Krótkie wędzidełko języka u niemowlaka

Ankyloglossia to wada anatomiczna jamy ustnej, która diagnozowana jest nawet u co dziesiątego noworodka. Za krótkie wędzidełko języka to nieprawidłowość, która może być przyczyną problemów. Z tego powodu ważne jest szybkie wykrycie i rozpoznanie wady oraz jej odpowiednie skorygowanie, w tym podcięcie wędzidełka u niemowlaka.

Czym jest wędzidełko języka?

Wędzidełko języka to włóknisty i elastyczny twór, który znajduje się w linii środkowej jamy ustnej dziecka. Wędzidełko łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Jest ono dobrze widoczne w momencie, w którym maluch unosi język w kierunku podniebienia. W warunkach prawidłowych dziecko może swobodnie sięgać językiem do każdej części swojej jamy ustnej.

Czym może skutkować zbyt krótkie wędzidełko u niemowlaka?

Prawidłowy rozwój wędzidełka zapewnia swobodny ruch języka w obrębie jamy ustnej dziecka. Wady w tym zakresie mogą powodować poważne konsekwencje nie tylko w wieku dziecięcym, ale również dorosłym. Osoby ze zbyt krótkim wędzidełkiem mają trudności choćby z grą na instrumentach dętych.

Jakie są skutki zbyt krótkiego wędzidełka języka u niemowlaka?

Krótkie wędzidełko u noworodka powodować może:

  • problemy z ssaniem piersi,
  • wady zgryzu,
  • wady wymowy,
  • ślinotok.

Dlaczego krótkie wędzidełko u noworodka powoduje zaburzenia prawidłowego ssania piersi?

Zbyt krótkie wędzidełko u noworodka wpływa na nieprawidłowy wzorzec ssania, który wymaga uniesienia językiem brodawki oraz dociśnięcia jej do wałka dziąsłowego. To z kolei przekłada się na trudności związane z prawidłowym przystawieniem malucha do dziecka. Staje się ono wówczas nierowowe i płaczliwe. W efekcie przerywa ono karmienie, nie najada się i nie przybiera odpowiednio na wadze. Z tego powodu już podczas pierwszego badania dziecka konieczna jest ocena budowy wędzidełka dziecka. Jednoznaczne stwierdzenie wady jest w tym wypadku dość trudne, ale konieczne jest uczulenie matki na mogące wystąpić problemy, które powinny wzbudzić jej troskę i uwagę.

Jakie wady zgryzu może powodować zbyt krótkie wędzidełko u niemowlaka?

Zbyt krótkie wędzidełko może wpływać na trudności związane z przyjmowaniem pokarmów stałych przez dziecko na późniejszym etapie jego rozwoju. Maluch musi wypracować odpowiedni odruch żucia, który wymaga transportowania pokarmu pomiędzy zęby trzonowe. Zbyt krótkie wędzidełko u dziecka uniemożliwia swobodny ruch języka, który porusza się jedynie w przód i tył. Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia również wykonywanie ruchów falistych języka, które są konieczne w celu połknięcia pokarmu. Tego rodzaju zmiany przekładają się na tworzenie wad zgryzu.

Wady wymowy jako konsekwencja zbyt krótkiego wędzidełka u dziecka

Ograniczenie ruchów, które wykonywać może język w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka sprzyja powstawaniu różnych wad wymowy. Właściwe unoszenie języka jest choćby konieczne w przypadku prawidłowej artykulacji głosek „t”, „d” oraz „n”. U dzieci występować może również seplenienie, które powstaje wskutek tego, że język wsuwa się pomiędzy zęby.

Dlaczego w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka języka pojawia się ślinotok?

Zaleganie języka na dnie jamy ustnej spowodowane wadami wędzidełka języka utrudnia swobodny odpływ śliny. Zbiera się ona pod językiem oraz w niektórych wypadkach wypływa na zewnętrz jamy ustnej.

Jak można wykryć wadę?

Podczas badania konieczna jest ocena budowy wędzidełka. Maluch powinien wysunąć język w kierunku brody. W przypadku nieprawidłowości dziecko ma duży problem z wykonaniem tego polecenia, a jego język przesuwa się w lewo lub w prawo. Język dziecka przyjmować może również kształt sercowaty. Powinien on być jednak zaokrąglony. W przypadku, w którym wędzidełko jest zbyt krótkie ruchomość języka jest ograniczona, a samo wędzidełko podczas ruchu języka nadmiernie się napina i grubieje.

Jak leczyć zbyt krótkie wędzidełko języka u dziecka?

W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka u dziecka można w pierwszej kolejności wykonywać odpowiednie masaże i ćwiczenia. Tego rodzaju działania mają jednak ograniczoną skuteczność. Dobre i szybkie efekty przynosi z kolei frenotomia, czyli podcięcie wędzidełka u niemowlaka. Tego rodzaju zabieg jest dobrze tolerowany przez dzieci. Nie powinien on zatem budzić przerażenia i sprzeciwu rodziców, ponieważ może on znacznie poprawić komfort życia dziecka. Zabieg musi być bezwzględnie przeprowadzany w sytuacji, w której zbyt krótkie wędzidełko powoduje całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej dziecka.

Czy tego rodzaju zabieg jest bolesny?

Wędzidełko u noworodków jest bardzo delikatną strukturą. Jego podcięcie nie powoduje bólu dziecka, a niewielka rana goi się bardzo szybko. U starszych dzieci zabieg musi być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym oraz powinien być poprzedzony konsultacją laryngologiczną i wykonywaniem odpowiednich ćwiczeń przez dziecko.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje