Powiększone migdały stanowią dość mogą uciążliwą dolegliwością, a objawy są szczególnie nieprzyjemne w przypadku braku odpowiedniego leczenia. Wynika to z faktu, że powiększony migdał powoduje trudności związane ze swobodnym oddychaniem przez nos. Trudności związane utrudnionym oddychaniem powodują z kolei bezdech, który objawia się podczas snu.
U kogo najczęściej diagnozowane są powiększone migdały?
W większości przypadków powiększone migdały to dolegliwości, z którymi borykają się najmłodsi pacjenci. U osób dorosłych tego rodzaju zmiany mogą być związane z rozwojem nowotworu. Z tego powodu objawów wskazujących na możliwość powiększenia się migdałów nigdy nie powinno się bagatelizować.
Jaka jest rola migdałków?
Migdałki stanowią integralną część tak zwanego pierścienia chłonnego Waldeyera. Do pierścienia poza migdałkami zaliczane się również inne migdały, w tym migdał językowy, trąbkowy, a także migdały podniebienne, migdał gardłowy oraz grudki chłonne. W skład tego układu wchodzą także pasma boczne. Cały układ pierścienia chłonnego współpracuje z systemem obronnym, czyli układem immunologicznym organizmu. Jest to możliwe dzięki kontaktowi migdałów z czynnikami zewnętrznymi, wśród których wymienić można choćby patogenami w postaci wirusów lub grzybów. Kontakt z patogenami indukuje tworzenie się komórek immunologicznych w migdałkach i sprawia, że organy te pełnią niezwykle ważną rolę. Umożliwiają one prawidłowe kształtowanie się układu odpornościowego już we wczesnym okresie życia człowieka.
Jakie są najczęstsze przyczyny powiększenia się migdałków?
Do powiększenia się migdałków mogą przyczyniać się różne czynniki. W większości przypadków zwiększenie rozmiarów migdałów następuje na skutek rozwoju stanu zapalnego związanego na przykład z przeziębieniem czy anginą. Tego rodzaju zmiany są wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia, które sprawia, że są one w pełni odwracalne. Na skutek przyjmowania leków stan zapalny znika. Warto pamiętać o tym, że stan zapalny może się także cofać samoistnie w przypadku mało nasilonych objawów i zmian chorobowych. U niektórych pacjentów stany zapalne mają jednak tendencję do nawraca, co prowadzić może do stałego powiększania migdałka. Tego rodzaju zmiany są niekorzystne, ponieważ wpływają na niedrożność dróg nosowych i powodują problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach tego rodzaju niekorzystne zmiany wymagają powstępowania operacyjnego. Nie można zapominać także o tym, że powiększone migdały mogą powodować również inne przykre dla pacjenta konsekwencje, w tym mogą wpływać na zmianę głosu. Na skutek powiększania się migdałów pojawiać się może także bezdech senny, a także występować może chrapanie.
Czy powiększenie migdałów zwiększa ryzyko rozwoju innych chorób?
Tak. Osoby borykające się z problemem powiększonych migdałków są narażone na występowanie innych stanów chorobowych, w tym choćby zapalenia ucha czy zatok. Tego rodzaju zmiany chorobowe wpływają negatywnie na funkcjonowanie nosa, który stanowi jedną z kluczowych części układu immunologicznego. Nos pełni rolę tarczy, która chroni organizm przed wtargnięciem i negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a tym patogenów. Poza tym, powietrze w nosie jest ogrzewane i nawilżane. Ogrzane i oczyszczone powietrze może bezpiecznie przedostawać się do płuc. Brak tego systemu oczyszczania może prowadzić do szeregu niekorzystnych zmian. Nie można także zapominać o tym, że zmiana wielkości migdałków może prowadzić do zmiany wyglądu twarzy pacjenta. Dzieje się to głównie u dzieci, u których występuje tak zwana twarz adenoidalna. Tego rodzaju problem pojawiać się może u dzieci, u których dochodzi do przewlekłego lub długotrwałego powiększenia się migdałka.
Jak rozpoznaje się powiększone migdałki?
Wstępne rozpoznanie problemu związanego z powiększonymi migdałkami możliwe jest w oparciu o badanie wstępne i wywiad medyczny. W ramach poszerzonej diagnostyki może być przeprowadzane badanie z użyciem endoskopu, które jest pomocne w określaniu wielkość zmian. Poza tym, dzięki badaniu endoskopowemu można potwierdzić lub wykluczyć zmiany o charakterze nowotworowym.
Jakie są typowe objawy powiększonych migdałków?
Powiększenie migdałów powoduje niedrożność układu oddechowego i wpływa negatywnie na system immunologiczny. W przypadku najmłodszych pacjentów niedrożność oddechowa jest szczególnie uciążliwa i powoduje występowanie bezdechów sennych. Poza tym, przerośnięte migdałki mogą powodować inne objawy i przykre dolegliwości, w tym:
- niespokojny sen,
- niedowagę,
- niski wzrost,
- trudności z przełykaniem pokarmów.
Jak leczyć pacjentów borykających się z problemem przerośniętych migdałków?
W sytuacji, w której do powiększenia migdałków dochodzi na skutek rozwoju stanu zapalnego związanego z infekcją lub przeziębieniem zwykle wprowadza się leczenie objawowe obejmujące przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym. W przypadku bardziej poważnych, nawracających i utrzymujących się zmian konieczne jest wprowadzenie bardziej radykalnych działań, które mogą obejmować zabieg chirurgiczny nazywany adenotomią. Adenotomia to zabieg, który wykonywany jest jedynie w przypadku występowania bezdechu czy przewlekłej niedrożności nosa. Wśród innych wskazań do zabiegu wymienia się także nawracające stany zapalne ucha oraz dróg oddechowych, a także występowanie deformacji twarzy powodowanych przez powiększone migdały. Warto dodać, że zabiegi operacyjne powiększonych migdałków podniebiennych mogą mieć na celu częściowe lub całkowite usuniecie tych struktur.
Do jakiego lekarza z problemami z migdałkami?
Masz problem z przerośniętymi migdałkami? Warto skonsultować się z laryngologiem – specjalistą od chorób gardła, nosa i uszu. Laryngolog oceni stan migdałków, przyczyny ich powiększenia i zaproponuje odpowiednie leczenie, np. farmakoterapię lub zabieg chirurgiczny, jeśli będzie konieczny. Nie zwlekaj, jeśli masz trudności z oddychaniem, przełykaniem lub nawracające infekcje – zdrowie jest najważniejsze!