Zakrzepica – przyczyny, objawy, skuteczne metody leczenia

w żyle tworzy się zakrzep spowodowany przez zakrzepicę

Zakrzepica (zwana również żylną chorobą zakrzepowo-zatorową/zakrzepowym zapaleniem żył głębokich/zapaleniem żył) znacznie częściej dotyka kobiety, jednak może wystąpić również u mężczyzn. Wiek nie warunkuje rozwoju schorzenia, jednak zwykle diagnozuje się je u osób powyżej 60 roku życia. Warto wiedzieć, że objawy zakrzepicy nie zawsze są jednoznaczne, co utrudnia diagnozę. Zdarza się tak, że choroba nie daje żadnych wyraźnych objawów – nie oznacza to jednak tego, że nie stanowi ona realnego zagrożenia dla życia.

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica to stan zapalny łyd – zwykle podudzia (łydki), a także ud i miednicy. Niezwykle rzadko choroba dotyka innych obszarów układu żylnego. Na uwagę zasługuje fakt, że sam zakrzep nie jest śmiertelnie niebezpieczny. Groźne dla zdrowia jest jednak zjawisko oderwania się go od ścianek żył. Może ono skutkować zatorem tętnicy płucnej oraz nagłą śmiercią. Właśnie dlatego należy zgłosić się do lekarza natychmiast po rozpoznaniu niepokojących dolegliwości. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie objawy powinny nas zaalarmować i jak skutecznie zbadać, czy jesteśmy narażeni na wystąpienie zakrzepicy.

Zakrzepica przyczyny

Zakrzepica żył jest spowodowana nieprawidłową pracą układu krwionośnego. W stanie pełnego zdrowia krew bezproblemowo przepływa przez układ żylny do serca. Pracujące mięśnie wspomagają tłoczenie krwi z nóg w górę. Zastawki uniemożliwiają jej spływania w dół, co zapobiega „wracaniu się” krwi.

Zakłócona praca układu krwionośnego stanowi przyczynę rozwoju stanu zapalnego. Kolejnym etapem jest trwałe uszkodzenie śródbłonka, który wyściela naczynia krwionośne. Płytki krwi przyklejają się do uszkodzonych fragmentów, a także do siebie nawzajem. Efektem tego procesu jest zakrzep – powoduje on zmniejszenie średnicy naczyń krwionośnych, a tym samym utrudniony przepływ krwi.

Może zdarzyć się tak, że zakrzep zostanie wchłonięty, jednak pewne jest to, że w przyszłości pojawia się nowe skrzepliny. W niektórych przypadkach zakrzep tworzy pewnego rodzaju korek, który zatyka naczynia krwionośne. Uniemożliwia to normalną pracę zastawek. Oderwany zakrzep w dużym rozmiarze może spowodować ostrą niewydolność krążenia i zgon.

Zakrzepica objawy

Wielu pacjentów nie ma pojęcia, jak rozpoznać zakrzepicę. U wielu osób objawia się ona nagłym bólem w łydce, który przypomina skurcz mięśni. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku dolegliwość nie mija wraz ze zginaniem stopy oraz naciskaniem na podeszwę. Utrudnia to chodzenie oraz wykonywanie innych czynności.

Kolejnym objawem zakrzepicy jest obrzęk, który najczęściej pojawia się w okolicy kostki. Opuchlizna może dotknąć także podudzie oraz udo. W każdym przypadku znajduje się ona poniżej zakrzepu. Oprócz tego skóra jest zaczerwieniona i rozpalona.

U niektórych choroba wywołuje stan podgorączkowy/gorączkę oraz przyspieszoną akcję serca. Na uwagę zasługuje fakt, że zapalenie żył w obrębie miednicy zwykle przebiega bezobjawowo. Pacjenci dowiadują się o chorobie przypadkowo lub po wystąpieniu powikłań.

Rodzaje zakrzepicy

Wyróżnia się wiele rodzajów zakrzepicy, w zależności od tego, gdzie zakrzep jest zlokalizowany. Zazwyczaj wyróżniamy:

  • zakrzepicę dystalną;
  • zakrzepicę proksymalną;
  • zakrzepicę żył powierzchownych;
  • zakrzepicę żył głębokich;
  • zakrzepicę żył wątrobowych;
  • zakrzepicę płucną;

Leczenie zakrzepicy

Diagnoza zakrzepicy jest wieloetapowa. Lekarz wykonuje badanie prawdopodobieństwa zapalenia żył według skali Wellsa. Kolejnym krokiem jest USG żył głębokich z przystawką Dopplera. Leczenie zakrzepicy zależy od wielu różnych czynników. Należy uwzględnić przede wszystkim stadium rozwoju choroby, a także lokalizację zakrzepu. W większości przypadków nie ma potrzeby hospitalizacji – wyjątek stanowią pacjenci z zakrzepicą w obrębie miednicy.

Terapia zachowawcza zakłada przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Specjalista może zalecić choremu leżenie  z nogą w górze, tak aby zmniejszyć ryzyko oderwania się zakrzepu. Ponadto, należy zaopatrzyć się w rajstopy lub podkolanówki uciskowe (rekomenduje się ich noszenie również po zakończeniu leczenia).

Jak szybko sprawdzić, czy to zakrzepica?

Wstępnym badaniem w kierunku sprawdzenia, czy mamy do czynienia z zakrzepicą jest wykonanie USG. Podczas badania wykonuje się tzw. test uciskowy – ultrasonograficzny test uciskowy polegający na naciskaniu głowicą USG na żyłę i sprawdzaniu, czy nie ma zakrzepów, pozwala szybko oszacować, czy u pacjenta występuje zakrzepica. W razie takich podejrzeń, należy wykonać dalsze badania i szybko wdrożyć leczenie.

Czy to zakrzepica? Jakie badania warto wykonać?

Aby upewnić się, czy naszemu zdrowiu nie zagraża zakrzepica, warto wykonać podstawowe badania krwi pod kątem zakrzepicy. Jakie?
Badania krwi na zakrzepicę, które warto wykonać to:

  •  poziom D-dimerów w osoczu krwi;
  •  czas krzepnięcia krwi (APTT);
  •  stężenie fibrynogenu;
  •  ilość trombocytów (płytek krwi);

Jakie badania na zakrzepicę poza badaniem krwi warto wykonać?

  •  Doppler żył głębokich;
  • testy genetyczne;
  • angiografię;

Wszystkie powyższe badania wykażą, czy mamy do czynienia z zakrzepicą. Szybkie wykrycie ryzyka wystąpienia zakrzepicy pozwala na wdrożenie leków, które skutecznie ochronią przed wystąpieniem zakrzepicy.

Przeczytaj także: Ucisk w uszach – jak wyrównać ciśnienie w uszach? Najlepsze metody

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje