Krew z ucha – co oznacza?

krew z ucha
krew z ucha

Wyciek z ucha to sytuacja, która zawsze powinna być powodem do niepokoju. Przyczyny wycieków mogą być bowiem bardzo różne. Wydzielina z ucha, w tym choćby krew może pojawiać się w wyniku urazu lub rozwijającego się stanu zapalnego ucha. Konieczna jest zatem konsultacja medyczna. Lekarz specjalista przeprowadza pełen wywiad medyczny oraz może zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Dlaczego należy dbać o zdrowie ucha?

Ucho to narząd, który pełni wiele istotnych funkcji, w tym nie tylko za odbieranie i przetwarzanie dźwięków, ale również za utrzymanie równowagi. Ucho łączy się z gardłem, a zatem w wielu wypadkach infekcje rozwijające się w jamie ustnej oraz w gardle z dość dużą łatwością mogą przenosić do ucha. Z tego tak ważne jest odpowiednie leczenie, które zapobiega rozwojowi poważnej infekcji mogącej uszkadzać słuch.

Jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się krwi?

Z przewodu słuchowego wypływać może wydzielina pozbawiona krwi lub też pojawiać się może sama krew. Zwykle krew z ucha wypływa w niewielkich ilościach, ale w każdym takim przypadku konieczna jest konsultacja medyczna. Przyczyn, z powodu których krew wypływa z ucha może być wiele. Może się ona pojawiać na przykład na skutek urazów mechanicznych. Niewielkie urazy mogą być wynikiem nieprawidłowej higieny uszu za pomocą patyczków higienicznych. Czyszczenie uchu patyczkami może powodować uszkodzenie ucha wewnętrznego, dlatego patyczki mogą być stosowane jedynie w przypadku zewnętrznych części uszu.

Jakie czynniki mogą powodować tego rodzaju zmiany u dzieci?

W przypadku najmłodszych pacjentów, którzy pojawiają się w celu konsultacji laryngologicznej, zwykle wydzielina z ucha jest następstwem urazu przewodu słuchowego zewnętrznego. Może to nastąpić na przykład podczas zabawy. W większości przypadków nie są to groźne urazy i zwykle nie towarzyszą im inne objawy, w tym silny ból ucha czy głowy. W sytuacji, w której pojawia się gorączka lub występują zaburzenia równowagi konieczna jest konsultacja medyczna. Jest ona również potrzeba wówczas, gdy krew z ucha pojawia się w następstwie obecności ciała obcego wewnątrz ucha. Nie jest w tym wypadku zalecane podejmowanie prób samodzielnego usuwania ciała obcego, ponieważ tego rodzaju działania mogą pogorszyć sytuację i spowodować dalsze urazy. Ciało obce zawsze powinno być usuwane przez laryngologów lub chirurgów, którzy dysponują wiedzą i odpowiednimi narzędziami. Nie można bowiem zapominać o tym, że ucho jest delikatnym narządem, który podatny jest na uszkodzenia. Nawet niewielkie i z pozoru niegroźne zmiany patologiczne w obrębie uszu mogą mieć dość poważne konsekwencje. Drobne zmiany mogą prowadzić między innymi do rozwoju stanu zapalnego oraz występowania obrzęku lub wycieku z ucha.

budowa uchaW jaki sposób diagnozowane są zmiany?

W sytuacji, w której dochodzi do urazu i występowania krwi z ucha wskazana jest konsultacja medyczna, podczas której specjalista ocenia stan ucha pacjenta. Wskazana jest kontrola błony bębenkowej oraz sprawdzenie jej ewentualnych uszkodzeń. Błona bębenkowa to mocna i trwała struktura, ale przy silnych urazach dochodzić może jednak do jej przerwania. W celu diagnozowania zmian i przyczyn problemów lekarz przeprowadza wywiad medyczny oraz może zlecać dodatkowe badania. Nie można bowiem zapominać o tym, że silny uraz przebiegający wraz z krwotokiem z ucha może wskazywać na groźny dla życia i zdrowia pacjentów uraz czaszki. Przerwanie sieci naczyń krwionośnych jest sytuacją, która wymaga pilnej konsultacji medycznej. Jest ona również konieczna w sytuacji, w której pojawia się biała wydzielina wymieszana z krwią, która może wskazywać na wyciek płynu rdzeniowo – mózgowego. Krew z ucha wyciekać może również w wyniku rozwoju stanu zapalnego ucha środkowego. Infekcja w tym wypadku przebiega wraz z silnym bólem, wysoką gorączką oraz pogorszeniem stanu pacjenta.

Jak leczyć tego rodzaju zmiany?

Sytuacja, w której pojawia się krew z ucha, wymaga uwagi i odpowiedniego leczenia. Leczenie powinno być zatem dopasowane do przyczyn problemów. Brak działań lub podejmowanie nieprawidłowych działań może nasilać dolegliwości i pogarszać stan zdrowia pacjenta. Rodzaj leczenia zawsze musi być dobierany do konkretnych dolegliwości. O rodzaju leczenia i podejmowanych działań zawsze powinien decydować specjalista. W ramach działań leczniczych zazwyczaj w pierwszej kolejności podawane są leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Tego rodzaju preparaty dostępne są w postaci maści lub kropli. W wybranych przypadkach stosowane mogą być również preparaty antybakteryjne lub przeciwgrzybicze. W skrajnych przypadkach, w których leczenie objawowe nie przynosi pozytywnych rezultatów, konieczne jest postepowanie chirurgiczne i operacyjne. Takie przypadki zdarzają się jednak stosunkowo rzadko, a leczenie zazwyczaj przynosi pozytywne rezultaty.

O czym powinni pamiętać pacjenci borykający się z wydzieliną z ucha?

Pacjenci, u których pojawia się wydzielina z ucha nie powinni narażać uszu na kontakt z wodą oraz powinni skonsultować się z lekarzem laryngologiem.     

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje