Otolaryngologia – czym się zajmuje ta dziedzina?

Otolaryngologia – to nazwa, która dla wielu osób może nie być znana. Warto jednak wiedzieć, ze jest to dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów, które znajdują się w obrębie głowy i szyi. Ca za tym idzie, otolaryngolog bada i leczy choroby m.in. gardła, nosa, ucha, krtani, języka, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, przełyku oraz dolnych dróg oddechowych. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia, np. szczękowa, a także endoskopia czy mikrolaryngoskopia.

Laryngologia a otolaryngologia

Wiele osób zastanawia się, czy laryngologia i otolaryngologia to ta sama dziedzina medycyny? Odpowiedź brzmi – tak. Laryngologia jest formą potoczną, która przyjęła się powszechnie zapewne dlatego, że łatwiej i krócej się ją wymawia.

Laryngologia – jakie są jej specjalności

Laryngologia to dosyć obszerna dziadzina. Z tego względu dzieli się na kilka specjalności, głównymi z nich są: foniatria, rynologia, audiologia, chirurgia podstawy czaszki oraz onkologia laryngologiczna.

  • Foniatria – zajmuje się dźwięcznością, jedną z cech artykulacji głosek. Dotyczy problemów związanych z funkcjonowaniem wiązadeł głosowych.
  • Audiologia – zajmuje się leczeniem słuchu, szczególnie jego zaburzeń.
  • Rynologia – to specjalność związana z diagnozowaniem i leczeniem chorób nosa i zatok przynosowych.
  • Onkologia laryngologiczna – jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów przełyku oraz innych narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi.

Kiedy jeszcze warto udać się do laryngologa?

Oprócz wymienionych powyżej przyczyn z konsultacji laryngologicznej warto skorzystać także wtedy, gdy u pacjenta pojawiają się objawy takie jak: zatkane uszy, nagła głuchota, chrapanie, ropień,szumy uszne, krwawotoki z nosa. Wizytę u lekarza tej specjalności warto rozważyć także, gdy dokuczają nam: zaburzenia równowagi, zawroty głowy, długotrwała chrypa lub zaburzenia przełykania.

Laryngologia zajmuje się także profilaktyką chorób uszu, gardła, nosa itd. Z opieki laryngologa powinny zatem znaleźć się osoby, które są narażone na dolegliwości dotyczące narządu mowy ze względu na wykonywany zawód, np. nauczyciele, aktorzy , radiowcy, osoby zajmujące się śpiewem. Lekarze z CM Promed informują, że takim osobom przysługują okresowe lub kontrolne badań pracownicze.

Badania laryngologiczne

Podczas badania laryngologicznego niezbędny jest sprzęt optyczny. Do narzędzi najczęściej wykorzystywanych w gabinecie laryngologicznym należą: otoskop, endoskop i mikroskop. Przy badaniach węchu przeprowadza się: testy czynnościowe, natomiast w trakcie badania zatok stosuje się sprzęt rentgenowski, a także w niektórych przypadkach wykonuje się tomografię komputerową. Czasami, kiedy lekarz ma wątpliwości dotyczące diagnozy, wykonuje endoskopię lub punkcję zatok. Stan krtani i tchawicy ocenia się przy zastosowaniu laryngoskopu, endoskopu bądź bronchoskopu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje