Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Zapalenie mięśnia sercowego – definicja, zalecenia lekarzy, przyczyny

Zapalenie mięśnia sercowego - przyczyny, objawy, leczenie

Serce – jak dzwon, bije nieustannie od chwili poczęcia przez całe, długie, ludzkie życie. Jest najważniejszą częścią organizmu i pełni niezwykle odpowiedzialną funkcję, dlatego konieczne jest dbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie, choć i te czasem zawodzą. Czym jest zapalenie mięśnia sercowego i co o tym schorzeniu należy wiedzieć, aby się go ustrzec?

Zapalenie mięśnia sercowego w definicji

Zagłębiając się w definicję dotyczącą zapalenia mięśnia sercowego, jest to stan zapalny, który atakuje środkową część narządu, czyli wsierdzie i może wystąpić u każdej osoby, bez względu na wiek lub płeć, choć grupą najbardziej narażoną na tą dolegliwość są osoby starsze, dzieci, oraz przewlekle chorzy pacjenci. Niepozorny atak tej choroby jest trudny w diagnostyce, dlatego czasem bywa tak, że mija on samoistnie, choć zbagatelizowany, może doprowadzić nawet do śmierci.

Na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów typu ogólne osłabienie, bóle w okolicach klatki piersiowej, przyspieszenie i skrócenie oddechu, łatwość w męczeniu się lub zaburzeń rytmu serca, konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem kardiologiem.
Specjaliści Centrum Medycznego PROMED, mając do czynienia z wieloma przypadkami rokującymi na zapalenie mięśnia sercowego, wiedzą jakie poczynić kroki, aby w pełni rozpoznać chorobę. Szybka diagnostyka i wykonanie badań pomaga w natychmiastowym podjęciu leczenia.

Głównymi zaleceniami lekarza są:

– wykonanie badania EKG, pomagającego określić, jak pracuje serce,

– morfologia krwi, wykazująca stany zapalne w organizmie,

– RTG klatki piersiowej, obrazujące mięsień i ewentualne zmiany jakie zaszły w jego obrębie,

– Rezonans magnetyczny, który jest dokładnym obrazem serca, ale i otaczających go naczyń i komórek, dlatego pozwala na pewną diagnostykę choroby,

– Biopsja mięśnia sercowego, która dzięki pobranemu wycinkowi pozwala na określenie oznak zapalenia tkanek.

Skąd się bierze, czyli główne przyczyny.

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego mogą być różne, dlatego prawidłowa diagnostyka i wywiad lekarski, które są przeprowadzane przez specjalistów Centrum Medycznego PROMED pozwalają na dokładne znalezienie źródła choroby i jej skuteczne leczenie.

Zobacz także: Zapalenie wsierdzia

Do głównych przyczyn występowania schorzenia należą:

– infekcje wirusowe – grypa, wirusy Coxsackie, polio, ospy, różyczki, cytomegalii,

– infekcje bakteryjne – pałeczki duru brzusznego, krętki borelii, dwoinki rzeżączki, pneumokoki, gronkowce, paciorkowce, prątki gruźlicy

– pierwotniaki i pasożyty,

– substancje toksyczne i promieniowanie jonizujące,

– choroby autoagresywne – toczeń układowy, celiakia, sarkoidoza

– niektóre leki.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego nie mogą być bagatelizowane, ponieważ tylko szybka reakcja, właściwe rozpoznanie i podjęcie skutecznych działań może pomóc w szybkim wyleczeniu tej choroby. Serce towarzyszy człowiekowi przez całe życie i jest jego nieodłączną częścią, dlatego warto o niego dbać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje

Menu