Czy chrapanie jest szkodliwe dla zdrowia? Dlaczego nie powinno się go bagatelizować?

chrapanie

Faktem jest, że chrapanie to zjawisko wyjątkowo uciążliwe dla otoczenia. Problem jest zwykle ignorowany, chociaż dotyka on nawet 30% osób dorosłych (najczęściej mężczyzn w wieku dojrzałym i podeszłym). Głośny dźwięk stanowi następstwo wibracji podniebienia miękkiego oraz języczka, które występują podczas wdechu. Z chrapaniem bardzo często borykają się osoby otyłe, palące papierosy, posiadające skrzywioną przegrodę nosowo-gardłową, kobiety po menopauzie. Warto wiedzieć, że z czasem może ono wywołać bezdech senny lub inne poważne schorzenia, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia.

Co wywołuje chrapanie?

Wiele osób zastanawia się, czy chrapanie jest szkodliwe dla zdrowia. Na początku należy dowiedzieć się, co wywołuje omawiane zjawisko. W momencie snu mięśnie jamy ustnej oraz gardła tracą swoje pierwotne napięcie. Stają się one zwiotczałe, co skutkuje ich zapadaniem się. Utrudnia to przepływ wdychanego i wydychanego powietrza. Oddychanie wymaga większej siły, co skutkuje drganiami wiotkich tkanek. W ten sposób powstaje omawiana fala dźwiękowa, czyli odgłosy powszechnie nazywane chrapaniem.

Warto wiedzieć, że u osób starszych następuje zmiana budowy włókien kolagenowych. Następstwem tego jest wysoka wiotkość tkanek gardłowych. Podwyższone zwiotczenie wspomnianych struktur występuje także u osób palących papierosy lub spożywających duże ilości alkoholu. Oczywiście bezpośrednich i pośrednich przyczyn chrapania jest o wiele więcej. Problem warto jest skonsultować z lekarzem. Być może jego wyeliminowanie nie będzie trudnym zadaniem.

Dlaczego nie wolno bagatelizować chrapania? Przede wszystkim dlatego, że może ono poprzedzać wystąpienie poważnych schorzeń. Ponadto, fale dźwiękowe emitowane podczas oddychania we śnie mogą świadczyć o chorobie lub innych nieprawidłowościach wymagających leczenia. Dowiedz się więcej jak przebiega leczenie chrapania.

Do najczęstszych przyczyn chrapania można zaliczyć m.in.:

  • brak drożności nosa (z powodu polipów, skrzywionej przegrody nosowo-gardłowej, alergii, infekcji itd.),
  • otyłość (ucisk gardła w przypadku zgromadzenia dużej ilości tkanki tłuszczowej na szyi),
  • zmniejszenie napięcia struktur gardłowo-nosowych,
  • przerost migdałka gardłowego lub migdałków podniebiennych,
  • przerost języczka,
  • przerost podniebienia miękkiego,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby endokrynologiczne,
  • przyjmowanie leków z niektórych grup,
  • menopauzę.

Jakie są skutki chrapania?

Nie masz pojęcia, czy chrapanie jest groźne dla zdrowia? Wszystko zależy od tego, co je wywołuje. Jest ono pozornie niegroźne, jednak może ono świadczyć o nieprawidłowościach wymagających pilnej konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach chrapanie niesie za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Jednym z nich jest niebezpieczny bezdech senny.

Bezdech senny to epizodyczne zamknięcie górnych dróg oddechowych na dłużej niż 10 sekund. Na pierwszy rzut oka mamy wrażenie, że osoba śpiąca dusi się. Dochodzi do spłycenia oddechu o więcej niż połowę. Hiperwentylacja prowadzi do spadku zawartości tlenu w krwi. Do następstw tego zjawiska zalicza się m.in.:

  • brak regeneracji podczas snu,
  • senność pomimo przespanej nocy,
  • brak energii i sił do działania,
  • bóle głowy,
  • ogólne zmęczenie,
  • osłabienie libido,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • wybudzanie się ze snu,
  • kołatanie serca,
  • problemy z koncentracją i logicznym myśleniem,
  • rozdrażnienie.

Należy zaznaczyć, że nieleczony bezdech senny może doprowadzić do rozwoju rozmaitych chorób układu krążenia np. niedokrwienia serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału serca, arytmii. Właśnie dlatego problem nie może być ignorowany, nawet jeśli nie występuje on zbyt często. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który dokona diagnozy, a także ustali dalszy tok postępowania.

Jak wyleczyć obturacyjny bezdech senny?

Chrapanie to dolegliwość, która może negatywnie odbić się na zdrowiu. Z tego względu należy podjąć działania, które pozwolą ustalić przyczynę problemu. Osoby borykające się z obturacyjnym bezdechem sennym wymagają opieki lekarskiej. Podstawą jest przeprowadzenie profesjonalnego badania snu (np. polisomnografii, poligrafii). W ten sposób można zdiagnozować schorzenie, a także trafnie określić stadium jego zaawansowania.

Dopiero po rozpoznaniu choroby można ustalić plan jej leczenia. Przebieg tego procesu zależy od wielu różnych czynników i jest ustalany w sposób indywidualny. Jedną z metod leczenia bezdechu sennego jest stosowanie specjalistycznej maski połączonej z aparaturą generującą stałe dodatnie ciśnienie wdychanego powietrza. Zapobiega ona spłyceniu oddechu podczas snu.

Jeśli przyczyną bezdechów sennych są wady anatomiczne, to konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego (np. wyprostowania przegrody nosowo-gardłowej, wycięcie przerośniętych migdałków, plastyka języczka). W innym przypadku problem nie tylko pozostanie, ale może również się pogłębiać. Niezbędna jest również zmiana stylu życia. Trzeba zadbać o właściwą dietę i optymalną dawkę ruchu, gdyż nadwaga zwiększa ryzyko chrapania. Ważna jest także rezygnacja z używek.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje