Leczenie chrapania laserem – na czym polega i czy jest bezpieczne?

laserowe leczenie chrapania
laserowe leczenie chrapania

Bez wątpienia zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli jego zabraknie, to bardzo szybko odczuwamy skutki źle przespanej nocy – pojawia się rozdrażnienie, zmęczenie czy też osłabienie koncentracji. Jedną z przyczyn problemów ze snem jest chrapanie, które często nie jest jedynie defektem akustycznym, a objawem poważnej choroby – bezdechu sennego. Leczenie chrapania polega zwykle na usztywnieniu zbyt wiotkiego podniebienia, co można osiągnąć miedzy innymi metodą wykorzystującą energię lasera. W dalszej części artykułu dowiesz się, na czym polega leczenie chrapania laserem, czy jest bezpieczne oraz jaka jest jego skuteczność.

Skuteczne metody leczenia chrapania

Chrapanie podczas snu pojawia się na skutek utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co z kolei wprawia podniebienie i języczek w drgania, słyszalne dla otoczenia. Chrapanie jest więc uciążliwe nie tylko dla osoby borykającej się z tym problemem, ale również dla jej najbliższych.

Nieprawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe może mieć różne podłoże – na przykład być spowodowany alergią (w wyniku której dochodzi do obrzęku ścian dróg oddechowych), otyłością (uciskiem tkanki tłuszczowej na ściany gardła). Niemniej jednak chrapanie jest najczęściej spowodowane osłabieniem i zwiotczeniem mięśniówki gardła. Wówczas leczenie chrapania polega na usztywnieniu zbyt wiotkiego podniebienia, a można to osiągnąć metodą laserową – jej skuteczność (ok. 90%) została potwierdzona naukowo.

Chrapanie może być symptomem bezdechu sennego, a więc zespołu objawów powodowanych ustaniem wentylacji płuc na dłużej niż 10 sekund oraz spłyceniem oddechu poniżej 50% jego normalnej objętości. Podczas bezdechu spada wysycenie krwi tlenem, co z kolei przyczynia się do pojawiania się bóli głowy, zmęczenia czy też nadciśnienia – zwłaszcza, że epizodów bezdechu sennego podczas nocy chory może doświadczać setki. Z całą pewnością chrapanie i bezdech senny wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu – zarówno na jego kondycję, jak i komfort psychiczny. W związku z tym każde niepokojące objawy warto konsultować z laryngologiem, który na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu i badań dokona diagnostyki problemu oraz w razie potrzeby podejmie odpowiednie leczenie. Nie ma sensu cierpieć z powodu chrapania i bezdechu sennego, kiedy można skorzystać ze skutecznej metody leczenia tego typu problemów zdrowotnych, a mianowicie z terapii laserowej – bezpiecznej i niezwykle skutecznej.

Laserowe leczenie chrapania – na czym polega?

Otóż, do usztywnienia zbyt wiotkiego podniebienia wykorzystuje się energię lasera. W Polsce najpopularniejszy jest systemem NightLase – a więc laser erbowo-yagowy Fotona, ponieważ łączy on w sobie wysoką skuteczność terapii przy znikomej inwazyjności oraz minimalnym ryzykiem powikłań.

Leczenie chrapania laserem polega na naświetlaniu łuków podniebiennych, języczka oraz podniebienia wiązką światła laserowego o odpowiednio dobranej energii, co w konsekwencji prowadzi do mikrouszkodzeń w obrębie tych struktur, które to z kolei pobudzają procesy regeneracyjne – a więc następuje pobudzenie produkcji włókien kolagenowych, stanowiących podstawowy element budulcowy tkanki łącznej. W efekcie tych procesów stymulowane włókna kolagenowe zwiększają sprężystość gardła, a naświetlany obszar obkurcza się w sposób znaczący zmniejszając wiotkość gardła, zaś łuki podniebienne oraz nasada języka stają się bardziej sprężyste. Pacjent po zabiegu laserowej terapii wychodzi bez żadnych dolegliwości. Warto przy tym dodać, że pierwsze efekty terapii laserowej są widoczne już po 4-6 tygodniach, co wynika z tego, że mniej więcej tyle czasu potrzebują do wzrostu nowe włókna kolagenowe.

Laserowe leczenie chrapania – czy jest bezpieczne?

Niewątpliwą zaletą laserowej metody leczenia chrapania, poza jej dużą skutecznością, jest to, że jest ona nieinwazyjna, bezbolesna i w zasadzie możliwa do przeprowadzenia u każdego pacjenta. Jest to metoda szybka, prosta, do tego nie wymaga znieczulenia, rekonwalescencji czy też specjalnego przygotowania do zabiegu. Nie ma też ograniczeń w przyjmowaniu płynów czy pokarmów po wykonanym zabiegu. Nie dziwi więc fakt, że leczenie chrapania laserem staje się coraz bardziej popularne i powszechnie stosowane.

Sam zabieg trwa około 20 minut oraz składa się z fazy wstępnej i finalnej. Ponadto laserowe leczenia chrapania odbywa się w trzech seriach: kolejno w 1.,15. i 45. dniu cyklu zabiegowego. Trzeba też podkreślić, że zabieg ten jest to bezpieczny – nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, a do tego cechuje się dużą skutecznością i co ważne, przed zabiegiem pacjent nie musi przyjmować żadnych leków, a po terapii może od razu powrócić do wykonywania codziennych obowiązków.

Jak już zostało wcześniej zaznaczone, laserowe leczenie chrapania może być zastosowane u niemal każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu będzie:

  • ciąża,
  • laktacja,
  • choroby nowotworowe,
  • czynne stany zapalne,
  • przewlekłe choroby układu krążenia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje