie z ucha nagromadzonej wydzieliny. Jeśli uczucie zatkanych uszu wystąpi podczas lotu samolotem i nie ustąpi w przeciągu kilku godzin, to konieczne może być udrożnienie trąbki Eustachiusza.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje

Menu