Jak leczyć ból gardła?

ból gardła

Ból gardła to dość często występująca dolegliwość, która może towarzyszyć między innymi infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Poza tym, dolegliwości bólowe gardła mogą nasilać się podczas przełykania śliny lub pokarmów i mieć związek z anginą lub mononukleozą. Ból gardła można skutecznie ograniczać za pomocą tabletek do ssania. Można również wykonywać płukanie gardła z użyciem roztworu soli.

Jakie najczęstsze przyczyny bólu gardła można wymienić?

Jak wspomniano powyżej, ból gardła jest dość powszechnie występującym objawem, który może mieć związek z chorobami o różnej etiologii. Na ból gardła uskarżać się mogą pacjenci praktycznie w każdym wieku oraz zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ból gardła może mieć różne nasilenie, może obejmować część lub całe gardło, może pojawiać się tylko po jednej stronie oraz może nasilać się podczas przełykania pokarmów i śliny. W większości przypadków ból spowodowany jest przez infekcję i występuje wraz z pogorszonym samopoczuciem, gorączką oraz bólem głowy i mięśni. Tego rodzaju objawy związane są z rozwojem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Poza tym, objawy w postaci dolegliwości bólowych gardła mogą mieć związek z przewlekłymi zakażeniami zatok przynosowych lub ropnymi zapaleniami gardła i migdałków. Warto wspomnieć, że ból i zapalenie gardła mogą wynikać z niekorzystnego oddziaływania czynników drażniących błonę śluzową gardła, w tym alkoholu i dymu tytoniowego. Niekorzystne zmiany mogą mieć również związek z obecnością ciała obcego w przełyku lub gardle, a także z oparzeniem spowodowanym czynnikami termicznymi, w tym gorącą herbatą lub oddziaływaniem substancji chemicznych.

Na jakie choroby może wskazywać silny ból gardła?

Ból gardła może mieć różne nasilenie i może wynikać z nieco odmiennych przyczyn. Intensywne dolegliwości zazwyczaj mają związek z mononukleozą lub ostrym zapaleniem gardła i migdałków, czyli anginą. Tego rodzaju zmianom towarzyszy zwykle gorączka i nieprzyjemny zapach z ust, a ból nasila się podczas połykania. Ból gardła może być również wynikiem refluksu.

O czym może świadczyć jednostronny ból gardła?

Jednostronny i przewlekły ból gardła może mieć związek z rozwojem zmian o charakterze nowotworowym. W tego rodzaju przypadkach zwykle pojawia się dysfagia, ból ucha oraz szczękościsk. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian występuje również duszność. Zmiany o charakterze nowotworowym zazwyczaj zlokalizowane są w środkowej części gardła, a ich rozwój ma związek z nadużywaniem alkoholu i paleniem papierosów.

W jaki sposób można ograniczać dolegliwości bólowe gardła?

Ból gardła może towarzyszyć wielu chorobom. Na szczęście można go skutecznie ograniczać poprzez przyjmowanie leków dostępnych bez recepty. Produkty tego rodzaju zawierają w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W wybranych produktach występuje mentol, zioła, a także substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. W przypadku dolegliwości bólowych wskazane jest nawilżanie gardła, spożywanie mleka z miodem i czosnkiem oraz płukanie gardła z użyciem roztworów soli.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

W przypadku nasilonego i przedłużającego się bólu gardła wskazana jest wizyta u specjalisty, który określi przyczynę dolegliwości oraz zaproponuje leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Wśród wskazań do wizyty laryngologicznej wymienia się między innymi przedłużający się ból gardła oraz ból, któremu nie towarzyszą inne objawy infekcji. Powodem do niepokoju i wskazaniem do poszerzonej diagnostyki może być również jednostronny i nasilający się ból oraz występowanie krwawienia w rejonie gardła.

Jak diagnozuje się przyczyny dolegliwości bólowych gardła?

W ramach podstawowej diagnostyki przeprowadzany jest wywiad medyczny, podczas którego specjalista określa charakter bólu oraz jego zmiany w czasie. Poza tym, zadaje on pytania dotyczące lokalizacji i czasu trwania bólu oraz obecności innych objawów towarzyszących. W dalszej kolejności przeprowadzane jest badanie ogólne pacjenta oraz badanie gardła z użyciem dodatkowego źródła światła i szpatułki. W ramach poszerzonej diagnostyki może być wskazana konsultacja laryngologiczna oraz zlecone mogą zostać badania laboratoryjne, w tym posiew w anginie bakteryjnej czy badanie krwi w przypadku podejrzenia mononukleozy zakaźnej. Badania obrazowe zwykle nie są wykonywane.

Zobacz także: Czy jest angina paciorkowcowa.

Czy w przypadku dolegliwości bólowych gardła warto sięgać po lody?

Spożywanie lodów to jeden z domowych sposobów zalecanych w przypadku występowania dolegliwości bólowych gardła. Warto podkreślić, że brak jest danych naukowych, które jednoznacznie wskazywałaby na skuteczność lub brak skuteczności tego rodzaju działań związanych z eliminacją przyczyny przykrych dolegliwości. Infekcje wywoływane są bowiem przez wirusy lub bakterie, a spożywanie lodów nie wpływa na rozwój lub eliminację tych patogenów. Należy jednak dodać, że przyjmowanie zimnych pokarmów i płynów może łagodzić ból i zmniejszać dokuczliwość objawów.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje