Zapalenie gardła – objawy, przyczyny i leczenie

zapalenie gardła
zapalenie gardła

Zapalenie gardła to stan, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienie. Występują także dolegliwości bólowe. Stan ten mogą powodować infekcje wirusowe i bakteryjne, ale niekorzystne objawy mogą być także wynikiem alergii lub podrażnienia przez zbyt suche powietrze lub dym tytoniowy.

Czym cechuje się zapalenie gardła?

Stany zapalne w obrębie gardła mogą mieć kilka przyczyn, w tym czynniki alergiczne czy dym tytoniowy. Wśród objawów stanu zapalnego rozwijającego się w obrębie gardła wymienia się dolegliwości bólowe, trudności w połykaniu i zaczerwienienie. Występować mogą także objawy ogólne, do których zalicza się gorączkę, ból głowy i całego ciała, utratę apetytu oraz kaszel i katar.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia gardła?

Do czynników, które mogą powodować zapalenie gardła zalicza się między innymi infekcje wirusowe i bakteryjne. Niekorzystne zmiany mogą następować także w wyniku alergii, podrażnienia, a także jako konsekwencje choroby refluksowej. Wirusowe zapalenie gardła powodowane jest przez patogeny wywołujące przeziębienie, grypę czy mononukleozę. Przyczynami bakteryjnego zapalenia gardła są zwykle paciorkowce z grupy A wywołujące anginę, a do czynników wywołujących objawy alergiczne zalicza się pyłki, pleśń, sierść zwierząt oraz roztocza. Zapalenie gardła może być także powodowane przez zanieczyszczone i suche powietrze, a także przez dym tytoniowy oraz nadmierne użycie głosu w trakcie śpiewu czy krzyku, śpiew. Zapalenie i ból gardła to objawy, które mogą być także powodowane przez chorobę refluksowę związaną z zapaleniem przełyku i cofaniem się kwasu żołądkowego do przełyku i gardła.

Jakie są typowe objawy zapalenia gardła?

Objawy, które towarzyszą stanom zapalnym gardła mogą być nieco odmienne, ponieważ zależą od przyczyn problemów. W większości przypadków pojawia się jednak ból gardła, który nasila się podczas połykania. Przełykanie pokarmów może być także utrudnione z powodu występującego obrzęku. U pacjentów borykających się ze stanem zapalnym gardła dochodzi do zaczerwienienia i podrażnienia błony śluzowej oraz do powiększenia migdałków. Dodatkowo, na powierzchni migdałków może pojawiać się biały lub żółty nalot. Gorączka jest objawem, który towarzyszy infekcjom bakteryjnym, w tym anginie, a w przypadku infekcji o podłożu wirusowym dość często pojawia się kaszel. Pacjenci uskarżają się także na ból głowy, a także na chrypkę i utratę głosu. Tego rodzaju objawy mają związek z podrażnieniem strun głosowych. Zapaleniu gardła mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, w tym ból mięśni w obrębie całego ciała i nadmierne zmęczenie, a także powiększenie węzłów chłonnych. Powyższe objawy mogą współwystępować lub też pojawiać się pojedynczo. Utrzymywanie się ich jednak przez kilka dni stanowi wskazanie do konsultacji medycznej.

Jak odróżnić zapalenie gardła od anginy?

Objawy towarzyszące stanom zapalnym gardła i anginie są zbliżone. Warto jednak pamiętać o tym, że angina zawsze ma związek z zapaleniem gardła, ale nie każdy przypadek zapalenia gardła to angina. Zapalnie gardła to termin ogólny, który opisuje stan powodowany przez kilka czynników, w tym wirusy, alergie, a także czynniki środowiskowe, do których zaliczyć można dym tytoniowy czy suche powietrze. Tego rodzaju stany zapalenie objawiają się bólem gardła i trudnościami w połykaniu. W przebiegu stanu zapalnego gardła pojawia się także zaczerwienienie gardła, chrypka, kaszel oraz objawy typowe dla przeziębienia. Angina jest z kolei konkretnym typem zapalenia gardła powodowanym przez wirusy lub bakterie. Wśród wirusów powodujących anginę wymienia się rynowirusy i koronawirusy, ale choroba może być także powodowana przez wirusy para grypy i wirusy RS. Przyczynami niekorzystnych zmian mogą być także bakterie, w tym paciorkowce grupy A. Wśród typowych objawów anginy wymienia się intensywny ból gardła i powiększenie migdałów, ale chorzy dość często borykają się także z gorączką, białym lub żółtym nalotem na migdałkach oraz powiększonymi węzłami chłonnymi na szyi powodującymi trudności w połykaniu.

Jak diagnozuje się zapalenia gardła?

W ramach rozpoznania choroby przeprowadza się wywiad medyczny i badanie fizykalne, a także prowadzi się testy laboratoryjne i wykonuje badanie krwi. Wywiad medyczny dostarcza informacji dotyczących rodzaju objawów oraz ich nasilenia i czasu trwania. Badanie fizykalne umożliwia ocenę stanu gardła i migdałków pacjenta. Testy laboratoryjne obejmujące wymazy z gardła oraz badanie krwi pozwalają zidentyfikować przyczynę niekorzystnych zmian. Wymaz  z gardła umożliwia wykrycie paciorkowców grupy A, a wyniki badania krwi są pomocne w ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz funkcji jego narządów. Umożliwiają one także wykrycie infekcji, w tym mononukleozy.

Jak leczyć zapalenie gardła?

Rodzaj prowadzonego leczenia zależy od przyczyn problemów i może ono obejmować sposoby domowe, stosowanie leków bez recepty lub antybiotyków, a także tak zwane leczenie przyczynowe. W przypadku łagodnych stanów zapalnych gardła zalecany jest odpoczynek i płukanie gardła ciepłą solanką lub naparami przygotowanymi na bazie ziół. Pomocne są także tabletki na ssanie. W czasie leczenia pacjenci powinni unikać drażnienia gardła przez przebywanie w pomieszczeniach zadymionych lub ze zbyt suchym powietrzem. W ramach leczenia mogą być stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w tym paracetamol i ibuprofen łagodzący ból gardła i obniżający gorączkę. W przypadku infekcji bakteryjnych konieczne może być podawanie antybiotyków, a stany zapalne powodowane przez mogą wymagać prowadzenia wykonania testów i tak zwanego odczulania.   

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje