Zapalenie trąbki słuchowej – przyczyny, objawy, skuteczne metody leczenia

dziewczynka trzyma się za ucho, które boli ją z powodu zapalenia trąbki słuchowej

Zapalenie trąbki słuchowej może być wywołane wieloma różnymi czynnikami. Schorzenie często pojawia się u osób, które borykają się z nieżytem nosa, przeziębieniem, zapaleniem zatok przynosowych, alergicznym obrzękiem błony śluzowej nosogardła. Brak efektywnej wentylacji ucha środkowego skutkuje wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Problemy ze słuchem skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niezbędna jest wizyta u specjalisty, który po wykonaniu badań diagnostycznych wykluczy istnienie innych chorób.

Czym jest zapalenie trąbki Eustachiusza?

Zapalenie trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza) uniemożliwia prawidłową wentylację ucha środkowego. Stan zapalny obejmuje przewód łączący jamę nosowo-gardłową z jamą bębenkową. Ucho środkowe otwiera się podczas ziewania, kichania, a także połykania. Omawiane schodzenie sprawia, że jest ono zamknięte, przez co drobnoustroje nie mogą przemieszczać się w kierunku gardła. Obrzęk ucha środkowego powoduje także ujemne ciśnienie w jamie bębenkowej. Błona bębenkowa wciągana jest w jej kierunku.

Jakie funkcje spełnia trąbka słuchowa i dlaczego nie należy lekceważyć jej zapalenia?

Ważne jest, aby nie lekceważyć zapalenia trąbki słuchowej i jej niedrożności, tylko w razie stwierdzenia u siebie niepokojących objawów udać się do laryngologa. Dlaczego? Ponieważ trąbka słuchowa reguluje ciśnienie między uchem środkowym, a środowiskiem zewnętrznym. Ponadto spełnia funkcję ochronną ucha środkowego, zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego, a także przed zbyt głośnymi dźwiękami. Pozawala również na usuwanie wydzielin z ucha środkowego. Trąbka słuchowa spełnia ważne funkcje, ale szybkie wdrożenie leczenia ważne jest również dlatego, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji – niewleczone zapalenie trąbki słuchowej może przejść w zapalenie ucha środkowego, uszkodzenie błony bębenkowej, a nawet skutkować trwałymi ubytkami słuchu.

Zapalenie trąbki słuchowej przyczyny

Zapalenie trąbki Eustachiusza dość rzadko występuje u osób dorosłych. Dolegliwość najczęściej dotyka dzieci, ponieważ posiadają one krótszą i szerszą trąbkę słuchową. Zwiększa to ryzyko zakażenia – bakterie pochodzą z jamy nosowo-gardłowej. Główną przyczyną schorzenia jest zwykle utrudnione oddychanie przez nos. Może być to spowodowane m.in.:

  •  powiększonym migdałem gardłowym,
  •  polipami nosa,
  •  skrzywioną przegrodą nosową,
  •  guzem w jamie nosowo-gardłowej.

Zapalenie trąbki słuchowej objawy

Zatkana trąbka słuchowa zwykle nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Do najpowszechniejszych objawów zapalenia trąbki Eustachiusza można zaliczyć:

  •  poczucie pełności w uchu,
  •  ucisk i dyskomfort,
  •  przelewanie się w uchu,
  •  ubytek słuchu,
  •  szmery i trzaski,
  •  gorączka,
  •  dreszcze,
  •  ogólne osłabienie,
  •  zmniejszenie apetytu.

Warto podkreślić, że trzaski i szmery w uszach pojawiają się najczęściej w momencie ziewania, kichania oraz połykania. Stan zapalny nie zawsze objawia się tak samo, więc u pacjenta nie muszą pojawić się wszystkie wyżej wymienione dolegliwości.

Zapalenie trąbki Eustachiusza diagnostyka

Diagnoza stanu zapalnego trąbki słuchowej nie jest skomplikowana, ani problematyczna. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie objawów. Laryngolog wykonuje także badanie fizykalne ucha. Za pomocą specjalistycznego wziernika (otoskopu) możliwe jest ocenienie stanu błony bębenkowej. Próba Valsalvy pozwala oszacować stopień drożności trąbki Eustachiusza. Wystarczy nabrać powietrze do płuc, zamknąć usta i ucisnąć skrzydełka nosa. Należy wydmuchiwać powietrze przez nos. Jeśli przewód słuchowy jest drożny, to nie powinny towarzyszyć temu żadne dolegliwości.

Zapalenie trąbki słuchowej leczenie

Leczenie zapalenia trąbki słuchowej skupia się przede wszystkim na przywróceniu jej drożności, tak aby zapewnić optymalną wentylację jamy bębenkowej. Dąży się także do redukcji obrzęku tkanek oraz ich przekrwienia. Zazwyczaj wdrażane są leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, zwężające naczynia krwionośne, antyhistaminowe. Pomocna są również krople obkurczające do nosa.

Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii. W innym przypadku może dojść do ostrego zapalenia ucha środkowego lub jamy nosowej i gardła. Leczenie zabiegowe zalecane jest tylko w szczególnych przypadkach. Polega ono na nakłuciu błony bębenkowej za pomocą cienkiej igły. W ten sposób możliwe jest odprowadzenie zgromadzonego płynu. U niektórych pacjentów przyczyną zapalenia trąbki Eustachiusza jest powiększony migdałek gardłowy – w takim przypadku lekarz może podjąć decyzję o jego usunięciu.

Czy leczenie trąbki słuchowej trwa długo?

Leczenie zapalenia trąbki słuchowej może trwać nawet do 3-4 tygodni. Wszystko zależy od stopnia niedrożności trąbki oraz od przyczyny niedrożności kanału. Jedno jest pewne – im szybciej udamy się do laryngologa w razie zauważenia niepokojących objawów, tym czas leczenia się skraca.

Jak przeczyścić trąbkę słuchową?

Do czyszczenia trąbki słuchowej wykorzystuje się cewnikowanie. Cewnik wprowadza się w okolice trąbki słuchowej przez gardło lub ucho, następnie za pomocą tzw. balona Politzera znajdującego się na zewnętrznej części cewnika wprowadza się do ucha pacjenta powietrze, które ma na celu przeczyszczenie trąbki słuchowej.

Przeczytaj również: Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych – przyczyny, objawy, skuteczne leczenie

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje